Anasayfa / Ekonomi / Ekonomi Politikalarında Yeni Bir Modele Geçilecek
Ekonomi Politikalarında Yeni Bir Modele Geçilecek
Ekonomi Politikalarında Yeni Bir Modele Geçilecek

Ekonomi Politikalarında Yeni Bir Modele Geçilecek

Maliye Bakanı, ekonomide yeni bir döneme girildiğini ve bu dönemin gereklerine uygun bir şekilde davranarak bu şekilde yeni modeli hayata geçireceklerini bilgisini verdi. Küresel ekonomi tam olarak neyi istiyorsa onun yapılacağını belirten bakan öncelikli olarak üretiminin desteklendiğini ve üretim konusunda asla vazgeçmeyeceklerini bildirdi. Bakan ekonomi konusunda aslında tamamen yeni bir döneme girildiğine değinerek buna uygun bir şekilde davranmaya hazır olduklarını belirtti. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü toplantısı sırasında konuşma yapan Maliye Bakanı, bu bölgenin sanayiye ciddi bir değer kattığını ve onu aslında tam olarak bir marka haline getirdiğini ifade etti.

Bölgede bulunan küme çalışmalarının desteklediklerini ve kendileri tarafından yakından takip edildiğini belirten Bakan milli üretim yeteneğinin ve kapasitesinin mutlaka meydana getirilmesinde önemli bir fırsat halinde olduğunu yineledi. Son 16 yıldan beri hükumet olarak ülkede ekonominin büyümesi ve refahın sağlanması açısından gece gündüz çalıştıklarını kaydeden bakan özellikle ekonomiyi büyütme açısından doğru çözümler oluşturduklarını ve ülkeyi bölgede büyük bir merkez haline getirdiklerini ifade etti. Esham modelinin hayata geçirilmesi için çalışmalar başlatıdlı.

Ekonomi Politikalarında Yeni Bir Modele Geçilecek
Ekonomi Politikalarında Yeni Bir Modele Geçilecek

Doğru ekonomi adımlarının uygulandığını belirten bakan bunun yanında kendilerini tam olarak düzelttiklerini ve artan bütçe açığını ise aşağıya çektiklerini ifade etti. Ülkedeki ekonominin yatırım istihdam gibi konularda önünün açıldığını belirten Bakan aynı zamanda üretim konusunda da aktif bir şekilde yer aldıklarını belirtti. Bakan, aynı zamanda Türkiye ekonomisinin 2002 ile 2017 yılları arasında ortalama olarak 100 de 6’ya yakın bir bir büyüme performansı sağladığını ve bunun 1990 ile 2001 yılları arasında var olan gelişmeden daha fazla olduğunu ileri sürdü büyümenin bu şekilde ikiye katlandığını belirten bakan yüzde altılık büyümenin önemli bir büyüme olduğunu ve bunun devamının getirilmesi gerektiğinden bahsetti.

Ülkenin büyüme potansiyelinin olduğunu ve bunun gerçekleşmesi için doğru politikacılar ile çalışılması gerektiğini paylaşan Bakan doğru olmayan yöntemler üzerinde ülkenin ileriye gideceğini ve 90’ları yeniden yaşayabileceğini  kişi başına düşen milli geliri 11 bin dolara getirdiklerinin altını çizen bakan bu tutarı aslında 3500 dolar üzerinden aldıklarını ve bu şekilde büyük bir gelişmenin meydana geldiğini belirtti.

Küresel Anlamda İse Zorluk Var

Küresel anlamda ise 4 yılda bir olmak üzere yeni bir evrenin başlayacağını belirten bakan ABD Merkez Bankasında beklenen senaryo gerçekleştirerek faiz oranlarını yukarı çekeceğine bildirdi. Öte yandan küresel anlamda zor bir dönemin başladığını belirten bakan bu durumda gelişmekte olan ülkelerin zorluk çekeceğine ve küresel olarak enflasyonun artacağına inandığını belirtti. Petrol fiyatlarının artmasından dolayı gelişmekte olan tüm ülkelerde ciddi bir şekilde finansman anlamında ihtiyacı sürecinden bahsetti. Bu sırada ekonominin gerektirdiği gibi davranacaklarından söz eden Bakan, Türkiye’ye kaynak girişini ortaya çıkaracak olan reformları bu dönem içinde yapacaklarının bilgisini vererek bu konuda tam hazırlıklı olduklarını yineledi.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.