Anasayfa / Ekonomi / Ekonomi İçin Yol Haritası Çizildi
Ekonomi İçin Yol Haritası Çizildi
Ekonomi İçin Yol Haritası Çizildi

Ekonomi İçin Yol Haritası Çizildi

Seçim sonuçlarının açıklanmasından hemen sonra gözler ekonomi alanına çevrildi. AK Parti seçim beyannamesine bağlı olarak yeni dönem için bir yol haritasının çizilmesi sağlandı. Yeni dönemde mali disiplinden, cari açığa, döviz kurundan ve diğer pek çok konu odak noktası olarak belirlenmiş oldu. Ak Parti seçim beyannamesinde yapılan derlemeye göre, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde yatırım ve iş alanındaki ortamın iyileştirildiği ve özel sektörün yolunu açacak sosyal altyapı yatırımlarının devam edilmesine kararlaştırıldı. Yeni dönem içinde finansal istikrarda kararlı bir tutum sergilenirken, mali disiplinden de taviz verilmeyecek. Mevcut harcamaların gözden geçirilmesi ve bu alandaki verimsiz harcamaların göz önüne alınması yeni dönemde planlanan durumlardan biri olarak ön plana çıkıyor.

Kararlı politikaların uygulanmasından hemen sonra ise enflasyonun tek haneli rakamlara inmesi bekleniyor. Cari açık ise yapısal bir sorun olmaktan çıkarılacak ve kalıcı şekilde düşürülmesi sağlanacak. Elektronik ticarette vergi kayıplarının önüne geçebilmek için yeniden düzenlemenin yapılması söz konusu olacak. Kayıt dışı istihdam oranının ise yüzde 33.6 oranından yüzde 28 oranına düşürülmesi bekleniyor. İhracat alanına ise pek çok desteğin yapılması bekleniyor. Teknoloji ürünlerinin yüzde 4 seviyesinde bulunan oranı yüzde 15 oranına çıkarılmış olacak.

Ekonomi için yol haritası çizildi
Ekonomi için yol haritası çizildi.

TL Kullanımı Özendirilecek

İstikrarın sağlanabilmesi için temel olarak öncelik fiyatlardaki istikrar durumunu sağlamak olacak. Maliye politikası ve para politikası eş zamanlı olarak sürdürülecek. Fiyat istikrarını sağlayabilmek için para politikasındaki araçların kendisinin belirlemesine devam edilecek. Türk lirasının kullanımının özendirilmesi sağlanırken, firmaların döviz kuruna dair riski en iyi şekilde yönetebilmeleri için gerekli olan teşvik ve mekanizmaların oluşturulması sağlanacak.

Milli Teknoloji Hamlesi Atılacak

Yeni dönem içinde aynı zamanda yenilikçi ve stratejik sektörler kapsamında ar-ge alanında harcamaların katma değere dönüşümü teşvik edilerek teknoloji alanında yeni bir hamlenin başlatılması sağlanacak. Dijital dönüşümü hızlandırabilmek için kobiler için dijital dönüşüm merkezlerinin kurulması amaçlanıyor.

Turizm Gelirinde İlk 5 Hedefleniyor

Turizm sektöründe ise zeytin, ipek yolu, inanç, kış, Batı Karadeniz ve yayla olmak üzere toplamda 6 farklı tematik güzergahın oluşturulması amaçlanıyor. Yeni dönem içinde Türkiye’ye gelecek olan turist sayısının artış göstermesi beklenirken, turizm geliri bakımından da ilk 5 ülke arasına giriş yapılması tahmin ediliyor.

Türkiye’deki 2023 hedeflerinin yerine getirilebilmesi için gelecek olan turist sayısının yıllık olarak 50 milyon civarında olması öngörülüyor. Sağlık turizminde gelen turist sayısının 250 bin kişiden 2023 yılına kadar 2 milyona yükselmesi planlanan şeylerden biri olarak gösteriliyor.

Tarımda Hibe Desteği Sürecek

81 ilde aynı zamanda “birlikte üretelim” projesi kapsamında hibe desteği sağlanmaya devam edecek. 2022 yılına kadar bu alandaki desteklerin sürmesi planlanan şeyler arasında bulunuyor. Verilecek olan toplam hibe oranı ise 5,2 milyar olurken, 10 bin kişinin desteklenmesi planlanan şeyler arasında bulunuyor. Öte yandan tarım alanında organize sanayi bölgelerinin hayata geçirilmesi sağlanırken, araştırma merkezlerinin yapımına hız verilmiş olacak.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.