Anasayfa / Sigorta / Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücretleri (2021 Güncel)
Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücretleri (2021 Güncel)

Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücretleri (2021 Güncel)

Devlet hastanelerinde sigortasız muayene olmak isteyen kişiler sağlık hizmetlerinden faydalanmak isteyen hastalar öncelikle doktor muayenesi olabilmek için randevu almalı kayıt işlemlerini de gerçekleştirebilmek için hastanenin veznesinden kayıt ücretlerini yatırdıkları takdirde muayene olabilmektedirler. Randevu alarak doktor muayenesi olacak olan ve tahlil yaptıracak kişiler hastanenin acil girişi hariç vezneye 50 TL. yatırdıkları takdirde muayene olabilmektedirler. Devlet hastanelerinde ya da diğer hastaneler de sigortalı olan hastalara öncelik tanınmaktadır. Sigortalı kişiye çıkan masraflar daha az olmakta ya da hiç olmamaktadır. Bu aldığınız hizmete ve hastaneye göre değişiklik gösterebilirken sigortalı hastaların randevu ve giriş işlemleri daha pratik ve zahmetsiz olur. Sigortası olmayan kişiler bir kaç işlem yaptıktan sonra ve ücretlerini yatırdıktan sonra muayene olabilirler. Fakat sigortası olmayan kişiler hastaneye muayeneye gitmeden önce bir kaç işlem yapmaları gerekir. Ve hastane de kendilerine çıkan ücreti ödemeleri gerekir. Bu işlemler sonucun da muayene olabilirler.

SGK primi yatırmayan kişiler için uygulanan muayene ücretleri ve Sgk’lı olmayan kişilerin önce ve sonra yapması gereken işlemleri araştırdık.

Üniversite Hastaneleri Güncel Muayene Ücretleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Sigortası Olmayanların Muayene Ücretleri

Gitmek istediğiniz hastane devlet hastanesi ise 30 TL ücreti yatırmaz muayene olamaz ve tahlil yaptırılamaz. Fakat bir kaç işlem ile ücret yatırmadan muayene ve tahlil işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Ücretsiz muayene için herhangi bir sigortalı iş yerinde çalışıyor olmayan emekli olmayan ve bakmakla yükümlü olunanların sigortaları olmayan kişiler Genel Sağlık Sigortasından yararlanabilmek için kaymakamlıkların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına giderek  gelir testi yaptırmaları ve gelir testi sonucu ödenecek olan genel sağlık sigortası primini yatırdıktan sonra istedikleri devlet hastanesinden ücret ödemeksizin yararlanabilirler.

Bunun haricinde GSS (genel sağlık sigortası) primini ödemeyen, sağlık sigortası olmayan kişilerde istedikleri devlet hastanelerinden ücretleri ödedikleri takdirde muayene olabilirler. 2020 yılında muayene 50 TL olarak belirlenmiş ve ücreti karşıladığınız takdirde muayene olmak mümkündür.

TAVSİYE:  Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor? Gözlük Hakkı Sorgulama (Güncel)

GSS prim borcunuzu buradan sorgulayabilirsiniz.

muayene ücreti
Sigortası olmayanlar 30 TL ücret ödeyerek devlet hastanelerinde muayene olabilirler. 

Genel sağlık sigortasına tabi olmayan herkes ücret ödeyerek sağlık hizmeti alabileceğinden, gelir testi yaptırarak genel sağlık sigorta kapsamına girmek ve düzenli olarak genel sağlık sigortası primlerini yatırmak bu açıdan büyük önem taşımaktadır. Özellikle ayakta muayene gerektirmeyen yani daha ağır hasta olan kişilerde ya sigortalı bir işte çalışmalı ya da GSS primlerini düzenli ödemeleri önemli bir noktadır. Aksi takdirde sağlık hizmetlerinden ciddi paralar vererek yararlanmak durumunda kalabilirsiniz.

Gelir Testi: Sigorta başvurusu yaptığınız zaman zaman sizden gelir testi istenecektir. Bu gelir testinde maddi durumunuz göz önünde bulundurularak size devlet tarafından sigorta bağlanıp bağlanamayacağı kararlaştırılır. Genel sağlık sigortası kapsamında sigorta almaya hak kazanırsanız az bir miktar prim ödemesi yaparak hizmetinizi başlatabilirsiniz.

2021 Senesi Genel Sağlık Sigortası Primleri

Genel sağlık sigortası primleri asgari ücret göz önüne alınarak belirlenmiştir. 2021 yılında asgari ücret brüt olarak 3,577  TL olarak belirlenmiştir. Bir kişinin aylık geliri asgari ücretin 1\3’ü kadar ise kişi devlet hastanelerinde sağlık hizmetlerinden yararlanmak için ayrıca para ödemez. Bu gibi kişilerin borcu devlet tarafından ödenir. Genel sağlık sigortası primlerini her ay düzenli bir şekilde ödeyen kişiler ekstra bir ücret ödemeden muayene olurlar. 15 TL muayene ücreti ödeyerek muayene olurlar. Sigortası olmayan kişiler ise devlet hastanelerinde 2021 yılı sonuna kadar belirlenmiş 50 TL muayene ücretini ödeyerek muayene olurlar. Özel hastanelerin ücretleri hakkında kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Hastane ve gideceğiniz bölüme göre farklılık gösterebilir. Bunun için gideceğiniz hastaneyi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Sigortalı Olan Kişilerin Muayene Ücretleri

Devlet kurumlarında çalışıyorsanız, emekli iseniz, özel kurumlarda çalışıyorsanız ya da sigortası olan bir vatandaşsanız devlet hastanelerinde çok küçük miktar da para ödeyerek tedavi olabilirsiniz. Sigortası olan bir kişi devlet hastanelerinde 6 TL giriş ücreti vererek, üniversite hastanelerinde muayene için 7 TL üniversiteler bağlı sağlık hizmetlerin de muayene olmak için 8 TL gibi düşük miktar para ödemesi yaparak muayene olurlar. Özel hastaneler de ise sigortalı hastalara çok iyi indirimler yapılmaktadır. 15 TL giriş ücreti ödeyerek muayene olabilirsiniz. Ayrıca sigortası olan kişiler eczaneden de uygun fiyata ilaç alabilmektedirler. Kısacası sigortalı bir kişi bütün sağlık hizmetlerinden daha az para ödeyerek yararlanabilmektedir. Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücretleri tarifesini inceleyebilirsiniz.

TAVSİYE:  Engelli Raporu Hesaplama 2021 Yeni Yönetmelik

Güncel GSS Primleri Ne Kadar Oldu?

Bu yıl zamlanan brüt asgari ücret 3,577 TL’dir. Genel sağlık sigortası prim ödemeleri ve hesaplaması brüt asgari ücret üzerinden hesaplama yapılır. Gelir testi yaptıran kişinin hanedeki canlı sayısının asgari ücretin 3’te biri kadar ve daha altında ise genel sağlık sigortası primi tutarını devlet karşılar. Geçen yıl 88.29 TL olan aylık GSS primi, 2021 yılında 107,33 TL oldu. 

E-Devlet üzerinden 4B – 4-A ve 4-C  li vatandaşlarımız için muayene ve katılım payı sorgulama servisi hizmete açılmıştır. Bu konu hakkında Hastane Muayene Katılım Payı Sorgulama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

GSS Primleri
Genel Sağlık Sigortası primleri

Düzenli olarak GSS primi ödemeyen ve prim borcu bulunan, sigortası olmayıp halen gelir testi yaptırmayan kişiler devlet hastanelerinden muayene olmak ve tahlil yaptırabilmek için geçen yıl yani  geçerli olan 50 TL ücreti vezneye ödedikleri takdir de bu sene de muayene olabilirler.

Sigortalı Muayene Ücretleri 2021

Emekli olanların aylığından kesilen devlet hastanesi muayene ücretlerine ve işyerlerinde sigortalı çalışanların eczanede ödedikleri katılım paylarına da zam geldi. Hemen hemen her sene olduğu gibi bu sene de zam elen sağlık hizmetlerine katılım paylarını şu şekilde açıklayabiliriz;

Eğer sigortalı çalışıyor ve devlet hastanelerinde muayene oluyorsanız ödediğiniz geçen yıllarda 5 TL. iken %20 zam geldi ve 6 liraya yükseldi. Eğitim araştırma hastanelerine muayene olmak istiyorsanız ödeyeceğiniz tutara 7 lira eklemelisiniz son olarak da üniversite hastanelerine ise muayene katılım payı 8 TL. olmuştur.

Hastane İlave Ücretleri Nelerdir?

Devlet hastanelerinde bazı dallarda ise ilave ücret talep edilmektedir. Bu ücretler;

Hastane Türü, İlave ücret oranı, yapılan tedavi türü (ayaktan, yatarak) muayenenin yapıldığı branşa göre farklılıklar göstermektedir.  SGK ilave ücret konusunda şu bilgilere yer vermektedir;

Kurumla sözleşmeli; vakıf üniversiteleri ile özel sağlık kurum ve kuruluşları; SUT ve eklerinde yer alan sağlık hizmetleri işlem bedellerinin tamamı üzerinden Kurumca belirlenen oranı geçmemek kaydıyla Kuruma fatura edilebilen tutarlar esas alınarak kişilerden ilave ücret alabilir.

Bununla beraber hastaneler yoğun bakım hizmetleri gibi bazı alanlarda ilave ücret alamazlar. Bu alanları ilave ücret alınmayacak sağlık hizmetleri isimli dokümanı indirerek inceleyebilirsiniz. Bunun haricinde hastanede yaptığınız işlemlere ait ücretleri hastane ücret hesaplama sihirbazından tespit edebilirsiniz.

TAVSİYE:  Nafaka Kalkıyor mu? Yasa Tasarısında Son Durum
Alo 182
Hastaneye gitmeden evvel 182’yi arayarak randevu almanız gerekmektedir.

Sigortasız Hasta Hastaneye Gitmeden Önce Ne Yapmalıdır?

  • İlk olarak hastaneye muayaneye gitmeden önce bulunduğunuz yere yakın olan ve şikayetinizle ilgili bölümden randevu almak için 182 nolu telefonu aramanız gerekir. Kendiniz ve başkaların mağdur olmaması için ise gün ve saatinizi doğru almanız, zamanında hasta
  • Sigortası olmayan kişiler hastaneye gittiklerinde öncelik olarak paralı hasta girişinden girişini yaptırarak muayene ücretini ödemeleri gerekir. Genel olarak 50 TL gibi bir muayene ücreti çıkacaktır. Bu ücreti vezneye yatırmanız gerekir.
  • Acilden giriş yapanlar ise ağır yaralı ve ağır durum da iseler ücreti muayene sonrası verebilirler. Fakat normal durumdaki hastalar muayene ücretini önceden öderler.
  • Devlet hastanelerinde ya da özel hastaneler de muayene olmak isteyen kişiler randevu saatinden yaklaşık olarak yarım saat önce hastaneye gelmeleri ve işlemlerini yapmaları gerekir. Aksi takdir de randevu saatine geç kalan hastaların işlemleri geç saatlere kalabilir ya da sonraki günlere ertelenebilir. Bilmeniz gereken önemli bir konu ise muayene ücretini ödemeyen kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanamaz.
Muayene ücretleri
Sigortasız olarak hastaneye muayene olmanız halinde ücret ödemeniz gerekecektir.

Sigortası Olmayan Kişiler Ne Yapmalı?

Devlet her alanda olduğu gibi sağlık alanında da vatandaşın mağdur olmaması için gerekli bir çok adım atmıştır. Devlet sigortası olmayan kişilerin de sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için çeşitli çalışmalar yapmıştır. Her hangi bir yerde sigortasız çalışan kişiler, emekliliği gelmeden işten çıkarılan kişiler ve bakıma muhtaç çalışamayacak durumda olan kişiler için genel sağlık sigortası bulunmaktadır. Fakat devlet tarafından sigortası olmayan kişilere işsizlik maaşı kapsamında sigorta yapılmaktadır. Devlet bakıma muhtaç kişilerin de sigortasını ödemektedir.

Eğer sizin de sigortanız yoksa ya da çevrenizde bu gibi kişiler tanıyorsanız “Genel Sağlık Sigortası kapsamında bulunduğunuz ilçe Kaymakamlıklarına, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek içinde bulunduğunuz durumdan bahsedip sigorta başvurusunda bulunabilirsiniz. Ve bu şekilde sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

2021 yılında asgari ücretin net olması sebebi ile muayene ücretlerinde değişiklik olması söz konusu olabilir. Fiyatlar konusunda herhangi bir değişiklik olması halinde sizlerle sitemizden paylaşacağız.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir