Anasayfa / Ekonomi / Dünya Borsaları Erimeye Başladı

Dünya Borsaları Erimeye Başladı

Küresel piyasalarda yatırımcılar, tahvil alanında çalkalanmaların olduğunu ve ticaret savaşlarının başlamasıyla birlikte, zor bir yılın geleceğini belirtirken, özellikle Ocak ayından itibaren tüm dünya borsalarında 4.2 trilyon dolarlık bir erimenin var olduğunu belirtti. Kaybın en fazla yaşandığı alan ise 563,4 milyar dolarla ticaret savaşının en önemli aktörlerinden biri olarak bilinen Çin’de yaşandı. Finansal piyasalarda özellikle Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump’un vermiş olduğu kararlar, Kuzey Kore ve ABD arasında bir siyasi gerilimin yaşanmasına neden olurken, Brexit süreci gibi konuların başlamasına sebebiyet verdi. Durumların bu şekilde olmasından sonra ise, 2020 yılının sonlarına doğru ortaya çıkan sorunlar aynı şekilde günümüzde de sürmeye devam etti. Çetin bir yıl olacağını belirten yatırımcılar, aynı şekilde bu beklentileriyle karşı karşıya kalmış oldular.

Yeni yıla girilmesinin sonrasında ise Çin ile ABD arasında yaşanan gümrük vergisi yoluyla başlayan ticaret savaşı gelişmeleri, faizlerde yaşanan yükselişler ve gündemden bir türlü düşmeyen jeopolitik riskler gibi konular piyasalarda dengesizliğin olmasına neden oldu. Tüm bu olumsuzluklar dolayısıyla ise piyasalarda gözle görülür şekilde düşüşler başladı. Dünya Borsaları tarafından açıklanmış olan verilere bağlı olarak, Ocak ayında 89 trilyon 821 milyar 194 milyon dolar olan toplam dünya borsa değeri, Mayıs ayının sonunda ise 85 trilyon 583 milyar 232 milyona gerilemiş oldu. Söz konusu bu sürece göre, dünya borsalarının değeri ilgili süre içinde yüzde 4,7 oranında azalma yaşadı. Bu erimenin ise 4 trilyon 247 milyar 962 milyon dolar erimeye işaret ettiği onaylandı.

ABD Borsaları Bu Süre İçinde Değerlendi
ABD Borsaları Bu Süre İçinde Değerlendi.

ABD Borsaları Bu Süre İçinde Değerlendi

Dünya borsalarında Ocak ayı ile Mayıs ayının bitimine kadar geçen süre içinde, miktar bazında piyasa değerinde en çok düşüş gösteren borsa ise Çin-Şanghay oldu. Bu düşüşle birlikte Şanghay borsasının toplam değeri 5 trilyon 569 milyar 909 milyon dolardan, 5 trilyon 5 milyar 477 milyon dolara gerilemiş oldu. Çin özellikle ticaret savaşı gündemi konusunda baş aktör haline gelmişti. Bu durum Şanghay borsasının 563 milyar 432 milyon dolarlık bir değer kaybetmesine en büyük neden olarak gösterildi. Bu kaybın yüzdesel olarak karşılığının ise yüzde 10,1 olarak gerçekleştiği duyuruldu.

Şanghay’ın ardından en çok düşüş gösteren diğer borsalar arasında ise Paris, Amsterdam, Brüksel gibi borsaların birleşmesinden sonra açılan Euronext oldu. Euronext piyasasının değeri ise bu dönem içinde yüzde 7.2 oranda azalma gösterirken, 4 trilyon 357 milyar 785 milyon dolara gerilediği verilere bağlı olarak onaylanmış oldu. Piyasa değerini en çok arttıran ve en fazla gelişme gösterenler arasında ise ABD’nin Nasdaq ve New York borsaları bulunuyor. Bu borsalar ise Ocak ayı ile Mayıs ayının sonuna kadar olan süreçte büyük gelişme gösterdi. New York Borsaları geçen 4 aylık döneme nazaran 362,4 milyar dolarlık bir artış gösterirken, Nasdaq piyasası 106,3 milyar dolarlık bir artış göstermiş oldu. Aynı zamanda Bermuda piyasası değerini yüzde 43.2 oranıyla arttırırken, onu yüzde 26.3 oranıyla Kıbrıs ve yüzde 12.1 oranıyla Panama’nın izlediği onaylandı.


Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir