Anasayfa / Ekonomi / Dolar ve Altına Pandemi Etkisi

Dolar ve Altına Pandemi Etkisi

Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomide yaşanan sıkıntılar dolar, altın ve borsaya da yansıdı.  Doların 13’ liranın üzerine çıkmasına neden olan tüm gelişmeler BİST 100 endeksi ise  yükselişle haftaya 1.404,97 puanla başlamış oldu. Geçen hafta dolar 13,80 seviyesinde bulunuyordu.  Koronavirüs salgınının etkisi ile dolarda ve dövizde yaşanan yükselişler dikkatleri çekti. Bu hafta en düşük olarak 11,80 seviyesini gören dolar kur farkı enflasyona da etkili oldu.

Analistler ise pandeminden kaynaklı belirsizlik durumunun ortadan kalkmasından sonra, Türk lirasının değerinin güçlenmesinin ve bunun para piyasalarına da yansıyabileceğini değindi. Döviz kurunda var olan dalganlamannın önümüzdeki günler içinde devam edebileceğini düşünen analistler, teknik açıdan 7,80 seviyelerine işaret etti. Öte yandan bu olumlu havanın diğer sektör piyasalarına da yansıması ve pozitif bir hava ortaya çıkarması analistler tarafından beklenen durumlardan biri olarak ön plana çıkıyor.

Borsa Haftaya Yükselişle Başladı

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 9,14 puan ve yüzde 0,66 değer kazanarak 1.393,57 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,59 ve holding endeksi yüzde 0,55 yükseliş kaydetti. Tüm sektör endeksleri güne artışla başlarken, en fazla kazandıran yüzde 1,58 ile ulaştırma oldu.

Dün Avrupa borsalarına paralel satıcılı bir seyir izlenen Borsa İstanbul’da, yüzde 1,70 değer kaybeden BIST 100 endeksi, günü 1.384,43 puandan tamamladı.

Analistler, bugün ABD ve İngiltere’de büyüme verilerinin takip edileceğini belirterek, yeni tip koronavirüs salgını ve mutasyon riski ile ilgili haber akışının gündemin odağındaki yerini koruduğunu söyledi.

ABD’deki destek paketine ilişkin beklentilerin şimdiye kadar piyasaları desteklediğini ifade eden analistler, gerçekleşen beklenti sonrası gözlerin ekonomik aktiviteye ilişkin veri ve haberlere çevrileceğini aktardı.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.410 puanın direnç konumuna geldiğini, 1.350 ve 1.320 seviyelerinin destek olarak öne çıktığını kaydetti.

Altın Pandemi Sürecinde Sert Yükselişe Geçti

Piyasadaki olumlu hava bunun yanında altın piyasasına da etki etmiş oldu. Altında son zamanların en hızlı artış  yaşanırken, yatırımcısını bu piyasaya teşvik et.

Altının gram fiyatlarında ise pandemi sürecinde yükselişe geçmesi en karlı yatırım araçlarından biri haline gelmesine neden oldu.

Küresel salgın sonrasında Altın fiyatlarında yeni tahminleri ise;

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Atayık, pandemi sonrasında altın fiyatlarında düzeltme yaşanabileceğini belirterek, “Geri çekilişlerde kısa dönemde ons altının 1,700 dolar, 1,650 dolar ve altını görmesi olası. Bu durumda, çeyrek altın, 600- 580 TL ve altı, gram altın da yeniden 370-350 TL seviyelerine inerek bir düzeltme hareketi yapabilir. Altın, uzun vadede yukarı bir trend izlese de virüs gündemi nedeniyle öyle gözüküyor ki önümüzdeki süreçte de iniş-çıkışlı bir trend izleyecek.” dedi.

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, altın fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İkinci dalga altın fiyatlarını etkiler mi? sorusuna cevap arayanlar için;
Altının ons fiyatı ise gün içerisinde 1729 dolara kadar yükselirken, şu dakikalarda yüzde 0.08 oranında düşüşle 1725 dolardan işlem gördü.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) genişlemeci adımlara devam etmesi ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında ikinci dalgaya ilişkin artan endişelerin altının ons fiyatını desteklediğini kaydedildi.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.