Anasayfa / Sigorta / Çeyiz Parası ve Devlet Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
evlilik - Çeyiz Parası ve Devlet Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Çeyiz Parası ve Devlet Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Yeni evlilik kararı almış olan genç çiftler için devletin çeyiz ve evlilik yardımı adı altında bir ödeneği bulunmaktadır. Çeyiz yardımı ve çeyiz hesabı farklı iki konudur ki bunların ödenek tutarları da eşit değildir. Yeni evlenecek olan kızlara temin edilen  çeyiz parasını almayı hak eden kızların evlenmeden önce yetim aylığı alan kızlara verilmektedir. Devlet bu saye de yetim,öksüz ve kimsesiz genç kızların çeyiz ihtiyacını karşılayarak eksiksiz ikinci hayatlarına hazırlamaktadır. Ayrıca bu destek uzun yıllardır devam etmektedir.Merak edilen diğer bir husus da ödenen miktar. Peki o miktar ne kadar? Hesaplama yöntemi herkesin yapabileceği bir sonuçtur. Alınan yetim maaşı 24 ile çarpılır ve çıkan sonuç elinize geçecek olan miktardır. Bu hesabın hangi bankalara yatacağı konusunu yazımın devamında belirtiyorum.

ÇEYİZ PARASINI ZİRAAT BANKASINDAN TEMİN EDİLEBİLİR

Akıllarda dolaşan sorulardan bir tanesi de devletin vermiş olduğu çeyiz parasını nasıl temin edebilirim düşüncesidir.Bu soruya cevabımız da Ziraat Bankasıdır. Çeyiz parasını hiçbir işlem gerekmeksizin bankada hesabı olan kişiler ATM’den hesabı olmayan kişilerde vezneden sadece nüfus cüzdanlarını göstererek alabilirler. Fakat SGK çeyiz başvurusu sırasında bazı belgelerin doğruluğu gerekmektedir. Bunlar da yetim maaşı aldığına dair belge ve evlilik cüzdanı fotokopisidir.

eyiz yardımı 2018 - Çeyiz Parası ve Devlet Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
Devlet tarafından verilen çeyiz ödeneklerini Ziraat Bankasına müracaat etmeniz gerekmektedir.

DEVLETTEN ÇEYİZ YARDIMI NASIL ALINIR?

Bu yardım sadece kızlara yönelik ve bir defaya mahsus olmak üzere ödenen yardımdır.Erkekler yetim,öksüz,kimsesiz dahi olsa yardım yapılmaz.Kızların da bu yardımı alabilmesi için aranan bazı şartlar mevcuttur.Onlardan bir kaçı şu şekilde sıralanmaktadır.

  1. Evlenecek olan genç kızların yetim aylığı almış olması gerekmektedir.
  2. Yetim maaşı alan kızların çeyiz yardımı alabilmesi için evlilik akdini gerçekleştirmesi gerekir.
  3. Daha önce bir ve ya iki evlilik yapmış olan dul bayanlara çeyiz yardımı yapılmaz.Yani bu yardımı alabilmek için ilk evliliği olması zorunludur.


EVLİLİK PARASINI ALABİLMEK İÇİN HERHANGİ BİR TARİH VAR MIDIR?

Çeyiz parasını alabilmek için evlenen gençler ilk beş yıl içerisinde SGK’ya başvuruda bulunabilirler. Fakat geçen süre 5 yılı doldurmuşsa bu hakları olan parayı alamazlar. Böyle bir durumdan dolayı vakit kaybetmeden düğün yapacak olan bayanların bulundukları il/ilçe ye bağlı SGK müdürlüğüne başvuruda bulunup hakları olan devlet yardımını alabilirler.

eyiz yardımı nasıl alınır - Çeyiz Parası ve Devlet Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
Çeyiz Parası ve Devlet Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

ÇEYİZ PARASI NASIL HESAPLANIR?

Yapılan düzenlenmelere göre çeyiz parası şu şekilde hesaplanır:bir yetim kız aylık aldığı ücretini 24 ile çarparsa hesabına yatacak olan miktarı bulacaktır.Bu durumu basit bir örnekle açıklamak gerekirse eğer;

Yetim maaşı olarak ortalama 1000 TL alan bir bayan evlilik sonrası yapacağı başvuru durumunda hesabına 24 bin TL yatırılacaktır.

EVLİLİK VE ÇEYİZ ÖDENEĞİ ARASINDAKİ FARK

Makalemizin giriş bölümünde de belirttiğimiz gibi çeyiz ödeneği ve evlilik parası farklı ödeneklerdir. Çeyiz ödeneğini almaya hak kazananlar sadece yetim aylığı alan ve yetim kızlara verilmektedir.Fakat çeyiz hesabı da farklı bir ödenektir.Detaylı bilgi yazımızın devamındadır.

ÇEYİZ HESABI NE DEMEK VE NASIL ÇEYİZ HESABI AÇILIR?

Devlet genç yaşta evliliğe teşvik etmek için yaşı 24’ün altında olan kızlar diledikleri takdirde çeyiz hesabı açabilirler. Evlilik katkısı da denilen bu ödeneğe evlilik çağına gelmiş kızlarımıza destek ve teşvik amaçlı evlilik öncesi birikim yapmaya sevk eder. Çeyiz hesabında en az 3 sene para biriktirebilen genç kızlarımıza devlet destek olarak belirli bir miktar devlet katkısı sağlamaktadır. Bu parayı alabilmek için 24 yaşını geçmemiş olmak şartı olmakla birlikte üniversite okuyan kızlarımıza da çeyiz desteği verilmektedir. En yüksek yaş sınırı 26 olmakla beraber yüksek okul bitiren genç kızlar evliliği düşündükleri takdirde devlet çeyiz yardımı yapmaktadır.

Devlet tarafından verilen çeyiz ödeneği bu şekilde alınmaktadır.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Hopp!