Anasayfa / Ekonomi / Dış Ticaret Açığında Düşüş Bekleniyor
Dış Ticaret Açığında Düşüş Bekleniyor
Dış Ticaret Açığında Düşüş Bekleniyor

Dış Ticaret Açığında Düşüş Bekleniyor

Türkiye İstatistik Kurumu ve Bakanlık tarafından oluşturulan geçen yılın Mayıs ayına ilişkin dış ticaret istatistiklerine bağlı olarak, geçtiğimiz Mayıs ayında ihracat oranı yüzde 5.3 artış göstererek 14 milyar 306 milyon dolar seviyesine yükselmiş oldu. İthalat ise yüzde 5.5 artış gösterdi ve 22 milyon 65 milyon dolar seviyesine ulaşmış oldu. Böylelikle Mayıs ayındaki toplam dış ticaret açığı 7,76 milyar dolar seviyesine yükselirken, ihracat seviyesinin ihracata kıyasla oranı ise yüzde 64.8 olarak gerçekleşmiş oldu. Analistler ise bu veriler hesaba katılarak yılın ikinci döneminde meydana bir düşüşün geleceğini ve bu durumun yılın son zamanlarına kadar devam edebileceğini öngörüyor.

Alınan verilere göre, 12 ay süre boyunca dış ticaret açığı 87,1 milyar dolar olarak gerçekleşirken, Haziran 2014 tarihinden itibaren bu seviye görülen en büyük rakam olma özelliği taşıyor. Orta Vadeli Program kapsamına göre 68 milyar dolar seviyesindeki dış ticaret açığının tahmini olarak Ekim ayında revize edilebileceği bildirildi.

Dış ticaret etkisini olumsuz bir şekilde etkileyen durumlar arasında ise, altın ve enerji grubu yer alırken, bu alandaki açık uzun bir zamandan sonra ilk kez gerileme gösterdi ve 36,8 milyar dolara inmiş oldu. Bu konuya dikkat çeken analistler, mevsimlerin takdirine bağlı olarak üç aylık zaman diliminin içinde dış ticaret açığının 79,7 milyar dolar seviyesine gerilediğine dikkat çektiler aynı zamanda manşet verilerinin de bu alana yansıtıldığı belirtilirken, dengelenme hareketinin günümüzde devam ettiği analistler tarafından bildirilmiş oldu.

Cari İşlemlerde Açık 5.3 Milyar Dolara Geriledi

Analistler aynı zamanda ithalat alt gruplarında var olan sinyallerin, üretim ve yatırım açısından ılımlı bir özelliğinin bulunduğunu ve iç talep bakımından da olumsuz bir duruma neden olduğunun altını çizdi. Gelecek dönemlerde enerji ithalatında var olan yükselişin devam edeceğini belirten analisteler, altın ticaretinin etkisiyle birlikte dış ticaret açığında bariz bir azalmanın var olacağını belirtti.

TAVSİYE:  Yerli Araç Piyasaya Çıksa Milyon Sipariş Alır

Dış ticaret verilerinden sonra Mayıs ayındaki cari işlem seviyesinin 5.4 milyar dolardan düşüş göstererek 5.3 milyar seviyesine gelebileceğini bildiren analistler, bu duruma göre 12 aylık cari açık seviyesinin ise 57 milyar dolar seviyesinde seyredebileceğinin altını çizmiş oldu.

Cari İşlemlerde Açık 5.3 Milyar Dolara Geriledi
Cari İşlemlerde Açık 5.3 Milyar Dolara Geriledi.

Düşüş Trendi Başlayacak

Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Tokalı ise, Mayıs Ayında gelen verilerin beklentileri doğrultusunun oluştuğunu belirtirken, geçen yılın ilk döneminin sonunda 59 milyar doların altına inmiş olan dış ticaret açığı günümüzde düşüş trendine devam ediyor diye belirtti. Önümüzde dönemler içinde de konunun bu şekilde devam etmesinin beklediklerini açıklayan Tokalı, altın ve enerji hariç olmak üzere yükseliş trendinin tam olarak sona erdiğini kaydetti.

Büyüme hızında belirgin bir yavaşlığın olduğunu belirten Tokalı, yılın ikinci döneminde düşüş trendinin başlamasının hemen sonrasında ise 81 milyar dolar seviyesinde yılı tamamlamayı beklediklerini belirtti. Tokalı aynı zamanda ihracattaki artış oranının ihracata oranla biraz daha ılımlı olduğunu ve yıllık bazda AB’ye ihracatta toparlanmaların bulunduğunu kaydetti.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir