Anasayfa / Ekonomi / Borsada Yatırımcı Sayısı Artış Gösterdi

Borsada Yatırımcı Sayısı Artış Gösterdi

Borsa İstanbul piyasalarında bulunan yatırımcı sayısında Mayıs ayında da artış devam etti. Artışın devam etmesinden sonra toplam olarak 1 milyon 123 bin rakamı görülmüş oldu. Merkez Kayıt Kuruluşu tarafından sağlanan verilere göre,  1 milyon 91 bin yatırımcı sayısı bulunurken, geçen yılın Ocak ayında bir yükseliş meydana geldi. Bu yükseliş Mayıs ayına kadar olumlu performansını sürdürürken yatırımcı sayısının 1 milyon 123’ü görmesine neden oldu. 2020 yılında daha da artış görülmesi bekleniyor.

Önceki yıla nazaran yatırımcı sayısında 32 bin kişinin arttığı görülürken, yabancı yatırımcı sayısında 104 kişi artmış oldu. Yerli yatırımcılar arasında ise 4 bin 666 tüzel, 1 milyon 107 bin 507 kişisini gerçek ve diğer yatırımcıları ise 762 kişi oluşturdu. Mayıs ayındaki yatırımcı sayısı ise geçtiğimiz döneme göre 2 bin 325 kişi artış göstermiş oldu. Yerli yatırımcı oranlarında meydana gelen artışlar kadar olmasa da, yabancı yatırımcı alanında da iyi bir yükseliş bulunuyor.  9 bin 569 olan yatırımcı sayısı mayıs ayında ise 9 bin 673 kişiye yükselmiş oldu. Fon yatırımcılarına bakıldığında ise yatırımcıların bu alana olan ilgisinin kaybolduğu görülüyor. Mayıs ayında ortaya çıkan verilere göre fon yatırımcısı alanında 18 bin 143 kişilik bir azalma görülürken, bu alandaki yatırımcı sayısı 2 milyon 986 bin olarak güncellenmiş oldu. Öte yandan yabancı fon yatırımcısı alanında da 98 kişinin azaldığı onaylanarak rakamın 21 bine gerilediği duyuruldu.

Küçük Yatırımcı Sayısında Artış var
Küçük Yatırımcı Sayısında Artış meydana gelmiştir.

Küçük Yatırımcı Sayısında Artış Var

Borsa İstanbul 1 milyon liranın üzerinde olan bir piyasa büyüklüğüne sahip. Yatırımcı sayısı mayıs yılında Nisan ayına göre bir düşüş gösterirken, 443 kişi azalma ile birlikte 5 bin 646 sayısına gerilemiş oldu. Öte yandan sıfır ve on bin aralığındaki portföye sahip olan kişi sayısı ise 13 bin 195 kişi artış göstererek bu şekilde 796 bine ulaştı.

TAVSİYE:  Faiz Oranları Konut Kredisinde Düşecek Mi? (Güncel)

Bin ile 5 bin lira aralığında portföye sahip olan kişi sayısı ise Mayıs ayında geçtiğimiz yıl sonuna göre artış göstererek yüzde 11 dilimini oluşturarak 129 bin kişiye ulaştı. Bunu ise 5-10 bin lira arasındaki portföy ile diğer yatırımcılar izledi. Sayı olarak 1589 kişi azalan 50 bin ile 100 bin lir arasındaki portföye sahip olan yatırımcı sayısı ise, bu alanda en fazla yatırımcı kaybeden alanlardan biri haline geldi.

Analistler ise ortaya çıkan bu tabloyu değerlendirmeye alırken, yatırımcı sayısında var olan bu artışın halka arz durumu ile yakından ilişkili olduğunun altını çizdi. Ocak ayından itibaren Borsa piyasasında hisse senedi fiyatlarında bir düşüş eğiliminin olduğundan bahseden yatırımcılar, özellikle milyonerlerin sayıca azalmasının bu duruma neden olduğunu belirtti. Öte yandan bazı alanlarda yatırımcıların daha büyük ilgisi beklenirken, Haziran ayında alınan sonuçların biraz daha parlak olacağına dair bilgiler gelmeye devam ediyor. Özellikle ASELSAN gibi önemli isimler bu konuda ön plana çıkacak. Her ne kadar ikinci halka arzı beklenen etkileri yaratmasa da, analistler önümüzdeki günler içinde bu alanda yükselen bir trendin olacağını ve firma sayesinde durumun olumlu seyrine devam edeceğini düşündüklerini belirtti.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir