Anasayfa / Hayvan Kredisi / Ceviz Desteği Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
ceviz desteği nasıl alınır şartları nelerdir.
ceviz desteği olarak Devletin Teşvik Tutarı Ne Kadar?

Ceviz Desteği Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Yerli üretimi ve dışa bağımlılığı azaltma ve üretimi arttırmak amacı ile çiftçilere verilen devlet desteklemesi artık ceviz yetiştiriciliği içinde geçerli. 2017 de başlayan ceviz yetiştiriciliğine devlet desteği bu sene de devam etmekte. Ceviz üreticileri devletin bu yılda devam etmekte olan desteğinden yararlanmak için başvuru yapabilirler. Ayrıca sadece devlet destek değil, ceviz fidanı yetiştiriciliği ve üretimi hakkında çiftçilerimizi ücretsiz seminerler vererek bilinçlendirecektir.

Teşviklere Ceviz Neden Eklendi?

Özellikle son yıllarda ceviz ithalindeki 50 bin tona yakın artış nedeni ile Tarım ve Orman Genel Müdürlüğü ” Ceviz Eylem Planı” adı altında bir çok önemli adımlar atılmış ve projeler sunulmuştur. Devlet desteğinin ceviz yetiştiriciliği alanında önemli projeler yapması sonucu vatandaşı da meraklandırarak cevize ilgiyi artırmıştır. Orman Genel müdürlüğünün başlatmış olduğu bu proje olumlu anlamda sonuç vermeye başladı bile. Ceviz yetiştiriciliği planını kapsayan geçtiğimiz yıllarda 5 milyon adet cevizin dikilmesi planlanmış ve iç piyasada üretimin artırılması ve ceviz yetiştiriciliğine ilgi artırılması hedeflenmiştir. 3 yıllık bakım desteği, fidan dikimi, proje yapım bedeli, arazi hazırlığı, fidan bedeli gibi bir çok alanda destek sağlanmıştır.

Teşviklere ceviz de eklendi
Teşviklere ceviz de eklendi.

Türkiye genelinde 2500 hektar alana 340.000 adet ceviz fidanı dikimi Tarım ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “ceviz eylem planı” kapsamında 2012 yılında gerçekleşmiştir. Türkiye genelinde yapılan ceviz fidanı dikimlerinde en çok fidan dikilen ilin Kütahya olduğu açıklandı. Özellikle Ege Bölgesinde ilgi gören ceviz yetiştiriciliği birçok zeytinliğin ceviz fidanları için yeniden şekillendirildiği ve birçok insanında yalnızca bu işi yapmak için Ege Bölgesine göçlerin fazlalaştığı gelen bilgiler arasında.

Tarım ve Orman Bakanlığı ceviz yetiştiriciliği için neredeyse her imkanı sağlamaya çalışıyor ve bir o kadar da ilgi görmeye devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığının çalışmalarından sadece biri 49 seneliğine ücretsiz alan tahsis ediyor. Ayrıca fidanların yarı bedelini yine bakanlık karşılıyor. Son birkaç yıldır hızla devam eden ceviz yatırımcılığının 2020 yılında da yapılacak olan yeni teşvik projeleri ile ve devam etmek de olan projeler sayesinde büyük bir alanı kapsayacak gibi duruyor.

Devletin bu teşvik kredileri sayesinde çoğu vatandaşımıza da iş istihdamı sağlanmış oluyor. Son zamanlarda en çok tercih edilen işler arasına giren ceviz yetiştiriciliğinde çiftçiler var olan fidan alanlarını cevize dönüştürmeye başlamakta. Bir ceviz ağacı ortalama 5 yılda büyüyor ve bu geçen 5 senenin sonunda emeklerinizin karşılığını almaya başlıyorsunuz.

Devlet Desteği İçin Başvurular Nereye Yapılacak?

Ceviz yetiştiriciliği işini yapmak ve devlet teşvik kredisinden yararlanmak istiyorsanız Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz. Ceviz yetiştiriciliği kapsamında başvuru yaptığınız takdirde belirli bir ücret talep edilmekte.  Bir üretici en fazla 500 dekar için başvuru yapabiliyorken, başvuru için ödenilen tutar da yapılacak dekar oranında değişiklik göstermektedir. Daha sonra izlenilen yol ise dikim yapılacak olan alanda toprak analizi yapılmakta ve ekim yapmak istediğiniz alanın büyüklüğü, dikilecek fidan sıklığı, elektrik ve su gibi giderler için tarafınıza ayrıca bir ödenek verilecektir.

Devletin Teşvik Tutarı Ne Kadar?

Ceviz yetiştiriciliği kapsamında Tarım Bakanlığının ayırmış olduğu bütçe dönüm başı için ortalama 1000 TL’dir. Verilen hibe kredisinin de geri ödemesi 15 yıl sonra olacağı durumu çoğu çiftçi için yararlı bir durum. Henüz ülke olarak ceviz yetiştiriciliği için önemli projeler yapıyor ve adımlar atıyor olsak da daha Türkiye’nin ihracatı yok denilecek kadar az.

Devletin teşvik tutarı
Devletin teşvik tutarı belirlenmiştir.

Daha ürettiğimizi tüketme aşamasındayız. Karamsar olmamakla birlikte ceviz üreticiliğine önem verildiğinden bu yana ithalat durumunda oldukça azalma oluşunu Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine yansımış durumda.

Ceviz yetiştiriciliği hakkında merak edilen diğer konuları burada vermiş olduğum link üzerinden bilgi edinebilirsiniz. Geçmiş yıllarda verilen desteğin 2020 yılında da devam etmesi düşünülmektedir. Başvuru tarihleri belirlendiğinde sizlerle paylaşacağız.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.