Anasayfa / Ekonomi / Dar Gelirli Kadınlara Kredi Desteği 750 Milyon Lirayı Geçti
Dar Gelirli Kadınlara Kredi Desteği 750 Milyon Lirayı Geçti

Dar Gelirli Kadınlara Kredi Desteği 750 Milyon Lirayı Geçti

Dünyanın en önde gelen ekonomileri arasına girmek amacıyla başlatılan kadının ekonomi ve iş gücüne katılım programı konusunda pek çok çalışma yapılırken, hükümet başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları ve dernekler teşvik mekanizmaları geliştirmeye devam ediyor. Bu kapsama bağlı olarak TİSVA Türkiye İsrafı Önleme Vakfında yürütülen Grameen Mikrofinans Programı ile birlikte finansal açıdan sıkıntının bitmesi ve yoksul kişilerin küçük bir sermayeye ulaşmasını mümkün hale getirmek amacıyla mikrokredi konusu gerçekleştiriliyor.

Mikrokredinin geliştiricisi konumunda olan Prof Dr. Muhammed Yunus aracılığıyla kurulan Grammeen Bank fakirliği azaltma programında, kefalet veya teminat gerektirmeden, yoksul kadınlara gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarını sağlayacak şekilde tamamen güvenli mikrokredi imkanı sağlanıyor.

Bu Yıl 200 Milyon Liralık Hedef Var

TİSVA’dan gelen bilgilere göre, Ülkede 90 şubede 60 ilde yürütülen Türkiye Grameen Mikrofinans Programı ile birlikte 2003 yılından bu yana 170 binden fazla yoksul kadına ulaşılarak bu şekilde 750 milyon lirayı aşacak bir şekilde mikrokredi dağıtıldı. Verilmiş olan bu mikrokredinin geri dönüş oranlarında ise %100 oranında bir başarı söz konusu oldu. Aile fertleride konuya dahil edildiğinde, bugüne kadar mikro kredi imkanından yararlanan kişi sayısının 600 bin olduğu biliniyor.

Program sayesinde yıl sonuna kadar 200 milyon liralık bir mikrokredi dağıtımı bekleniyor.  Bu uygulamanın yardımında dar gelirli kadınlar kendilerine çoğunlukla ev işleri ile ilgilendiğinden dolayı zaman yaratamadığından dolayı iş imkanı bulamıyordu. Ancak bu kredinin yardımıyla kendileri için hem ek gelir elde etme fırsatı bulurken, hem de iş hayatına katkıda bulunmaya başladılar. En çok tercih edilen faaliyet ise el işi ürünleri üretimi oldu. Böylelikle dar gelirli kadınlar almış oldukları bu mikrokredileri %37.9 oranıyla üretim alanında değerlendirmiş bulunuyor.

Mikrokredi alımında diğer sektörlere bakıldığı zaman %30 oranında ticaret, yüzde %21 oranında işletme sahipliği, yüzde 6.1 hayvancılık, yüzde 1.9 hizmetler sektörü ön plana çıktı.

Mikrokredi Bana Hayalimin İşini Verdi

Mikrokredi kullananlardan biri olan 4 çocuk annesi Fatma Balık ise, eşinin hastalığından sonra artık çalışamadığı ve bu nedenle evin geçiminin tamamen ona ait olduğu belirtti. İş aradığı dönem sırasında gelir getirmeye yönelik bir sermayesinin bulunmadığını söyleyen girişimci kadın “Çaresizdim. Sermaye arıyorken arkadaşlarımdan mikrokredi programını öğrendim. Uygulamayı öğrendikten sonra, 700 liralık mikrokredi alarak malzeme aldım ve üretime başladım. El işlerinin yanı sıra aynı zamanda hediyelik eşya ticaretine de başlamış oldum.” diye konuştu.

“Mikrokrediden almış olduğum bu girişimci kredi sayesinde kendi kuru temizleme dükkanımı açtım ve iş konusundaki hayalimi gerçekleştirmiş oldum. Kuru temizleme dükkanında çocuklarımla birlikte çalışma hayatına geçtim. Bu sayede ailemde bu işi öğrenmiş oldu.  ikinci kuru temizleme şubesini açarak burada oğullarımı görevlendirdim. Bende bu dükkanların idaresini üstlendim. Şu anda aylık olarak ortalama 3 bin liralık kazancım var. Bu ise mikrokredi programı sayesinde gerçekleşti.” diye konuştu.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.