Anasayfa / Hayvan Kredisi / 2019 Ocak Desteklemeleri Ne Zaman Ödenecek? (Sorgulama Servisi)
desteklemeler ne zaman ödenecek 2018 tarihleri 620x330 - 2019 Ocak Desteklemeleri Ne Zaman Ödenecek? (Sorgulama Servisi)

2019 Ocak Desteklemeleri Ne Zaman Ödenecek? (Sorgulama Servisi)

Tarım ve Orman Bakanlığının çiftçilere vermiş olduğu destekleme kredisi bu sene de ödeme tarihleri merak ile beklenen konular arasında. Peki desteklemeler ne zaman yatacak? Konu detayları yazımızda.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından genç çiftçilere teşvik ve yardım amaçlı her sene destekleme fonu altında yardım etmektedir. Çiftçiler bu ödeneği her yıl yapmış oldukları ürüne göre ödenek alırlar. Tarım ve Orman Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüklerine başvuru yapan çiftçilerin ayrıca ÇKS belgesi olan çiftçilerin 2019 senesinde alacağı ödeneklerin tarihleri ve ücretleri henüz belli olmadı. Tarım destek ürünleri ve fiyat listesinin tüm detayı ile yazımızın devamında.

Screenshot 2 - 2019 Ocak Desteklemeleri Ne Zaman Ödenecek? (Sorgulama Servisi)
Tarım için verilen destek ödemeleri.

Tarım Destek Ödeneğinin Tarihi Ne Zaman?

2019 yılında yapılacak olan tarım destek ödeneği henüz tarihi hakkında bir açıklama yayınlanmadı. Geçen sene ile aynı tarihler arasında olması tahmin edilmekle birlikte Şubat ve Nisan ayları arasında kişinin TC kimlik rakamının son harfi dikkate alınarak yapılan ödemeler Ziraat Bankasından gerçekleşmişti.

tarım ve hayvancılık desteklemeleri - 2019 Ocak Desteklemeleri Ne Zaman Ödenecek? (Sorgulama Servisi)
Tarım ve hayvancılık desteklemeleri ödeme tarihleri.

Bu sene de aynı işlemin yapılması beklenilmekte. Ödeme yapılması beklenen tarihleri sırasıyla yazabiliriz;

  • T.C kimlik numarası 0-2 ile  bitenler için 06 Nisan,
  • T.C kimlik numarası 4 – 6 arası bitenler için 13 Nisan
  • T.C kimlik numarası 8 arasında bitenler için 20 Nisan tarihlerinde 18:00’dan sonra ödemeler gerçekleştirilmiştir. 2019 yılında da bu tarihlere yakın tarihlerde ödemelerin yapılması beklenmektedir.

Devletin Çiftçiye Vermiş Olduğu Destekleme Miktarı

Devletin geçen yıl çiftçiye ödeyeceği miktar ana hatları ile belli oldu. Tarım için geçen yıl toplam 14.8 milyar liralık ödenek sağlanılacağı belirtilmiştir. Bu destek fonu kendi içerisinde kategorilere ayrılırken 4 milyar lirası hayvancılık, 1.9 milyar lirası mazot, 1.7 milyar lirası da kırsal kalkınma ve son olarak 1.5 milyar lirası pamuk desteği olarak ödenmiştir.Tarım desteği alan ürünlere ve illere detaylı bir şekilde buradan bakabilirsiniz.

Çiftçiye de mahsulüne göre ödenecek olan prim paraların tutarları şu şekildedir:

  • Zeytinyağı desteği için 57 milyon
  • Hayvancılık destekleri kapsamında çiğ süt için 245 milyon
  • Büyükbaş hayvan desteği için 56 milyon
  • Hayvan hastalıkları tazminatı, gen hastalıkları, aşı desteği için 52 milyon TL ödeneceğini  Bakan konuşmasına şöyle devam etti:

“ÇATAK sertifikalı tohum kullanım ve sertifikalı tohum üretim desteği olarak 90 milyon TL ödenecek. Ayrıca kırsal kalkınma destekleri kapsamında 65 milyon TL, diğer tarımsal destekler kapsamında tarım danışmanı desteği 35 milyon, IPARD ve tarım sigortaları desteği kapsamında 200 milyon TL olmak üzere toplamda 800 milyon TL ödeme yapılmış olacak.”

Tarım ve Orman Bakanı, tarımsal desteklemeler fonu altında çiftçiye ödenecek ödeneklerin gün itibari ile toplam da 800 milyon TL hesaplara aktarılmaya başlandığını açıklamıştır.

devlet mazot katkı payı - 2019 Ocak Desteklemeleri Ne Zaman Ödenecek? (Sorgulama Servisi)
Devletin çiftçilere verdiği destek miktarları belirlenmiştir.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hangi ürünlere destek verildiği ve tarım yapılan illerin listesi yayınlandı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre;

“Milli Tarım Projesi Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında, Ülkemizde arz açığı bulunan, stratejik öneme haiz, bölgesel önem arz eden, insan beslenmesi – sağlığı ve hayvansal üretim açısından önemli 21 ürünün istatistiki verileri, ekim nöbeti (münavebe), iklim, toprak ve topografya, su kısıtı verileri (mevcut su potansiyeli ve bitki su tüketimi), il-ilçe (Kamu, STK ve Üniversiteler) önerileri de dikkate alınarak oluşturulan Karar Destek Sistemi sonuçları ile il / ilçe müdürlüklerimizle Temmuz-Ağustos döneminde yapılan toplantı/telekonferans görüşmeleri neticesinde 2018 üretim yılı havzalarda desteklenecek ürün listeleri oluşturulmuştur.” denildi.

Tarımsal Destekleme ödemeleri 2019 yılı Ocak ayında ödenecek.

Toplamda 2 milyar 35 milyon TL. tarım ve hayvancılık destekleme ödemesi yapılacak.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 3,86 out of 5)
Loading...

Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Hopp!