Anasayfa / Sigorta / Çalışan Annelere Devlet Para Yardımı Veriyor
alışan Annelere Devlet Para Yardımı Veriyor - Çalışan Annelere Devlet Para Yardımı Veriyor
Çalışan Annelere Devlet Para Yardımı Veriyor

Çalışan Annelere Devlet Para Yardımı Veriyor

Ülkemizde bayanların özellikle de evli bayanların iş bulması oldukça zor olmaktadır. Çünkü eğer çalışıyorsanız ve anne iseniz veya anne adayı iseniz o zaman iş verenler iki kat daha fazla düşünmektedir. Çocuklardan sebep işten çok daha fazla izin almak zorunda kalınacağı, süt izni, doğum izni ve bunun gibi daha bir çok sebebi göz önüne alan iş verenler evli bayanlarımıza veya anne adaylarına iş vermeden önce çok daha fazla düşünmektedirler ve bir çok iş veren bu sebepten dolayı iş imkanı tanımazlar. Tüm bu sebepler göz önünde bulundurulduğu zamanda ülkemizde hem anne olup hemde çalışmak zorunda olmak oldukça sıkıntılı bir hal almaktadır. Ayrıca hayat şartlarının giderek pahalılaşması ve ülke ekonomisinin sürekli bir dalgalanma içerisinde olmasından dolayı hem anneler hemde babalar çalışmak zorundadırlar. Hal böyle olunca da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yeni bir proje oluşturulmuş ve özel sektör ve kamu kuruluşlarında çalışan annelere devlet para yardımı veriyor. Bu yardımların yanı sıra doğum parası yardımı ve gebelik öncesi ve sonrası izin imkanı sağlanmıştır.

alışan Annelere Verilen Devlet Yardımları 300x155 - Çalışan Annelere Devlet Para Yardımı Veriyor
Çalışan annelere devlet tarafından nakdi destek sağlanıyor.

Çalışan Annelere Verilen Devlet Yardımları

Geçmiş olduğumuz yıl çalışan anneler için bir çok imkanların sağlanacağından bahsedilirken bu imkanlar projelere dökülmüş ve hayata geçirilmiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından oluşturulan projeler neticesinde çalışan annelere hak ve imkanlar verilmiştir. Oluşturulmuş olan bu projelerin başında toruna bakma maaşı yer alırken annelerin çalışmış oldukları özel işletme ve kurumlarda süt izni ve doğum izni gibi projeler birbirlerini takip etmektedirler. Tüm bu proje ve desteklerden yararlanmak için tabi ki belli başlı şartlara uyum sağlıyor olmanız gerekecektir.

Çocuk Bakımı Desteğinden Yararlanmanız İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Geçen yıl içerisinde gündeme getirilmiş olan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hayata geçirilmiş olan çocuk bakımı desteğinden yararlanacak olan annelerin tabi ki de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Bunun dışında ise çalışan annelerde aranan diğer özellikler aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Destek verilecek olan annenin çocuklarının en az 0-2 yaş aralığında olması gerekmektedir.
 • Annenin bir iş yerinde sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir.
 • Asgari ücretin iki katından az maaş alıyor olması gerekmektedir.
 • Uygulamanın yapılmış olduğu pilot illerde yani Bursa, Ankara, İzmir Ve İstanbul içerisinde ikamet ediyor olması gerekmektedir.
 • Çocuk bakısının 2. derece veya 3. derece yakınlıktaki akrabasının olmaması gerekmektedir.
2018 Yılında Verilecek Olan Destek İçin Bakıcıda Aranan Şartlar Nelerdir 300x155 - Çalışan Annelere Devlet Para Yardımı Veriyor
Çocuk bakım desteğinden yararlanmak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Verilecek Olan Destek İçin Bakıcıda Aranan Şartlar Nelerdir?

2019 yılı içerisinde çalışan anneler için yeni düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemeler neticesinde anneler gönül rahatlığı ile çalışabilecek ve işlerine daha çok adapte olabileceklerdir. Devlet çalışan anneler için bakıcı desteği sağlamaktadır. Sağlanan bu destekten yararlanmak için tutulacak olan bakıcının da belli şartlara uyum sağlıyor olması gerekmektedir.Bu şartlar ise;

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığına sahip olması gerekmektedir.
 • Tutmuş olduğunun bakıcının bayan olması aranan şartların en önemli özelliklerinden biridir.
 • 18 yalını doldurmuş olması ve reşit olması gerekmektedir.
 • En az ilk okul mezunu olması
 • 30 gün tam pirimi yatmış bir çalışan olması
 • Uygulamanın başlatılmış olduğu pilot illerde ikamet ediyor olması gerekmektedir.

Çalışan Anneye Verilen Doğum Yardım Parası Ne Kadar?

Çalışan anneler için yapılan düzenlemelerden bir diğeri de doğum yardımlarıdır. Çalışan anneye verilen doğum yardımlarından yararlanacak olan annelerin öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Ayrıca sosyal güvenliğe bağlı olarak çalışan her anneye devlet destek elini uzatmakta ve kadın çalışanlarımızın istihdam oranını arttırmaktadır. Sigortalı 0larak çalışan kadınlarımız doğumdan önce ve doğumdan sonra izin kullanabilmektedir. Kullanmış oldukları izinler raporlu olduğu için devlet tarafından çalışmadığı günlerin parasını alabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra ise doğudan sonra devlet annelere belirli bir miktarda destek vermektedir. Verilen bu destek ilk doğumda 300 ikinci doğumda 600 üç çocuk ve üzerindeki çocuk sayılarında ise 900 lira destek vermektedir. Devletin sağlamış olduğu destekler bunlar sınırlı değildir. Ayrıca bakanlıklar süt ödeneği altında anne ve babalara 149 Lira süt parası yardımı yapmaktadır. Bu desteklerden yararlanabilmek için SGK veya Bağ-kur’a kayıtlı olmanız gerekmektedir.

alışan Annelere Yarım Gün Süt İzni 300x155 - Çalışan Annelere Devlet Para Yardımı Veriyor
Çalışan annelere doğum parası yardımı ve süt parası yardımı yapılmaktadır.

Çalışan Annelere Yarım Gün Süt İzni

Ülkemizde çalışan anneler için yapılan düzenlemelerden bir tanesi de yarım gün çalışma izni olmaktadır. Çalışan anneler doğum izinleri bittikten belirli bir süre içerisinde işlerine geri dönmek zorundadırlar. Fakat bu durum devlet tarafından değerlendirmeye alınmış ve yeni doğum yapmış olan annelere yarım gün çalışma hakkı vermiştir. Devlet tarafından verilen yarım gün izin için devlet katkısı olarak 823 lira ödeme yapacaktır. Eğer çocuğunuz engelli ise bu durum da ödenecek ücretin tutarı değişiklik gösterecektir. Ayrıca anne veya babanın çocuk okula başlayana kadar yarım gün çalışma izninden yararlanma hakkı da bulunmaktadır.

Yarım Gün Çalışacak Anne Veya Baba Ne Kadar Maaş Alacak?

Yarım gün çalışma izninden yararlanacak olan anne ve babalar normal almış oldukları ücretin yarısı kadar ücret alacaklardır. Almış oldukları bu ücrete ek olarak devlet katkısı olan 823 liralık ücreti de alabileceklerdir. Bu durumu bir örnek yardımı ile anlatacak olursak eğer;

Normal şartlar altında 2.500 lira bir ücret alan anne veya babalar yarım gün çalışma izninden faydalanmış olduklarında 1.250 lira maaş alacaklardı. Almış oldukları bu maaşın üzerine ek olarak devlet katkısı da eklenecek ve almış oldukları toplam maaş tutarı = 2.073 lira olacaktır. Yani çalışan bir annenin veya babanın yarım gün çalışmasında büyük bir kayıp olmayacak aksine hem çocuğunuzla doya doya zaman geçirebilecek hemde karlı bir maaşını alabileceksiniz.

Desteklerden Yararlanmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Desteklerden yararlanacak olan annelerin son üç sene içerisinde 600 gün primini doldurmuş olması gerekmektedir. Yani haftalık çalışma süresinin yarısı kadar çalışmış olması gerekmektedir. Ayrıca analık izninin ardından 30 gün süre zarfı içerisinde yarım gün çalışabilirlik izni için başvuruda bulunmaları gerekecektir.

Verilen devlet desteklerinden siz de yararlanabilirsiniz. Destekler 2019 yılında da devam edecektir.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Hopp!