Anasayfa / Hayvan Kredisi / Büyükbaş Hayvan Damı Açık Ahır Projesi Örnekleri (2021)
Büyükbaş Hayvan Damı Açık Ahır Projesi Örnekleri

Büyükbaş Hayvan Damı Açık Ahır Projesi Örnekleri (2021)

Bedavaya tamamen ücretsiz olarak 10 baş dan 50 büyükbaş süt ineği için modern yarı açık veya tam olarak kapalı ahır projesi sahip olmak için kesinlik ile doğru yerdesiniz. Sizler ile paylaşacağımız bu proje örneği ile bir çok devlet kurumundan hibe desteği de alabileceksiniz. Büyükbaş Hayvan Damı Açık Ahır Projesi Örnekleri piyasada ücretsiz olmamasına rağmen, maliyet oranları dahil olmak üzere, betonarme yada prefabrike tabanlı elektrik, mekanik autocad (dwg) çizimleri ile fizibilite çalışmaları için cebinizden 20 baş dahil olmak üzere tüm besi çiftliği için 2021 yılı güncel DOLAR kuruna göre TL hesaplamalarını da ayrıca yaptık. Ayrıca talep gelmesi durumunda 100 başa kadar örnekte yer alan projeler içinde siz çiftçilerimize büyük bir memnuniyet ile yardım etmekteyiz.

TIKLAYIN ÖĞRENİN! Büyükbaş Hayvan Ahırı ve Sağımhane Nasıl Kurulur?

Basit ve Modern Ahır Planları Örnek Projeleri

Et için besicilik kadar çok fazla aranmasa da süt hayvancılığı yapacaklar için ahır projesi çok önemlidir. Bunun başlıca nedenlerini sıralarsak.

 • Kesinlik ile konfordan dolayı hayvanlarınız çok daha verimli bir şekilde size süt verecektir.
 • Kaliteli bir çevre olacağı için hijyen bakımından da asla başınız ağrımayacak dolayısı ile ürünleriniz zarar görmeyecektir.
 • Devletten proje kapsamında ( TKDK ve Tarım İl Müdürlükleri ) geri ödemesiz kredi denilen hibe teşviklerini alabileceksiniz.
 • İş yükünüz neredeyse tamamen azalacaktır. Ariyetten işçi çalıştırmak zorunda kalmayacaksınız.
 • Aydınlatma, ısıtma gibi giderlerden en az %50 kar elde edersiniz.
 • Beslediğiniz hayvanların gelişimi daha hızlı olacağı için yem giderleriniz de ciddi düşüş izlersiniz.
TAVSİYE:  DAP, GAP, KOP, DOKAP 41 İLE YÜZDE 50 HİBE (GERİ ÖDEMESİZ)

bu ve bunun gibi bir çok neden den ötürü kuracağınız ahır ister en alt sayı olan 10 baş olsun isterse 100 baş olsun bir işe başlıyorsanız kaliteli bir barınak inşasını gerçekleştirirseniz hem uzun vadeli olur, hemde yapılan yatırım daha kısa sürede size TL olarak döner.

Yarı Açık Besi Ahır Projeleri

İleri dönük olarak bir büyükbaş hayvancılık yapacaksanız bizim sizlere tavsiyemiz en az 100 başlık bir ahır inşa etmelisiniz. Bu ahırın kurumu için sizin bazı fizibilite çalışmalarını daha önceden yapmanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise maliyet oranları için gerekli parayı temin etmeye gelmektedir. Hazır iş maddiyattan da açılmışken, şayet maddiyat bakımında hesabınız uymuyorsa, çiftçilerimize en başta Ziraat Bankası olmak üzere bir çok banka hayvan kredisi vermektedir, bilginize.. Şimdi ilk olarak kurulacak ahır için gerekli olanları belirtelim sonrasında cebinize yansıyacak olan maliyete geçebiliriz.

Örnek 10 Başlık Hazır Ahır Projesi

Biz size 100 baş bir ahırda 10 baş da 20 de 50 büyükbaş da hayvana rahatlık ile bakabileceğiniz için size bu sayı için bir ahır için gerekli olanları belirtmeyi çok daha  uygun gördük. Buna göre kurulacak olan yarı açık yada tam kapalı bir ahır için şunlara gerek vardır.

 • En az 15 dönüm bir arazi gerekmektedir. Bu arazinin hafif eğim olması sizi özellik ile yağışlı havalarda çok rahatlatacağı için en az %20 eğimli olması önerilmektedir.
 • Ahırın her türlü doğa olaylarına karşın dimdik ayakta durabilmesi için 100 cm derinliğinde bir temele sahip olması gerekmektedir.
 • 10 baş dahi bir ahır kuracak olursanız olun buradaki kapalı alanın en az duvar yüksekliği 1.70 cm olması gerekir. Ayrıca; yan direk yüksekliği 5 metre, orta alan yüksekliği en az 6 metre olamalı çatının orta alı da 60 cm açık bırakılarak üstüne ayriyeten koruma çatısı çıkılmalıdır.
 • Hayvan yatakları 4 * 8 metre olması uygundur.
 • Yemleme yolu en az 4 m olmalıdır.
 • Sağım sistemi kurumu için en az 11 m yüksekliğinde  9 * 15 m2 eninde bir alan bırakılmalıdır.
TAVSİYE:  Ziraat Bankası Gebe Düve Kredisi (SIFIR FAİZLİ)

10 25 100 Başlık Hayvan Ahır Projesi Maliyeti

Ufak bir hatırlatma yapmam gerekirse şayet GAP, DAP, DOKAP ile KOP bölgelerinde projenizi hayata geçirecekseniz devlet hibe ahır destekleri 2021 yılında devam etmektedir. Maliyet oranlarını en az bu proje kapsamında %70 kadar düşürebilirsiniz. Sıfırdan başlayıp canlı süt hayvancılığı için inek alacaklar için gereken kalemlerdeki harcamalar ortalama olarak şöyledir.

 • 100 Adet inek alacaklar için 4.000 TL ortalamadan ceplerinden çıkacak para 400.000 TL olacaktır.
 • Bina inşaat giderleri maliyeti ortalama 100 başlık bir ahır için 250.000 TL
 • Süt sağım ile soğutma / saklama depoları için 20.000 TL
 • Yem karma de dağıtma makinesi 15.000 TL
 • 2 Takım sıyırıcı 40.000 TL
 • Yatak ve kilit sistemleri 15.000 TL
 • Gübre saklama çukuru için 100.000 TL

olarak ortalama bir hesap ile 100 başlık bir canlı hayvan alım size ahırın maliyeti 1.050.000 TL yani bir milyon elli bin TL mahal olacaktır. Bu maliyet oranı ise 50 baş için 500 bin TL kadar düşecektir.

50 Baş Kapasiteli Büyük Baş Hayvancılık Proje Örnekleri

50 Başlık bir inek süt üretimi ahır kuracaksanız size autocad ismini verdiğimi program ile çizilmiş olan dwg formatın da bir proje mutlak suret ile lazım olacaktır. İhtiyacınız olacak proje de tesisin iç mimarının dan tutunda elektrik ve mekanik çizimlerine kadar bir kaç sayfa çizimin size ait klasörde yer alması gerekmektedir.

 • 50 baş ahır projesine ait iç mimarı çizimi.
Hayvan Damı Proje Örneği
Hayvan Damı Proje Örneği
 • İç Mekanik Proje Çizimi
Besi Damı Proje Örneği
 • Ahıra ait elektrik projesinin çizimi
Ahır Projesi Örnekleri
Ahır Projesi Örnekleri
 • Statik Proje Örneği
10 20 30 50 başlık hayvan ahırı projesi

Bunların yanı sıra lazım olacağınızı düşündüğümüz perde ve kolonlara ait statik rapor ile ölçümlerin yer aldığı metraj cetveli de siz değerli çiftçilerimiz için yer verdik.

TAVSİYE:  Tarım Kredi Faiz Oranları Hesaplama (Güncel)


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

4 yorum

 1. 100 milyar proje bedeli

  Bu proje sayesinde 100 milyar zarar etmekten kurtuldum. Tşk. ederim.

  • Biz 50 kişilik süt ineği 100 hayvan ile kooparetif kurarak tüm üyelerimizle pasif gelir elde edecek projemiz var. Istanbul sınırlarına yakın çifliği kurmayı hedefliyoruz.2000 kişilik üye portarımızdan günlük ilk etapda 1 ton süt satışı 2. Yıl 3.ton günlük süt satışını gerçekleştirecek projemizi hazırladık. Organik süt üretim çifliği projesini fizibilite çalışmanızı bire bir görmek istiyoruz.

 2. Kazim Günindi

  Benim 400 milyar kadar param var iki arkadaş yapmak istiyoruz,hayvancılıkla deneymim,liseyi bitirene kadar çobanlık yapdım kendi köyümüzde şuan istanbuldayım ve iki arkadaş bu işi yapmak istiyoruz ,ama bu para araştırmalarıma göre 100 tane süt ineği bile alamıyor,çok araştırdım ve gerçekten yapmak istiyoruz ,ülkemizinde ihtiyacı var bunuda gördüm.devlet desteği almak istiyoruz .bu işi Çorum’da yapmayı düşünüyoruz ama arazimizde yok ,herşeyi sıfırdan alıp biz bu işi nasıl yaparız ,nasıl devletten süt mandırası desteği alırız.araştırmalarımda devam ediyor,

  • 400 milyarın varsa neden kendini bu işlere sokuyorsun ki?
   Al 50 tane inek sütünü sat aylık 50 milyar kâr et. O para ile daire alsan aylık 2 milyar kira alırsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir