Anasayfa / İş Fikirleri / Devlet Elektrik Alım Fiyatı 2021 (GARANTİLİ)
Devlet Elektrik Alım Fiyatı 2021 (GARANTİLİ)

Devlet Elektrik Alım Fiyatı 2021 (GARANTİLİ)

Devlete elektrik Satmak isteyenler için 2021 yılına ait güneş enerjisinden elektrik üretimine dair devlet teşviki 10 kw elektrik satış fiyatları, lisanssız üretim için satış fiyatları, çatıda, güneş paneli ile üretim yapanların yapmaları gerekenler yer almaktadır.

Devlete elektrik satış fiyatı 2021

Üretimin cinsine göre kw hesabına göre yıllık ve 10 yıllık yapılan sözleşmelere göre TL. cinsinden elektrik alım fiyatları değişiklik göstermektedir.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi devlet teşviki var mı?

Devletin bu konuda teşvik programları mevcuttur.

10 kw elektrik satışı

Çatıda Lisanssız elektrik Üretimi yapan kişiler için satış konusunda Kamu resmi kurum ve kuruluşları ile görüşmek gerekli olacaktır.

Devlet Ges Teşvikleri Nelerdir?

Türkiye’de bazı kuruluşlar enerji verimliliği alanında hibe, teşvik, faizsiz kredi ve destekler sağlamaktadır. Ancak bu desteklerin amacı güneş enerjisi paneli kurulumu değil, enerji verimliliği konusunda yatırım yapılmasıdır. Kurulan tesis KOBİ’nin enerji verimliliği için kurulmuş olsa bile belirli bölümünün işletme tarafından karşılanması gerekmektedir. Bugüne kadar KOSGEB, TKDK, Enerji Bakanlığı (VAP) gibi kuruluşlarca bu tür işletmelere destek sağlanmıştır.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Teşvik ve Hibeleri

TKDK tarafından IPARD ve IPARD2 adı verilen destek programlarıyla dönem dönem güneş tarlası kurulumu için teşvik ve hibe destekleri verilmektedir. Tkdk destek verilen iller şunlardır;

 • Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın
 • Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum
 • Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa
 • Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat

TKDK tarafından yayınlanan çağrı ilanlarında güneş panellerinin kurulumuna destek sağlanırsa belirli oranlarda hibe ve teşvik alınabilmektedir. Bunun için http://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/CagriIlanArsiv adresinden güncel çağrı ilanları takip edilebilmektedir.

TAVSİYE:  Seyyar Satıcılıkta En Çok Para Kazandıran Sektör (Düşük Sermayeli)

Bankaların Güneş Enerjisi Kurulumu İçin Kredileri

BBDK kayıtlı hemen hemen her banka tarafından güneş enerjisi tesisi kurulumu için finansman sağlamaktadır. Bu finansmanda ana etken başvuru yapan girişimcinin KKB notu ve kredinin geri ödenmesini garanti altına alacak gayrimenkul ipotekleridir. Çekeceğiniz kredi miktarı yüksek ise banka bu yatırıma ait kredinin taksitlerinin geri ödenmesini garanti altına almayı hedefleyecektir.

Eğer KOBİ iseniz tüm bankalara, bireysel müşteri ise maaş bankanıza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Yenilenebilir Enerji Devlet Alım Fiyatı

Devlet tarafından GES sistemleri desteklendiği için üretilen elektriğin belirli bir bölümünün satın alınması garantisi getirilmiştir. Bazı kaynaklarda Devletin elektrik enerjisini belirli bir cent karşılığında satın aldığı sosyal medyada yapılan paylaşımlarda mevcuttur. Ancak bu alımın hangi oranlarda yapıldığı, Devletin KW başına ne kadar ödeme yaptığı ve diğer ayrıntılar için Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik, tebliğname ve yasal düzenlemeleri incelemenizde yarar var.

Bu konuda öncelikle  Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmeliğin Uygulama Tebliğinin 23. maddesini incelemelisiniz.  23. Madde de, İhtiyaç fazlası enerji miktarının satın alınması hususu anlatılmaktadır. Buradan inceleyebilirsiniz.

12 Mayıs 2019 PAZAR tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik Değişikliği ; Tıklayınız.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

3 yorum

 1. Ben devletin verdiği teşfiklere inanmıyorum kardeşim hükümetin adamı olmassan devletten bir tane çöp dahi alamassınız kendi maddi gücüm ve makine parkım ile 3 sefer ges teşvikte bulundum her seferinde olumsuz olarak döndü..

 2. MUSTAFA MELİH KADIOĞLU

  Kardeşim bir tek satır da ;şu işten kazandığımız zannettiğimiz paraları devlet ödüyor mu ? Nasıl ve ne şekilde ?Bir kişi para alabilmiş mi devletten ?,yazsanız ya..Bir sürü laf..DEvlet çok güzel yasa yazar..Kararname yazar..Ama uygulamaz..İşi yaparsın gidersin paranı alamazsın..Şef imzası müdür onayı..Müdür cuma namazına gittiler…Haydaaa koşturur durursun..
  Bütün siteler ;yasa çıktı..Bayraktar şunu dedi..Bi dolu tatava…
  Bu iş kolay oluyor mu ?
  Para ödüyor mu ,devlet?
  Biri diyor ki;”faturandan mahsup,ediliyormuş..Ya faturamdan çok üretiyorsam? Paramı ödüyor mu ? Nasıl? Nereye?
  Yoksa,veznelerde süründürüyor mu ?
  Bir cevap rica etsem ?

  Sevgilerimle…

  • Lütfullah demir

   Bunu bende merak ediyorum 1 mv için yaklaşık 20 bin dolar her ay faturamı kesip paramı alıyormuyum çok merak ediyorum..?10 yıl garanti kesin mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir