Anasayfa / Ekonomi / Devlet Destek Verdi Kadınlara İş Kapısı Açıldı

Devlet Destek Verdi Kadınlara İş Kapısı Açıldı

Geçtiğimiz dönemlerde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin iş hayatında kalkınmasına yardımcı olabilmek adına teşvik uygulaması hayata geçirilmiştir. Bu proje sonuçlarına vermeye başlarken Yozgat’ta bulunan bir Tekstil İşletmesinden sonra Bingöl’de kurulan fabrika üzerinden kadınlara iş imkanı sağlandı.

Devletin yeni sunduğu teşvik uygulaması ile birlikte Bingöl’de proje kapsamına alındı. Bu bölge yatırım için avantajlı bir noktaya gelirken ülkenin çeşitli bölgelerinde faaliyette olan firmalar bu teşvikten yararlanmak için illere yöneldi. Yozgat’ta bulunan işletmelerini genişletme kararı alan Serdar Saban Veysel Saban bu yatırımcılardan bazıları arasında bulunuyor. 8 ay önce Bingöl organize sanayi bölgesinde kurulan Tekstil fabrikası 70’i kadın 150 kişiye istihdam sağlamasına neden oldu. Kuruculardan Veysel Saban ise Bingöl’de yatırım gerçekleştirmekten son derece memnun olduklarını ve öte yandan dünyanın ünlü firmaları içinde giysi diktiklerini belirtti. Dünyaca ünlü İspanyol firması ile birlikte anlaşma sağlayan Saban’ın bu ülkeden sadece kumaş geldiğini dikimi, kesimi, etiketi gibi konuların kendilerine ait olduğunu ve yine ülkeye ihracatın gerçekleştirildiğini belirtti. Bu konuda hedefin toplam olarak çalışan sayısının 220’ye çıkarmak olduğunu belirten Saban Bingöl’e keşke daha önce gelseydik gerçekten güzel bir şehir bizde bu bölge insanı için yatırım yapmaktan son derece mutluluk duyuyoruz ifadelerine yer verdi.

Kadın çalışanlara iş istihdamı sağlandı
Kadın çalışanlara iş istihdamı sağlandı.

Hem Öğrenirken Hem Kazanıyorlar

İşletme müdürü İrfan Yaşar ise istihdamı sağlanan kişilerin hem ilgili mesleği öğrendiklerini hem de bu alanda kazanç elde ettiklerine işaret etti. Özellikle gençken kişilerin meslek sahibi olması adına çalışmalar düzenlendiğini belirten Yaşar çalışanların ise bu konuda son derece istekli ve özverili bir şekilde çalışmaya devam ettiklerini belirtti. Yaşar bunun yanında çalışanların aile ekonomilerine de katkıda bulunduklarını belirtirken bu konudan mutluluk duyduklarını kaydetti.

Çalışanlar arasında bulunan Birgül Alkış  bir kadın olarak iş bulabilmenin mutluluk verici olduğunu kaydetti. Burada çalışmaktan son derece memnun olduğunu belirten Alkış, çalışmak gerçekten çok güzel bir duygu diyerek diğer kadınlara da çalışmalarını tavsiye etti. Öte yandan aile bütçesine katkıda bulunmanın güzel bir duygu olduğuna değinen kadın dünyaca ünlü bir marka için çalışmanın da son derece heyecan verici olduğunu dile getirdi. Çalışanlar arasında bulunan diğer işçilerden biri olan Birgül Alakaşı ise böyle bir tesisin kurulmasının son derece önemli bir hamle olduğunu buradan pek çok insanın evine ekmek götürdüğünü dile getirdi. Buradan kendilerinin de ekmek kazandığını söyleyen Alakaş böyle bir tesisi kuranlardan Allah razı olsun diye ekledi.

OSB müdürü Nurullah Çiftçi ise aktif olarak firma içinde 500 kişinin istihdam edildiğini 6 firmanın çalışmalara eşlik ettiğini belirtti.Burada yer alan fabrika ve işletmelerin 180’lik kısmının devlet teşvik ve hibeleri aracıyla kurulduğunu hatırlatan Çiftçi 2. Tekstil fabrikasının ise önümüzdeki 2 aylık dönem içinde faaliyete geleceğini belirtti. Bunun yanında Çiftçi iş adamlarına da proje kapsamından yararlanmaları için OSB yatırım yapmak için davet etti.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.