Anasayfa / İş Fikirleri / Devlete Elektrik Satmak 2019 Alım Fiyatları (Alım Garantisi)
Devlete elektrik satmak
Devlete elektrik satmak

Devlete Elektrik Satmak 2019 Alım Fiyatları (Alım Garantisi)

Devlet tarafından elektrik üretiminin desteklenmesi amacıyla Türkiye’de birçok güneş tarlasına teşvik ve hibe desteği verilmektedir. Bu tarlalarda üretilen elektrik enerjisi kamu ile yapılan anlaşma neticesinde belirli bir periyotta (3-5 yıl) satın alınmakta ve yatırımcının zarara etmesi engellenmektedir. Devlete elektrik satma prosedürünü yerine getirebilen vatandaşlarımız 2019 yılı devlet teşviki ile 1 mw GES tesisi kurarak işe başlayabilmektedir. Bilinmesi gereken hususlar kurulacak elektrik üretim tesisin maliyeti ve devlet elektrik alım fiyatlarının değişip değişmeyeceğidir. Yenilenebilir enerji devlet alım fiyatları ve GES tevşikleri 2019 senesinde farklılık gösterecektir.

güneş enerjisinden elektrik üretimi devlet teşviki 2018 - Devlete Elektrik Satmak 2019 Alım Fiyatları (Alım Garantisi)
Güneş enerjisinden elektrik üretimi devlet teşviki

Güneş Tarlası Nasıl Kurulur? Ges Teşvikleri Var mı?

Güneş tarlası kurmak için aşağıda ki aşamalarının tamamının aşılması gerekmektedir. Bunlar sırasıyla şöyledir;

 1. Arazinin tespiti ve seçimi,
 2. Gerekli izinlerin alınması,
 3. Şirketlere başvuru aşaması,
 4. Finansman ve kurulum.

Güneş Tarlası Kurulumu İçin Arazi Seçimi;

Arazinin güney cephe olması, enerji nakil hatlarına yakın olması, içerisinde sulama kanalı veya suyu bulunmaması, verimli tarım arazisi olmaması, trafo merkezlerine 20 kilometreden fazla uzak olmaması gerekmektedir. Trafo merkezlerine 20 kilometreden daha fazla mesafede bulunan araziler, lisanssız elektrik üretimi konusunda ruhsat alamamaktadır. Çünkü nakil hatlarından trafoya elektrik taşıma işlemi oldukça maliyetlidir. Tarlanızdan trafoya olan mesafeyi trafonun yerini öğrenmeniz durumunda parsel sorgu sistemi üzerinden yapabilirsiniz.

devlete elektrik satışı fiyat 2018 - Devlete Elektrik Satmak 2019 Alım Fiyatları (Alım Garantisi)
Devlete elektrik satışı fiyat

Tarım ve Orman Müdürlüklerinden İzin Alınması

Tarımsal arazilerde böyle bir tesis kurulmasına Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Müdürlükler olumlu bakmayacaktır. Özellikle de ÇKS belgesi olan bir çiftçiye kayıtlı olan tarım arazilerinin bu amaçla kullanılması durumunda desteklemelerden yararlanılamayacağı için resmi yazışma ve izin işlemlerinin yapılması gereklidir. Bu kapsamda güneş tarlası kurmak isteyen yatırımcımız, İl veya İlçe Müdürlüklerine bir dilekçe ile başvurarak, arazinin sahibi olduğunu, bu araziye lisanssız elektrik enerjisi üretimi için kullanacağını bildirir ve arsanın incelenmesini talep eder. Bunun sonunda İl/İlçe Müdürlüklerinde görevli personel tarafından arazinin kontrol edilir ve bu kontrolün sonunda tarlanızda elektrik üretimi konusunda herhangi bir problem yok ise size resmi evrak ile bu durum bildirilir. Bununla birlikte eğer tarlanız verimli tarım arazi ise yine olumsuz cevap tarafınıza resmi evrakla haber edilir.

Bu tespitin yapılmasının amacı, tarlanıza güneş enerjisi panelleri kurulduğunda, çevrede ki tarım arazilerinin bütünlüğünü bozup bozmayacağı, 5403 sayılı kanun hükümlerine aykırı bir durumun olup olmadığı kontrol edilmektedir. Bu kapsamda tarlanın boş olması, verimli arazi olmaması ve içerisinde ürün olmaması önem arz etmektedir.

Devlete Elektrik Satmak İçin Dağıtım Yapan Şirketlere Başvurunuzu Yapın!

Güneş enerjisi paneli kurarak, lisanssız elektrik üretimi yapmak isteyen ve bu amaçla güneş tarlası kurulumuna başlayan girişimcinin bir sonraki adımı enerji dağıtım şirketlerine yapılacak başvurudur. Bu başvuru esnasında, firmalara Gıda Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlüklerinden aldığınız tarımsal arazi olmadığı yönünde izin belgesini ve tarla tapusunu sunabilirsiniz. Yapacağınız başvuru sonucunda firma tarafından sizden bir takım evraklar talep edilecektir. Sırada bu evrakları hazırlama süreci başlayacaktır. Elektrik dağıtım şirketlerinin birçoğu, elektrik üretimine olumlu bakmakta ve onay vermektedir. Ancak elektrik üreteceğiniz bölge içerisinde, çok sayıda güneş tarlası var ise, bu kez talebinin ilerleyen bir dönemde incelenmek üzere reddedilebilir. Ancak yine de güneş tarlası kurulumu girişiminizden vazgeçmemelisiniz.Belediye Başkanlıklarına ve Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketine Başvuru Aşaması

Tarlanın bulunduğu imar sınırları içerisinde ki Belediye Başkanlığına güneş tarlası kurulumu için izin başvurusu yapmak zorundasınız. Belediye Başkanlığı da sizden bir takım evraklar talep edecektir.

Bu süreçte ilk yapmanız gereken TEDAŞ’tan onay almaktadır. Bunun için arsanıza güneş paneli kurulumu için bir mühendis tarafından proje hazırlanması ve bu projenin TEDAŞ’a onaylatılması gerekmektedir. Proje çizimini konusunda uzman bir mühendise yaptırabilirsiniz.

Projenize TEDAŞ onay verdikten sonra Belediye Başkanlığından onay alma süreci başlayacaktır. Bu süreç oldukça uzun olduğu gibi, başkanlık proje içerisinde bazı değişiklikler ve ilaveler yapmanızı talep edebilmektedir. Bunlar genelde, yol, duvar, vb. hususlardır.

Projeniz ne kadar çabuk Belediyeden onay alırsa, güneş tarlası kurulumuna o kadar çabuk devam edebilirsiniz. Bazen bir defada Belediyeden onay alabilen projeler olduğu gibi, 3-5 kez ret alan projelerde vardır. Dikkat edilmesi gereken bir husus ise, Tarım Müdürlüğünden ve Belediyelerden aldığınız izin belgeleri sürelidir. Bu kapsamda en geç 2 yıl içerisinde güneş tarlası kurulum sürecini tamamlamanız gerekiyor. Eğer 2 sene içinde kurulumu tamamlamazsanız, izin sürecine baştan başlamanız gerekebilir.

Devlet Ges Teşvikleri Nelerdir?

Türkiye’de bazı kuruluşlar enerji verimliliği alanında hibe, teşvik, faizsiz kredi ve destekler sağlamaktadır. Ancak bu desteklerin amacı güneş enerjisi paneli kurulumu değil, enerji verimliliği konusunda yatırım yapılmasıdır. Kurulan tesis KOBİ’nin enerji verimliliği için kurulmuş olsa bile en az %25’lik sermaye KOBİ tarafından karşılanması gerekmektedir. Bugüne kadar KOSGEB, TKDK, Enerji Bakanlığı (VAP) gibi kuruluşlarca KOBİ’lere ve işletme sahiplerine destek sağlanmıştır.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Teşvik ve Hibeleri

TKDK tarafından IPARD ve IPARD2 adı verilen destek programlarıyla dönem dönem güneş tarlası kurulumu için teşvik ve hibe destekleri verilmektedir. Tkdk destek verilen iller şunlardır;

 • Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın
 • Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum
 • Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa
 • Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat

TKDK tarafından yayınlanan çağrı ilanlarında güneş panellerinin kurulumuna destek sağlanırsa belirli oranlarda hibe ve teşvik alınabilmektedir. Bunun için http://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/CagriIlanArsiv adresinden güncel çağrı ilanları takip edilebilmektedir.

atıdaelektrik üretimi - Devlete Elektrik Satmak 2019 Alım Fiyatları (Alım Garantisi)
Çatıda elektrik üretimi yeni kazanç kapısı haline geldi.

Bankaların Güneş Enerjisi Kurulumu İçin Kredileri

BBDK kayıtlı hemen hemen her banka tarafından güneş enerjisi tesisi kurulumu için finansman sağlamaktadır. Bu finansmanda ana etken başvuru yapan girişimcinin KKB notu ve kredinin geri ödenmesini garanti altına alacak gayrimenkul ipotekleridir. Çekeceğiniz kredi miktarı yüksek ise banka bu yatırıma ait kredinin taksitlerinin geri ödenmesini garanti altına almayı hedefleyecektir. Eğer KOBİ iseniz tüm bankalara, bireysel müşteri ise maaş bankanıza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Yenilenebilir Enerji Devlet Alım Fiyatı

Devlet tarafından GES sistemleri desteklendiği için üretilen elektriğin belirli bir bölümünün satın alınması garantisi getirilmiştir. Devlet girişimciye “elektrik üret, bende satın alayım” demektedir. Bazı kaynaklarda Devletin elektrik enerjisini 13.3 cent karşılığında satın aldığı belirtilmektedir. Ancak bu alımın hangi oranlarda yapıldığı, Devletin KW başına ne kadar ödeme yaptığı ve diğer ayrıntılar için Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik, tebliğname ve yasal düzenlemeleri incelemenizde yarar var.

Bu konuda öncelikle  Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmeliğin Uygulama Tebliğinin 23. maddesini incelemelisiniz.  23. Madde de, İhtiyaç fazlası enerji miktarının satın alınması hususu anlatılmaktadır. Buradan inceleyebilirsiniz.

ges teşvikleri 2018 - Devlete Elektrik Satmak 2019 Alım Fiyatları (Alım Garantisi)
Örnek Güneş Enerjisi Paneli Kurulumu

23/03/2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik Değişikliği ; http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/03/20160323-5.htm1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

3 yorum

 1. Ben devletin verdiği teşfiklere inanmıyorum kardeşim hükümetin adamı olmassan devletten bir tane çöp dahi alamassınız kendi maddi gücüm ve makine parkım ile 3 sefer ges teşvikte bulundum her seferinde olumsuz olarak döndü..

 2. MUSTAFA MELİH KADIOĞLU

  Kardeşim bir tek satır da ;şu işten kazandığımız zannettiğimiz paraları devlet ödüyor mu ? Nasıl ve ne şekilde ?Bir kişi para alabilmiş mi devletten ?,yazsanız ya..Bir sürü laf..DEvlet çok güzel yasa yazar..Kararname yazar..Ama uygulamaz..İşi yaparsın gidersin paranı alamazsın..Şef imzası müdür onayı..Müdür cuma namazına gittiler…Haydaaa koşturur durursun..
  Bütün siteler ;yasa çıktı..Bayraktar şunu dedi..Bi dolu tatava…
  Bu iş kolay oluyor mu ?
  Para ödüyor mu ,devlet?
  Biri diyor ki;”faturandan mahsup,ediliyormuş..Ya faturamdan çok üretiyorsam? Paramı ödüyor mu ? Nasıl? Nereye?
  Yoksa,veznelerde süründürüyor mu ?
  Bir cevap rica etsem ?

  Sevgilerimle…

  • Lütfullah demir

   Bunu bende merak ediyorum 1 mv için yaklaşık 20 bin dolar her ay faturamı kesip paramı alıyormuyum çok merak ediyorum..?10 yıl garanti kesin mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Hopp!