Anasayfa / Bayilik Veren Firmalar / Cafe Bistro Bayilik Veren 5 Firma (Güncel Şartlar)
Cafe Bistro Bayilik Veren 5 Firma
Cafe Bistro Bayilik Veren 5 Firma

Cafe Bistro Bayilik Veren 5 Firma (Güncel Şartlar)

Bayilik fırsatı sunan birçok firma olduğu gibi Bistro Cafeler de franchise sistemi ile çalışabilmektedir. Birçok insanın cafe açma hayalleri vardır. Bazılarının küçük ve sevimli bir cafe bazılarının ise büyük ve gösterişli. Sıfırdan bir cafe açmak yerine bayilik veren firmalardan destek alarak hayallerinizi daha ucuza mâl edebilirsiniz. Bayilik veren restoranlar, cafeler, gıda firmaları, nargile cafe bistrolar, kahve zincirlerinden birinde siz de yerinizi alabilirsiniz.

Bayilik (Franchise) Nedir?

Franchise sistemi bir markanın adını, belirlenmiş bir süre belirli şartlar ve sınırlar çerçevesi içerisinde, işin işleyişine ve düzenine göre düzenli bir şekilde sağlayacak kişilere istihdam sağlayarak, belirli bir ücret bedeli karşılığında markalarını tanıtmaya ve girişimcilere kullandırmaya dayanan sürekli bir ilişkidir. Bayilik veren firmaların amacı, isimlerini tanıtmak ve girişimci vatandaşlara istihdam sağlayarak vatandaşlara hizmet vermektedir.

Bayilik Veren Gıda Firmaları

Bayilik sistemine destek vererek birçok insana istihdam sağlayan ve iş sahibi yapan gıda üzerine çalışan firmalar bulunmaktadır. Aşağıda vereceğimiz firmalara bayilik başvurusu yaparak kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

Baba Döner Bayilik

İlk şubesini 1998 yılında açan Baba Döner günümüzde de hizmet vermeye devam etmekte, bayilikler vererek adını tamamen insanlara duyurmaktadır. Diğer dönerci işletmelerinden farklı olarak eşi benzeri olmayan kendisine has organik bir sosu bulunmaktadır. Baba Döner nam salmış bir firma olmasından dolayı bayiliğini alabileceğiniz karlı işlerden biri olabilir. Firmanın şartları;

 • Mekan seçimi olarak insanların sürekli olarak kullandığı yolları veya alışveriş merkezlerinin en üst katlarında bulunan yemek yerlerini tercih edebilirsiniz.
 • Seçiminizi restorandan yana kullanacaksanız bulacağınız dükkan 100 m2, alışveriş merkezlerinde ise 60 m2 olmalıdır.
 • Bayilik alacak kişinin bu konuda geçmiş bir iş tecrübesi olması gereklidir.
 • Mevcut zamanının hepsini işletmeye harcayacak birinin olması gereklidir.
 • Başarma isteği fazla olan ve girişimcilik ruhunu benimsemiş insanlar olmak.
 • Gerekli bedeli karşılayacak finans gücünün olması gereklidir.
 • Başvuru için sitedeki formu doldurmanız gereklidir.
 • Şubenin minimum açılış maliyeti 70.000 TL, ortalama açılış maliyeti ise 150.000 TL’dir. 
 • Şubenin ortalama kuruluş süresi 15 gündür.

Bayilik Veren Bistro Cafeler

Bir çoğumuz cafe işletmeciliği yapmanın hayalini kurmaktadır. Türkiye’de kar marjı yüksek birçok işletme bulunmaktadır. Cafe işletmeciliği de bunlardan biridir. İşletmecilerin rakibi çok olacağından rekabete hazırlıklı olmaları gerekmektedir. Bir cafenin bayiliğini almak diğer bayilik şartlarına göre biraz daha maliyetli olacaktır. Tabii ki bu da cafenin büyük oluşuna ve ya küçük sevimli bir cafe oluşuna göre değişiklik gösterecektir. Bayilik veren cafeleri, kahveleri ve bu firmaların şartlarını aşağıda sıralayalım.. 20 bin TL sermaye ile bayilik alabileceğiniz firmalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

TAVSİYE:  20 Bin TL. Sermaye ile Bayilik Veren Firmalar

MADO Cafe Bayilik 

Türkiye’nin en ünlü cafelerinden biri olan Mado bayilik sitemi ile çalışmaktadır. Hemen hemen 200’ü aşkın bayisi bulunmaktadır. Bir çok cafe işletmesine göre bayiliği alınabilecek en zor ve en pahalı firmadır. Bayilik almak için firmanın talep ettiği tek özellik daha önceden bu konu ile ilgili deneyim ve tecrübe sahibi olmanızdır. Mado firmasının girişimcilerde aradığı özellikler, bayilik koşulları ve verdiği destekler aşağıdaki gibidir;

 • Yatırdığınız parayı kısa zamanda geri kazanabilirsimiz.
 • Kaliteli ve sağlıklı ürünleri vatandaşa sunabilirsiniz.
 • Çalışanlarına ve bayi sahiplerine eğitim desteği sağlamaktadır.
 • Ürün dağıtımında güçlü ve hızlıdır.
 • Firma girişimcilerin başarma tutkusu olmasını ve girişimci ruha sahip olmasını talep etmektedir.
 • İnsanlar ile olan iletişiminin iyi olmasını ve finansal konularda tecrübeli olmasını istemektedir.
 • Var olan bütün zamanını işletme için harcayacak imkanlara sahip olmalı.
 • Mado Cafe işletmesine sahip olmak için gerekli meblağı karşılayacak finansal durumunun olması gereklidir.
 • Firmanın bayilik bedeli ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat aşağı yukarı 700.000 TL‘den fazla bir sermaye gerekli olacaktır.
 • Mado Franchisinglerine sağladığı destekler; Yer seçiminin doğru yapılması, işe alınan personellerin işletmenin açılışından önce ve sonra eğitim süreçleri desteği, işleyiş hakkında bilgi ve danışma hizmeti, pazarlama desteği, işletme için gerekli olan ekipmanların ve müşteriye sunulacak ürünlerin devamlı olarak güncel tutulması ve bölgesel koruma sistemidir.
Mado Cafe Bayilik
Mado Cafe Bayilik vermektedir.

Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi Bayilik

Osmanlı Kahvecisi ilk bayisini 2011 yılında Antalya ilinde açmıştır ve tüm ürünlerinin üretimini kendisi gerçekleştirmektedir. 2013 yılında franchising sistemine başlamış ve 2014 yılının sonlarına doğru 50 taneye yakın bayilik vermiştir. Yalnızca birçok kahve ve çay çeşitleri ürünlerini değil pastalar, kek türleri, tatlılar, parça çikolatalar, soğuk içecekler, detokslar gibi birçok ürün çeşidini de bünyesinde barındırmakta ve hepsinin üretimi kendi çapında geçekleştirmektedir. Osmanlı Kahvecisinin bayisi olmak için aşağıdaki koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir;

 • Firmanın talep ettiği mekanın büyüklüğü dış mekanı ile birlikte minimum 200 m2 olmalıdır.
 • Konsept, dekorasyon ve tadilat işlemlerinin maliyeti tutacağınız dükkanın m2’sine göre değişiklik gösterecek olup, m2 başına ortalama 1750 TL+KDV olacaktır.
 • Açılacak olan yeni şube için 57 bin TL+ KDV değerinde gıda ürünleri gönderilecektir.
 • Açılacak olan yeni şubeye 47 bin TL+ KDV değerinde sarf malzemesi, temizlik malzemesi, otomasyon sitemi ve makine grupları gibi ürünler gidecektir.
 • Personel, tanıtım, broşür, reklam ve tanıtım gibi durumlar için Royalty bedeli aylık kazanılacak ciro üstünden yüzde 3 olacaktır.
 • Firma isim bedeli olarak 30.000 USD almaktadır.
 • Bayilik için gerekli sermaye hemen hemen 600.000 TL olmaktadır.
 • Ödeme de çıkan finansal analizde yüzde 60 veya yüzde 70’lik kısım bayiyi alacak kişiden peşin olarak alınacak geri kalan kısım ise bayinin açılma işlemi tamamlandıktan sonra girişimci ve firma sahiplerinin aralarında yapacakları anlaşmaya göre her ayın sonuna yansıtılacaktır.
 • Bayilik verilen firmaların açılışları esnasında bir hafta süresince eğitim desteği verilecektir.
 • Girişimcinin iş geçmişinin başarılı olması gerekmektedir.
 • Finansal konularda tecrübeli ve beceri sahibi olmak gereklidir.
 • Firmanın talep ettiği fiziksel imkanlara sahip olmak ve bu işe girmek için gerekli sermayeye sahip olmak.
 • Sürekli olarak işletmenin başında durabilme imkanı olmalıdır.
 • İşletme sahibinin ve çalışanların insanlar ile ilişkilerinin kuvvetli olması ve müşteriler ile olabilecek sorunlarda uzlaşıcı olmaları gereklidir.
 • İşletme sahibinin halkla ilişkiler ve personel yönetimi alanlarında tecrübe sahibi olmaları gerekmektedir.
 • Firmaya başvuru işlemini gerçekleştirmek için +90 444 88 45 veya +90 242 244 88 45 numaralarını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.
TAVSİYE:  Market Bakkal Büfe Bayiliği Veren 3 Firma ve Şartları
Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi Bayilik 
Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi Bayilik vermektedir.

Tappitos Kumru Kumpir Cafe 

2007 yılından bu yana hizmet veren bu işletme daha çok cafe tarzında değil yemek salonu şeklindedir. Yemek sektörüne öncülük eden bu firma bayilik imkanı da sunmaktadır. Bu firmadan bayilik alabilmek için dükkanın iç kısmı için m2’si 2000 TL, dış kısmı için m2 başına 2500 TL talep etmektedir. Firmanın talep ettiği dükkan boyu minimum 70 m2 olmalıdır. Belirlenen sisteme göre anahtar teslimi yapılmaktadır. Franchising sisteminin süreci ise; mağazanın tespiti, kontrat, proje, tadilat, personel eğitimi, reklam ve tabela hazırlık süreci, anahtar teslimi ve mağaza açılışı olarak sırası ile işlemektedir. Firma Royalty Bedeli olarak cironun %3’ünü talep etmektedir.

Tappitos Kumru Kumpir Cafe 
Tappitos Kumru Kumpir Cafe

Gönül Kahvesi Bayilik Şartları

Gönül Kahvesi sizleri de gönüllü yapmak adına çalışmalar yaparak bayilik veriyor. Sizde sermayenizi bu firmaya yatırarak kendinizi bir franchise adayı yapabilirsiniz. Gıda sektörünün öncülerinden biri olsan Gönül Kahvesi 1993 yılında gıda sektörüne adım atmış 2002 yılında adını alarak faaliyete geçmiştir. Ürünlerini kendi geliştirmekte olup, kahvedeki lezzeti ve itibarı “Gönül Harmanı” ürünü ile kazandırmıştır. Yurt içi ve yurt dışında toplamda 72 tane bayisi bulunmaktadır. Bayilik alabilmeniz için sağlamanız gereken koşullar aşağıdaki gibidir;

 1. İlk olarak Gönül Kahvesi internet sitesinden gerekli formu doldurmanız gerekmektedir. Firmadan bayilik alabilmeniz için başvuru formundaki bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir.
 2. Bu iş için firmanın uygun gördüğü mekanın 120 m2 kapalı, 120 m2’de açık alan olmalıdır.
 3. Franchising bedeli olarak yatırmanız gereken sermaye 300 bin TL ile 350 bin TL arasında değişecektir.
 4. Yatırılan bu fiyata tadilat, dekorasyon ve ekipmanlar da eklendiğinde yaklaşık 500 bin -600 bin TL arası sermayeyi cebinizde bulundurmanız gerekecektir.
 5. Dükkan için seçeceğiniz mekanın insan trafiğinin yoğun olduğu ve sık kullanılan caddeler de olmasına dikkat etmelisiniz. Bu işte ilerleme sağlamak için göz önünde olmanız gerekmektedir.
 6. Royalty bedeli olarak aylık cironun %5‘ini almaktadır.
TAVSİYE:  Cam Balkon Bayiliği Veren Firmalar (2021)
Gönül Kahvesi Bayilik
Gönül Kahvesi Bayilik Şartları

Coffeemania Bayilik Şartları

2009 yılında faaliyete geçen bu firma ilerleyerek 2013 yılında dört tane bayilik vererek genişleme yoluna gitmiştir. Her şubesinde aynı lezzeti yakalamaya çalışmış ve diğer farklı dünya mutfaklarının yemeklerini ve tatlılarını da bünyesinde barındırmaktadır. 2016 yılında 60 tane şubeye ulaşmış ve 1160 kişiye iş istihdamı sağlamıştır. Var olan bir sermayeniz var ise mevcut müşteri kitlesini oluşturmuş Coffeemania firmalarından bayilik alabilirsiniz. Firmanın bayiliğini alma süreci aşağıdaki gibi işlemektedir;

 • İlk olarak başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra verdiğiniz iletişim bilgilerinden firma size ulaşır ve önden bir görüşme yapılır. Ön görüşmede işin işleyişi ve bayilik koşulları konuşulur. Olumlu sonuçlanan görüşmeler daha sonra merkeze davet edilir ve birebir görüşme sağlanır.
 • Bir sonraki işlemde ise mekan seçimi konuşulur. Firmanın uygun gördüğü mekana göre konuşulur ve seçim franchising adayı ile birlikte yapılır.
 • Daha sonra sözleşme hazırlanır, bayi adayı ve firma arasında karşılıklı olarak imzalanır.
 • Konsepte uygun olarak dükkan hazırlanır ve inşaat başlar. Bu işlemi firmanın mimari ekibi gerçekleştirir.
 • İşletmenin tamamlanmasına yakın personel seçimleri gerçekleştirilir ve önce teorik sonra da pratik eğitimleri tamamlandıktan sonra firma açılışında çalışmaya hazır hale gelirler.
 • Son olarak bütün işlemler bittiğinde de şubenin açılış organizasyonu gerçekleştirilir.
 • Bayilik sözleşmesi 5+5 yıl geçerli olacak şekilde imzalanır.
 • Dükkanın ortalama kurulum maliyeti 500.000 TL olacaktır.
 • Mekan minimum 100 m2 ve bahçeli alan olmalıdır.
Coffeemania Bayilik Şartları 
Coffeemania Bayilik Şartları

Cafelerin bayilik şartları ve ortalama maliyetleri bu şekildedir. Sermayenizi cafeden yana kullanmak istiyorsanız yukarıdaki firmaların bayilik imkanlarından yararlanabilirsiniz.


Hakkında Finansal Uzmanı (T)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir