Anasayfa / Ekonomi / Borç Yapılandırma Devam Edecek
Borç Yapılandırma Devam Edecek
Peşin Ödeyenler Avantajlı

Borç Yapılandırma Devam Edecek

7256 sayılı yapılandırma kanunu kapsamında GİB tarafından alınacak yapılandırma başvuruları tüm hızıyla devam ediyor. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından başlatılan kamuya yönelik olan borçların yapılandırılması işlemi, boyunca hız kesmeden devam edecek. Borçlu durumunda olan kişiler  internet üzerinden başvurularını gerçekleştirmek için harekete geçebilirler. Gelir İdaresi Başkanlığı, borç kapsamında başvuruları kabul edecek. Gelir İdaresi Başkanlığından alınan verilere göre, Vergi ve diğer alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin ilgili kanun kapsamında yapılandırma işlemleri devam etmektedir. Bu imkandan yararlanmayı düşünen kişilerin ise e-devlet sistemi veya vergi daireleri üzerinden başvuruyu gerçekleştirmeleri lazımdır. Vergi dairelerine ulaşamayan kişilerin ise bu başvuruları kesintisiz bir şekilde gerçekleştirilmeleri için online hizmetlere yönelmesi gerekiyor. Borçlu durumda olan kişiler bayramdaki başvuruları ise www.gib.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirmelidir.

Kanun kapsamına göre  temel borçlar bulunuyor. Bu borçlar arasında ise harç, vergi ve resim gibi çeşitli borçlar yer alıyor. Ayrıca kanunda trafik idari, ÖTV, SGK prim borçları, KYK öğrenim kredisi tarafından verilen ceza borçları olan kişilerde yararlanabilir. Vadesi dönemde olan kaynak kullanım destek fonu, katkı kredisi alacakları, öğrenim kredisi ve haksız yere olan destek ödemeleri gibi diğer kamuya dair alacaklarda bu kanun kapsamında bulunuyor.

Borçların Sorgulaması İnternet ve GİB Üzerinden Yapılıyor

Vatandaşlar borçlu durumda olup olmadığını öğrenebilmek için www.gib.gov.tr adresi üzerinden veya GİB’in kendi mobil uygulaması üzerinden sorgulama gerçekleştirmelidir. Sorgulama yapıp borçlu konumda olduklarını öğrenen kişiler ise, dahil başvurularını yaparak, borç yapılandırmasını yapabilir ve bu şekilde ödeme yapmaya hak kazanabilir.

Yapılandırmadan yararlanacak kişiler, Yurt içi üretici fiyat endeksi esas alınıp hesaplanan tutarın ödenmesi halinde zam, vergi ve gecikme faizi gibi cezaları ödemek durumunda kalmayacak. Vergi aslına bağlı olmayan cezaların yarısının ödenmesi durumunda ise cezanın yarısının tahsil edilmesi söz konusu olmayacak.

Borç Yapılandırma
Borç Yapılandırma bayramda da devam etmiştir.

Peşin Ödeyenler Avantajlı

Öte yandan borçların peşin ödenmesi ise kişilerin biraz daha avantajlı olmasına neden olacak. Hesaplanan toplam tutarın ilk taksitin ödenme süresine kadar bitirilmesi durumunda, katsayının uygulanması YÜFE oranları üzerinden hesaplanan tutarlara bağlı olarak yüzde 90 oranında bir indirim uygulanacak.

İdari para cezalarında ise yüzde 25 oranında bir indirimin gerçekleştirilmesi mümkün bir hale gelecek. Öte yandan dileyen kişiler borçlarını 6,9, 12 veya 18 taksit üzerinden ödeme imkanına sahiptir. İlk taksit ödenirken, kalan taksitler ise ikişer aylık dönemler halinde ödenmiş olacak. Taksitle ödeme konusunda ise taksit sayısı göz önünde bulundurularak katsayı uygulaması yapılmış olacak. Ayrıca kişilerin borçlarını peşin veya kredi kartı ile ödemesi de mümkündür. Yapılandırmadan yararlanmak isteyen kişilerin ilk iki taksiti süresini geçirmeden ve eksiksiz bir şekilde ödemesi gerekir. Bu adımı atlayan kişiler ise, borç yapılandırma işleminden yararlanamıyor.

Borç yapılandırma için başvuruları devam etmektedir.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.