Anasayfa / Ekonomi / Dünya Borsaları Erimeye Başladı

Dünya Borsaları Erimeye Başladı

Küresel piyasalarda yatırımcılar, tahvil alanında çalkalanmaların olduğunu ve ticaret savaşlarının başlamasıyla birlikte, zor bir yılın geleceğini belirtirken, özellikle Ocak ayından itibaren tüm dünya borsalarında 4.2 trilyon dolarlık bir erimenin var olduğunu belirtti.

Borsa İstanbul’un piyasa değeri 4 günde 118 milyar lira eridi. Dünya ekonomisinin ani bir fren yapabileceğine yönelik kaygılar para piyasalarını alt üst etti. Döviz zirveyi zorladı, altın değer kaybetti.

Korona virüs salgını dolayısıyla küresel ekonominin ani bir fren yapabileceğine yönelik kaygılar dünya borsalarının adeta çökmesine neden oldu. Global piyasalarda yaşanan satış dalgasından Borsa İstanbul’da nasibini aldı.

Borsa İstanbul dün yüzde 7.2’yi bulan kayıpla tarihinin en büyük satış dalgalarından birini yaşadı. Borsa İstanbul, güne yüzde 2.49 düşüşle 98.448 puandan başladı.

Avrupa borsalarında kayıpların artması ve ABD borsalarının büyük düşüşle açılması BIST 100 endeksinde satış dalgasını büyüttü. BIST 100 endeksi yüzde 7.2 kayıpla günü 93.639 puandan tamamladı.

Uzmanlar, en kötü yıl olarak 2019’a hazırlanan piyasaların 2020 projeksiyonun toparlanma olduğuna işaret ederek, birçok kurumun yeni bir krize hazırlıksız yakalandığını vurguluyor.

ABD Borsaları Bu Süre İçinde Değerlendi
ABD Borsaları Bu Süre İçinde Değerlendi.

ABD Borsaları Bu Süre İçinde Değerlendi

Küresel borsalarda büyük kayıp
ABD borsaları yüzde 7’yi aşan kayıplarla açıldıktan kısa süre sonra işlemlere ara verildi. ABD’nin önde gelen borsalarından S&P 500 endeksi de ayı piyasasına girdi. Avrupa Merkez Bankası’nın beklenen faiz indirimine gitmemesi Avrupa borsalarındaki kayıpların artmasında etkili oldu.

Avrupa’daki 600 büyük şirketi izleyen STOXX 600 endeksi yüzde 10 gerileyerek şimdiye kadarki en büyük seans içi düşüşü kaydetti. Japonya’nın önde gelen endeksi Nikkei yüzde 3.8  Japonya hariç Asya borsaları ise yüzde 1.5 değer yitirdi. Küresel borsaların bu hafta yaşadığı kaybın 5 trilyon doları aştığı tahmin ediliyor.

TAVSİYE:  Yerli Araç Piyasaya Çıksa Milyon Sipariş Alır

Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir