Anasayfa / Ekonomi / Büyüme Performansı İş Dünyasına Umut Verdi
Büyümenin Sürdürülebilir Olması Önemlidir
Büyümenin Sürdürülebilir Olması Önemlidir

Büyüme Performansı İş Dünyasına Umut Verdi

İlk çeyrekte alınan büyüme rakamları iş dünyası açısından oldukça umut verici oldu. İş dünyasının temsilcileri Türkiye’nin yeniden büyüme ortamında bulunacağına dair inançlı olduklarını bildirdi. Türkiye ekonomisi yüzde 7.4 oranında büyüme gösterdi. Ekonomistler ise var olan bu büyümenin en büyük destekleyicileri arasında iç tüketim ve ithalat olduğuna dikkat çekti. İş dünyası büyüme performansını oldukça başarılı bulurken, bu ortamın devam etmesini umut ediyor.

Büyümenin Sürdürülebilir Olması Önemlidir

Konu hakkında konuşan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik “Birinci çeyrek büyümesi verileri 7.4 oldu. Bunlar aslında iş dünyasını son derece ümitlendiren ve geleceğe daha pozitif bir şekilde bakmasına neden olacak olumlu durumlardan biri. Ancak bu konunun temeline baktığımız zaman bazı sıkıntıların meydana geldiğini görüyoruz. Özellikle cari açık, enflasyonun çift haneli rakamlara ulaşması gibi konular oldukça riskli gözüküyor. Bunlar bizim açımızdan son derece önemli bir yere sahip. Buradaki bütün mesele ise büyümenin aynı oranlarda devam ettirilmesidir. Büyümenin sürdürülebilir olması açısından ise daha çok üretime dayalı olan bir modelin bulunması lazımdır. Bu ülkenin özellikle rekabetçi dünya düzeninde ileriye adım atabilmesi için gerekli olan durumlardan biri. Yoksa yüzde 7.4 oranındaki büyümeye iş dünyasının itirazı söz konusu olamaz. Ancak bu büyümenin sürdürülebilir olması iş dünyası açısından vazifemiz olmalıdır.” diye konuştu.

İş dünyasında artış gözlemlendi
İş dünyasında büyüme ve artış gözlemlendi.

Büyüme Rakamlarından Memnunuz

İSO yönetim kurulu başkanı Erdal Bahçıvan ise, ülkenin 2022 yılında başlayan büyümesinin aynı oranlarda devam ettiğini ve bu durumdan son derece memnun olduklarını belirtti. Bahçıvan bunun yanında sözlerini şöyle sürdürdü “Son büyüme verilerine göre sanayi sektörünün aslında ekonominin temel direği olduğu ortaya çıktı. Bu şekilde her koşul içinde büyümeye katkı sağladığı görülürken, tartışılmaz önemide ispatlanmış oldu. Sanayicinin yatırım kararında tereddütte bulunmadığı halde, finansal konudaki dalgalanma seyri, bundan sonraki süreç içinde hangi yörüngede bulunacağı konusu belirleyici olmuş olacaktır. Özellikle ümit ediyorum ki seçimin yaklaştığı şu günlerde seçim için temel önlemlerin alınması bir an önce sağlanmış olur. Bu şekilde içinde bulunduğumuz finansal istikrarsızlık döneminin bitirilmesi de sağlanır.” diye konuştu.

Aynı zamanda gelen veriler için yorumda bulunan diğer isimlerden biride ASO Başkanı Nurettin Özdebir oldu. Özdebir ise gelen büyüme rakamlarının oldukça tatmin edici olduğunu ve Türkiye ekonomisinin son derece iyi bir yolda olduğunu belirtti. Türkiye’nin ilk çeyrek verilerine göre yıla oldukça iyi bir şekilde başladığını belirten Özdebir, kobilerin işletme sermayesi sorununun çözülmesi gerektiğini ve gelecek zamanlar içinde bu konunun oldukça büyük bir sorun yaratacağının altını çizdi. Bunun yanında merkez bankasında faiz arttırımının olduğunu söyleyen Başkan, finansmana erişim oldukça sıkıntılı ve pahalı olduğundan dolayı KOBİlere alternatif yolların ortaya çıkarılması gerektiğinden bahsetti. KOBİlere konu hakkında mutlaka ağırlık verilmesi gerektiğinden bahseden Başkan, büyüme rakamlarından memnuniyetini iletti.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.