Anasayfa / Eğitim / Devletten Okuyan Öğrencilere Eğitim Desteği 2022
Devletten Okuyan Öğrencilere Eğitim Desteği 2022

Devletten Okuyan Öğrencilere Eğitim Desteği 2022

Günümüz ekonomik şartlarında tek çocuğu bile okutmak zor bir durum haline gelmiş iken iki üç ve daha fazla çocuk sayısına sahip olan ailelerde şartlar daha zorlanıyor. Maddi gücü yeterli olmayan ailelerin, devletin vermiş olduğu yardımdan yararlanabilmek için bazı şartları bulunmaktadır. Okuyan öğrencilere devlet yardımı daha çok fayda sağlayabilmek adına Aile ve Sosyal Bakanlığınca bazı düzenlemelere gidildi. Hazırlanan proje kapsamında okula giden öğrenciler için eğitim durumu baz alınarak farklı ödenek seçenekleri sunuldu. Sosyal ve ekonomik destek yani (SED) durumu olmayan ve fakir öğrencilere yardımda bulunuyor. SED’den nasıl faydalanabilirim? Çocuk eğitim şartları neler? gibi sorularımızı şimdi cevaplayacağım.

SED Ödeneğini Nasıl Alabilirim?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının amacı, aile yapısının desteklenmesi, ailelerin yaşamsal zorluklarını azaltmak daha bilinçli bireyler yetiştirebilmek amaçlı birçok proje yürütmektedir. Bu projeler bakanlığın 3 Mart 2015 de kurulmuş olan SED yani sosyal ekonomik destek kurumu yaklaşık 4-5 senedir değişik projelerde faaliyet göstermektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu tür projeleri yoksul ailelerin çocuklarına destek amaçlı yürütmektedir. Belirlenen öğrenci yardım ücretleri öğrencinin eğitim durumundaki yani ilkokul, ortaokul ve yüksek okul durumuna göre ödenekler değişmektedir. Öğrencinin aile geliri düzene girdiği takdirde ödenek kesilir. Ayrıca verilen bu yardım geri ödeme gerektirmez.

SED Ödeneği
SED Ödeneğinden yararlanabilirsiniz.

Okuyan Öğrenciye Devlet Yardımı Nasıl Sağlanır

Yoksul olan, durumu olmayan öğrencinin velisi bir dilekçe ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvuru yapabilir. Sosyal hizmetler müdürlüğündeki yetkililer tarafından yapılan görüşmeler ve aile hakkında yapılan incelemeler sonucunda öğrenci ödeneği almaya hak kazanır.

Bu ödeneğin diğer bir amacı da öğrencileri eğitime teşvik etmek ülkemiz için yararlı bireyler yetiştirmektir. Eğer başvurunuz olumlu sonuçlanır ise devlet size yardım desteğini sunmaya başlar. Öğrenci sosyal hizmetler kurumuna alınmadan ailesinin yanında eğitimine devam eder. Derslerinde başarılı olan öğrenciler devletin diğer bir yardımı olan bursluluk sınavlarına girebilir ve kazandığı durumda bu yardımdan da faydalanabilir.

Paraya ihtiyaç duyanlara Devletin maddi desteği haricinde bazı bankalar da öğrencilere gelir belgesiz kredi sağlamaktadır.

Eğitim İçin Ödenen Tutar Miktarı

Devletten yardım almaya hak kazanan öğrenciler eğitim durumlarına ve ihtiyaçlarına göre ödenek alırlar. Şu şekilde tablolandırma yaparsak eğer;

 • Okul öncesi çocuk yardımı: 456
 • İlkokul öğrencisi: 684
 • Lise öğrencisi için: 730
 • Üniversite eğitimi gören öğrenci için ise aylık:821 TL destek verilmektedir.

2022 yılında SED yardımları 1.161 TL’ye yükseltildi.

Eğitim için yapılan ödemeler
Eğitim için yapılan ödemelerden yararlanabilirsiniz.

Bu tarz proje yardımların yapılma sebeplerinden biri ise birçok yoksul ailenin çocuğunun eğitim alması için yurtlara vermemesi aile sıcaklığı ortamından koparılmaması içindir. Ortalama 80 bin öğrenci bu yardımlar sayesinde evlerinden ayrılmamış olup aile ortamında büyümelerine devam etmektedirler.

Bu Yardımı Kimler Alabilir

 1. Devlet tarafından koruma altına alınmış olan çocukların aile yanında hayatını sürdürme şartlarına uygun olanlar.
 2. Üniversite eğitimi alıp devlet yurdunda kalan öğrenciler
 3. Olağanüstü bir halde örneğin afet, hastalık, kaza sonucu geçimini sağlayamayan ailelerin çocukları
 4. Yetiştirme yurdundan 18 yaşını doldurduğu için ayrılmak durumunda kalan yüksek öğrenim yapan öğrenciler
 5. Bakanlığın belirlediği şartlarda eğitim giderlerini karşılayamayacak kadar maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocukları
 6. Korunma kararı için başvuru yapılmış fakat ailesinin yanında kalmasına karar verilmiş çocuklar için.

Kısacası bu şartlar oluştuğu durumda devletimiz oluşabilecek mağduriyetleri önlemek adına bu ve bunun gibi projeler hayata sokmuş ve bir çok kişinin umut ışığı olmuştur.

Öğrenci Yardımı İçin Gerekli Belgeler

Öğrenci yardımı için  şu belgeler istenecektir;

 • 1 adet önlü arkalı kimlik fotokopisi (varsa eşinin de kimlik fotokopisi)
 • Okumuş olduğu eğitim kurumundan eğitim gördüğüne dair belge
 • Aile gelir belgesi
 • Sağlık ocağı onaylı sağlık raporu
 • İşkura bağlı kayıt belgesi
 • İkametgah ilmuhabiri
 • Oturulan ev kira ise kira sözleşmesi fotokopisi
 • Aile sayısına dair aile nüfus müdürlüğünden belge
 • Sosyal hizmetler müdürlüğünden ihtiyaç sahibi olduğunuza dair belge.

Devlet Yardımı İle İlgili Detaylı Bilgi

 • Devlet tarafından yapılan öğrenci eğitim desteği düzenli olmamakla beraber ailenin maddi durumu düzeldiği takdirde devlet yardım vermez.
 • Daha önceden de bu destek projesine başvuru yapan ve yardımdan yararlanan vatandaş bir daha yardım alamaz.
 • Sosyal hizmetler tarafından gelen yetkililer her 6 ayda bir düzenli bir şekilde denetim gerçekleştirirler. Ailenin durumu düzeldiyse eğer yardım kesilir fakat aynı düzeyde devam ediyorsa yardım devam eder.
 • Devlet geçen yılların verilerine göre öğrencilere 456 ile 821 lira arası yardım yapmaktadır. Ancak bu yıl tutarlarda değişiklik meydana gelebilir.
 • Okul çağındaki çocukların eğitim hayatına kazandırılması için uygulanan bu proje öğrencilerin yeterli eğitim masrafları için ödeme yapmaktadır.
 • öğrenci için verilen bu yardım hiçbir şekilde devir veya haciz işlemi için kullanılamaz.
 • Kişinin veya ailenin maddi durumu düzeldiği takdirde ödenek hemen kesilir.
 • Sadece Türkiye vatandaşlığı olanlar bu yardımdan faydalanabilir.
 • İhtiyacı olmadığı halde başvuru yapanlar tespit edildiği takdirde aldıkları ödenekleri geri öderler ve devletin herhangi bir desteğinden bir daha yararlanamazlar. Ayrıca ödenek alınabilinmesi için taraf tutan yetkililerin görevleri sonlandırılır.

Merak edilen diğer konuları ALO 144 Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım hattını arayabilir, bilgi edinebilirsiniz.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.