Anasayfa / Ekonomi / Ek Vergi Getirilecek Ürünler Açıklandı

Ek Vergi Getirilecek Ürünler Açıklandı

ABD Başkanı Donald Trump, Çin tarafından daha önceki zamanlarda yapılan fiyat misillemesi nedeniyle, yeni gümrük vergilerinin getirileceğini açıklamıştı. Buna göre yüzde 10 gümrük vergisinin getirilmesine karar verilirken, 200 milyar dolara erişen Çin Menşeili ürünlerin listesi açıklanmış oldu. Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında deyim yerindeyse bir ticaret savaşı başlamış durumda. Washington yönetimi bu savaşın boyutunun büyümesine neden olacak bir adım atarken, iki ülke arasında ipler daha fazla gerilmiş oldu. Başkan Trump’ın vermiş olduğu talimata bağlı olarak, açıklanan vergi uygulanacak ürünlerin listesinde pek çok kategori bulunuyor.

Değeri 200 milyar dolara ulaşan 5 bin ürünlük bu listede, spor ürünlerinden, deniz mahsulü ürünlere, kimyasal ürünlerden, meyve ve sebzelere, otomotiv sektöründen, lastiğe kadar pek çok çeşit bulunuyor. Öte yandan bu oluşturulan listenin Made İn China 2025 girişimini zedelemesi mümkün bir hale gelirken, ürünlerin daha çok teknoloji ağırlıklı olduğu belirtildi.  Amerikan iş dünyasına göre ise, bu listenin ilgili geri bildirimlere bağlı olarak 60 gün içinde kesin bir şekilde alacağı bildirildi.

Donald Trump Talimatı Verdi

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, geçen cumadan itibaren Çin’in bu adil görünmeyen faaliyetlerine bir karşılık niteliğinde 34 milyar dolarlık bir ürünün yüzde 25 tarifeye artık uymak zorunda olduğunu belirtti. Lightnizer aynı zamanda, Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılan bu politikaya ek olarak 16 milyar dolarlık bir ürünün daha eklenebileceği konusunda Çin’i tehdit etti.

Trump, önceki günlerde basına yapmış olduğu bir açıklamada Çin’in bu konuda yeniden bir misilleme yapması karşılığında toplam ürün değerinin 550 milyar dolar olarak güncellenebileceğini bildirmişti. ABD’nin bu politikasına kısasa kısas şeklinde yanıt veren Çin Yönetimi ise, Trump’ı ticaret savaşları başlatmakla suçlarken, Çin’in çıkarlarını korumak adına ABD tarafından mecbur bırakılan bu adımlara uymak zorunda olduklarını belirtti.

ABD ile Çin Arasında Ticaret Savaşı Resmen Başladı

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında başlayan bu ticaret savaşı ilk olarak, Donald Trump tarafından 23 Martta alüminyum ve ithal çeliğe yüzde 25 ve yüzde 10 gümrük vergisi konulduğundan dolayı başlamış oldu. Çin ise Washington tarafından sergilenen bu vergi politikasına karşılık olarak ABD Menşeli ürünlere yüzde 15 ile 25 arasında bir tarife getirmişti.

Washington yönetimi Mart ayının sonlarında Çin’in Amerikan teknoloji şirketlerinin fikri olarak mülkiyetlerini ele geçirdiğinden dolayı 50 milyar değerinde Çin menşeli ürünlere yüzde 25 ek gümrük vergisi getireceklerini duyurdu. Çin yönetiminin bu durum karşısında tepkisi ise gecikmedi. Çin Ticaret Bakanlığı tarafından Amerika Birleşik Devletlerinden ithal edilmiş olan 50 milyar dolar tutarına ulaşan 659 ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi getirildi. Daha sonrasında ise Donald Trump, Çin tarafından yapılan bu misillemelere karşılık olarak 18 Haziran tarihinde 200 milyar dolara ulaşan gümrük vergisinin uygulaması için talimat verirken, 6 Temmuz tarihinde ise yüzde 25 ek gümrük vergisinin resmen uygulamaya alınmasını sağladı.


Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir