Anasayfa / Ekonomi / Dolar ve Altına Seçim Etkisi

Dolar ve Altına Seçim Etkisi

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin sonuçları dolar, altın ve borsaya da yansıdı. Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanı olarak seçilmesi ise Doların 4.54’ün altına gerilemesine neden oldu. BİST 100 endeksi ise 3.55 yükselişle haftaya 99.259 puanla başlamış oldu. Geçen hafta dolar 4.6810 seviyesinde bulunuyordu. Önceki gün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin sonuçlarının hemen akabinde ise doların düşüşü dikkatleri çekti. Bu hafta en düşük olarak 4,5369 seviyesini gören dolar yüzde 1.8 oranında değer kaybı yaşamış oldu.

Analistler ise seçimden kaynaklı belirsizlik durumunun ortadan kalkmasından sonra, Türk lirasının değerinin güçlenmesinin ve bunun para piyasalarına da yansıyabileceğini değindi. Döviz kurunda var olan düşüşün önümüzdeki günler içinde devam edebileceğini düşünen analistler, teknik açıdan 4,55 ile 4.46 seviyelerine işaret etti. Öte yandan bu olumlu havanın diğer sektör piyasalarına da yansıması ve pozitif bir hava ortaya çıkarması analistler tarafından beklenen durumlardan biri olarak ön plana çıkıyor.

Borsa Haftaya Yükselişle Başladı

Borsa İstanbul’da ise BİST 100 endeksinde yükseliş yaşanırken yüzde 3.55 yükselişle 99.255 puanla başladığı görülüyor. Bankacılık endeksi yüzde 5.60 olurken, holding endeksi ise yüzde 1.78 oranında değer kazanmış oldu. Tüm sektörler güne yükselişle başladı ve en fazla değeri ise madencilik sektörü yüzde 12.19 yükselişle almış oldu.

Dünya borsalarındaki etkisi 96.186.76 seviyesine kadar yükselen BIST 100 ise, günü 0.84 değer kazanarak 95.852.11 seviyesinde bitirmiş oldu. Analistler ise bu sonuçlarla birlikte Türk lirası varlıklarının pozitif sonuçlar ortaya çıkardığını ve bu pozitif ayrışmanın yükselerek varlığına devam edeceğini duyurdu. Analistler öte yandan BIST 100 endeksinin 98.200 ve 100.000 rakamlarına gelebileceğini düşündüğünü belirtti. Analistler yurtiçindeki haziran ayına ait olan reel kesim güven edeksi ve kapasitenin kullanım oranını Almanya’da ise iş dünyası güven endeksi ve Amerika Birleşik devletlerinde konut satışı verilerinin takip edileceğini duyurarak, Fed üyelerininde ilgili konuşmalarının küresel olarak piyasalarda risk iştahına etki edebilecek bir durum olduğuna dikkat çekti.

Altın Seçimin Ardından Sert Düştü

Piyasadaki olumlu hava bunun yanında altın piyasasına da etki etmiş oldu. Altında son zamanların en hızlı düşüşü yaşanırken, yatırımcısını bu piyasaya teşvik etti. Cumhurbaşkanlığı sonuçlarının resmi olmayan sonuçlarının gelmesinin hemen ardından haftaya yüzde 2.5 azalışla başlayan altın, 186.4 lira seviyesine gerilemiş oldu. Cuma günü dolardaki değer kayıpları yüzünden düşüş eğiliminde bulunan altın, beklenen durumu göstererek gram fiyatında 0.80 azalış göstererek 191.1 lira olarak günü bitirmişti.

Altının gram fiyatlarında ise Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonraki süreçte saat 10:10 itibariyle önceki kapanışa göre yüzde 2.5 düşüş gösterdi. Aynı dakikalar içinde cumhuriyet altını kapalıçarşıda 1.240 liradan satılırken, çeyrek altın ise 304 liradan alıcısını bekliyordu. Son iki haftalık dönem içinde düşüş eğilimi gösteren altın ons fiyatıda bir önceki kapanışa göre yine azalma yaşamış oldu. Buna göre altının ons fiyatında bir önceki güne göre yüzde 0.3 oranında azalma meydana gelirken, 1.266 dolar seviyesinde işlem görmeyi sürdürdü.


Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir