Anasayfa / Ekonomi / Borç Yapılandırma Bayramda da Devam Edecek

Borç Yapılandırma Bayramda da Devam Edecek

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından başlatılan kamuya yönelik olan borçların yapılandırılması işlemi, Ramazan bayramı boyunca hız kesmeden devam edecek. Borçlu durumunda olan kişiler bayram boyunca internet üzerinden başvurularını gerçekleştirmek için harekete geçebilirler. Gelir İdaresi Başkanlığı, borç kapsamında bayram boyunca başvuruları kabul edecek. Gelir İdaresi Başkanlığından alınan verilere göre, Vergi ve diğer alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin ilgili kanun kapsamında yapılandırma işlemleri 31 Temmuz’ da sona ermiştir. Bu imkandan yararlanmayı düşünen kişilerin ise e-devlet sistemi veya vergi daireleri üzerinden başvuruyu gerçekleştirmeleri lazımdır. Bayram boyunca vergi dairelerine ulaşamayan kişilerin ise bu başvuruları kesintisiz bir şekilde gerçekleştirilmeleri için online hizmetlere yönelmesi gerekiyor. Borçlu durumda olan kişiler bayramdaki başvuruları ise www.gib.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirmelidir.

Kanun kapsamına göre  temel borçlar bulunuyor. Bu borçlar arasında ise harç, vergi ve resim gibi çeşitli borçlar yer alıyor. Ayrıca kanunda trafik idari, askerlik, seçim, otoyol ve köprülerden ihlali geçiş para cezaları, karayolları taşıma, Radyo ve Televizyon üst kurulu tarafından verilen ceza borçları olan kişilerde yararlanabilir. Vadesi dönemde olan kaynak kullanım destek fonu, katkı kredisi alacakları, öğrenim kredisi ve haksız yere olan destek ödemeleri gibi diğer kamuya dair alacaklarda bu kanun kapsamında bulunuyor.

Borçların Sorgulaması İnternet ve GİB Üzerinden Yapılıyor

Vatandaşlar borçlu durumda olup olmadığını öğrenebilmek için www.gib.gov.tr adresi üzerinden veya GİB’in kendi mobil uygulaması üzerinden sorgulama gerçekleştirmelidir. Sorgulama yapıp borçlu konumda olduklarını öğrenen kişiler ise, Ramazan Bayramı dahil başvurularını yaparak, borç yapılandırmasını yapabilir ve bu şekilde ödeme yapmaya hak kazanabilir.

Yapılandırmadan yararlanacak kişiler, Yurt içi üretici fiyat endeksi esas alınıp hesaplanan tutarın ödemensi halinde zam, vergi ve gecikme faizi gibi cezaları ödemek durumunda kalmayacak. Vergi aslına bağlı olmayan cezaların yarısının ödenmesi durumunda ise cezanın yarısının tahsil edilmesi söz konusu olmayacak.

Borç Yapılandırma
Borç Yapılandırma bayramda da devam etmiştir.

Peşin Ödeyenler Avantajlı

Öte yandan borçların peşin ödenmesi ise kişilerin biraz daha avantajlı olmasına neden olacak. Hesaplanan toplam tutarın ilk taksidin ödenme süresi olan 1 Ekim’e kadar bitirilmesi durumunda, katsayının uygulanması söz konusu olmayacak. YÜFE oranları üzerinden hesaplanan tutarlara bağlı olarak yüzde 90 oranında bir indirim uygulanacak. İdari para cezalarında ise yüzde 25 oranında bir indirimin gerçekleştirilmesi mümkün bir hale gelecek. Öte yandan dileyen kişiler borçlarını 6,9, 12 veya 18 taksit üzerinden ödeme imkanına sahiptir. İlk taksitödenirken, kalan taksitler ise ikişer aylık dönemler halinde ödenmiş olacak. Taksitle ödeme konusunda ise taksit sayısı göz önünde bulundurularak katsayı uygulaması yapılmış olacak. Ayrıca kişilerin borçlarını peşin veya kredi kartı ile ödemesi de mümkündür. Yapılandırmadan yararlanmak isteyen kişilerin ilk iki taksiti süresini geçirmeden ve eksiksiz bir şekilde ödemesi gerekir. Bu adımı atlayan kişiler ise, borç yapılandırma işleminden yararlanamıyor.

Borç yapılandırma için başvurular bitmiştir. 2020 yılında tekrar devam etmesi halinde sizlerle başvuru tarihlerini paylaşacağız.


Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir