Anasayfa / İhtiyaç Kredisi / Bedelli Askerlik Kredisi Şartları Neler?
bedelli
Bedelli Askerlik Kredisi 2018 Şartları Neler?

Bedelli Askerlik Kredisi Şartları Neler?

Mevcut askerlik hizmetini yapmayanların askerlik sürelerini kısaltmak için bir bedel ödedikleri yönteme bedelli askerlik adı veriliyor. Geçtiğimiz yıllarda sıklıkla gündeme gelen bedelli askerlik konusunun akıbeti merak ediliyor. Bedelli askerlik çıkacak mı? Şayet bedelli askerlik çıkarsa kimler faydalanabilecek? TBMM dilekçe komisyonuna bedelli askerlik için binlerce başvuru yapıldı. Dilekçeler sonucu elde edilen bilgilere göre 1 milyon gencin bedelli askerlik beklediği ortaya çıktı. Geçtiğimiz yıllarda yaş sınırı olarak 28 yaşından gün almış olmak şartı getirilmişti. 600 bin kişi başvurmuş, yalnızca 160 bin kişi bedelli askerlik imkanından faydalanabilmişti. Ücret ise 18 bin olarak belirlenmişti. 2018 yılı itibari ile 1 milyon gencin beklediği bedelli askerlik düzenlemesine dair hükumet kanadından beklenen açıklama geldi.

bedelli askerlik 2 - Bedelli Askerlik Kredisi Şartları Neler?
Bedelli çıkıp çıkmayacağı merak ediliyor. Konu ile ilgili binlerce dilekçe söz konusu.

Bedelli Askerlik Yapma Şartları

Bedelli askerlik dönemlik olarak çıkarılan yasalarla sunulmaktadır. Bu yasalar neticesinde belirlenen şartlar ise aşağıdaki gibidir;

 • Belirlenen şartlar doğrultusunda 1 Ocak 1994 ve daha önce doğanlar yararlanabilecektir.
 • 15 bin TL bir bedel ödenmesi gereklidir.
 • Şahısların 21 gün temel askerlik görevini yerine getirmeleri gereklidir.
 • Yurtdışında yaşayan ancak bedelliden yararlanmak isteyenlerin 2 bin Euro ödemesi gereklidir.
 • Bedelli askerlik uygulamasından yararlanan kişiler çalıştıkları iş yerinden ücretsiz izinli sayılacaktır.

Bedelli Askerlik Yöntemleri Nelerdir?

Bedelli askerlik yapabilmek için iki farklı yöntem mevcuttur;

Türkiye Cumhuriyeti devleti sınırları dahilinde ikamet etmekte olan, reşit olmuş erkekler için dönemlik olarak yasalarla çıkarılan bedelli askerlik türüdür. Bu imkan kalıcı değil geçicidir ve yasalarla düzenlenmektedir. Yasanın gerektirdikleri neticesinde şartlar ortaya konulur. Yasa yürürlüğe girdiğinde de aranan şartlara haiz olanlar bu hizmetten faydalanma hakkı elde ederler.

Reşit olmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip ancak en az 3 yıl yurt dışında çalışmış ya da çalışıyor olanlar 21 gün süre ile askerlik yaparak vatani borçlarını ödeyebilirler. Bu bedelli askerlik yöntemine dahte denir. Dövizli askerlik hizmeti olarak ifade edilen yönteme göre yurt dışında çalışıyor olma şartı söz konusu olmaktadır.

Bedelli Askerlik Ne Durumda?

Başbakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamada bedelli askerliğin seçimlerden sonra uygulanacak bir reform olduğunu dile getirdi ve gerekli şartların oluştuğundan söz etti. Milli Savunma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı bedelli askerlik çalışmalarına başladı. Bedelli askerliğin 24 Haziran erken seçimlerinden hemen sonra çıkarılması bekleniyor. Fakat yapılan 1 milyon başvuruda 25 yaşındaki gençlerin taleplerinin yoğun olduğu ifade edildi. 2011 yılında bedelli ücreti 30 bin TL, 2014 yılında 18 bin TL olarak belirlenmişti. Bu yıl için ise 15 bin TL olarak belirlenmiştir.

Hükumet ve ilgili bakanlıklar bedelli askerlik çalışmalarına başlamış durumdalar. Genel olarak geçen yıllarda da bedelli askerlik başvuru yaşı 28 olarak belirlenmişti. Fakat başvurular neticesinde kamu ve özel sektörde çalışan adaylar yaş şartının 25′ e indirilmesini istiyor. Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın yaptığı açıklamaya göre yeni hükumetin ilk icraatı bedelli askerlik konusu olacak. Ülkede her yıl 750-800 bin askerlik çağına gelmiş genç olduğunu belirten Elitaş TSK’nın yıllık asker alma kapasitesinin 300 olduğunu söyledi. Aradaki 450-500 bin asker açığının kapatılması için ya 4 aylık devrelerin 3 aya düşürülmesi ya da bedelli askerlik hizmeti ile kapanacağını belirtti. Yapılan açıklamaya göre kurulacak yeni hükumetin çıkaracağı ilk kanunlardan biri askerliğin bir bedel neticesinde gerçekleştirilmiş olması olacak.

Cumhurbaşkanından Bedelli Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bedelli askerliğin şu an için gündemde olmadığını ifade etti. Afrin ve Fırat Kalkanı operasyonları devam ederken bedelli askerlik söyleminin şehitlerimize ve gazilerimize yapılan bir hakaret olduğunu dile getirdi. Bu işlerin suistimal edildiğini belirterek seçimi atlattıktan ve sistem değişikliğini tamamladıktan sonra bu konunun gündeme gelebileceğini söyledi. Fakat bu durumun kesin olmadığını da konuşmalarına ekledi.bedelli askerlik erdoğan - Bedelli Askerlik Kredisi Şartları Neler?
Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalarda bedelli askerlik konusunun gündemde olmadığını ifade etti.

Başbakandan Bedelli Askerlik Açıklaması

Toplam olarak 5 milyon 448 bin 858 kişinin münasebetinin bulunduğunu ifade eden Başbakan Binali Yıldırım 2019 yılı itibari ile ancak 345 bin 933 kişinin askere alınabileceğini belirtti. Toplam rakamı önümüzdeki rakama böldüğümüzde 16 yıllık boyunca birçok vatandaşın önünde askerlik engelinin bulunduğu ifade ediliyor. Birikmiş 5 buçuk milyon vatandaşın askerlik ile ilişiklerinin nasıl çözüleceğine dair araştırmalar yapılıyor. Eldeki rakamların güvenlik ile ilgili bir zafiyetin olmadığını gösterdiğini dile getiren Yıldırım, ülkemizde askerliğin profesyonel seviyede olduğunu dile getirdi. Tüm bunlar dikkate alınarak bu sorunun çözülmesi için çalışma başlatılacağını fakat bu konunun şu an için gündemde olmadığını söyledi. Ayrıca konu ile ilgili şartların hazır olduğunu bu konunun seçimden sonra tekrar gündeme gelebileceğini ifade etti.  Konu ile ilgili gelişmelerden sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz.

bedelli askerlil binali yıldırım - Bedelli Askerlik Kredisi Şartları Neler?
Başbakan Binali Yıldırım’ın bedelli askerlik ilgili konuşmasından bir demeç…

Bedelli Askerlik Kredisi

Bedelli askerlik konusu gündeme geldiğinden ve geçen yıllardan da tecrübe ettiğimiz gibi bankalar bedelli askerlik için ihtiyaç kredileri kampanyaları ile müşterilerine fırsatlar sunmaya devam ediyor. 2014 yılında birçok bankanın uygun faiz oranları ile bedelli askerlik hizmetinden faydalanan vatandaşlara kredi sunduğu bilinmektedir. Bu krediler 60 ay vadeli olabilmekteydi. BDDK’nın ihtiyaç kredilerindeki 36 ay sınırının bir istisnası niteliğini taşıyan bedelli askerlik kredisi 2019 yıl itibari ile verilecek mi? Bedelli askerlik kapsamına alındığınızda nakit sıkıntınızı gidermek için sizde bankaların sizler için sunacağı kampanyaları takip ederek bu kampanyalardan faydalanabilirsiniz.

Kredi Başvurusunda Bulunmak İçin İstenen Evraklar

İhtiyaç kredisi başvurusunda bulunmak için gerekli belgeler;

 • Nüfus cüzdanının aslı, sürücü belgeniz ya da pasaportunuz
 • Bedelli askerliğe başvuru yaptığınızı gösterir belge
 • Son 3 aylık olmak koşulu ile elektrik, telefon, doğalgaz ya da su faturası
 • Gelirinizi gösterir belge (Maaş bordronuz, Ticaret sicil gazeteniz, vergi levhanız, vergi ödediğinize dair belge) evraklarını kredi çekmek istediğiniz bankaya teslim etmeniz gerekmektedir.

Devlet Bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank geçtiğimiz dönemlerde bedelli askerlik için müşterilerine çeşitli kampanyalar düzenlemişlerdir. Katılım bankalarının da bu konuda birçok kampanyası söz konusu olmuştur. Burgan-Bank, Denizbank, TEB, Yapı Kredi gibi bankalar geçtiğimiz yıllarda 36 aya varan vadelerle bedelli askerlik hizmeti kapsamında olan müşterilerine kredi imkanı sunmuştur. İhtiyaç kredisi kapsamında konunun ele alınmasından dolayı en yüksek vade oranının 48 ay olması beklenmektedir.

Geçtiğimiz Yıllarda Bankaların Sunduğu Bedelli Askerlik Kampanyaları

 • İNG Bank müşterilerine %1,14 faiz oranı ile 36 ay vadeli bedelli askerlik ihtiyaç kredisi sunmuştu.
 • Türk Ekonomi Bankası (TEB): %0,99 faiz oranı ile 36 ay vadeli ve 3 ay ertelenebilir kredi kampanyası ile TEB müşterilerinin yanında olmuştu.
 • Akbank: %1,17 faiz oranı ve 36 ay vade seçeneği ile Akbank müşterilerinin askerlik ödemeleri için ihtiyaçlarını karşıladı.
 • Denizbank: 12 ay vadeli % 1,09 faiz oranı ile 90 TL tahsis ücreti ve bedelli askerlik yaptığınızı gösterir belge neticesinde Denizbank da bedelli askerlik yapanlara yardımcı oldu.
 • Finansbank: 12 aydan 36 aya varan vade oranları ve aylık % 1,09 faiz oranı ile Finansbank da geçtiğimiz yıllarda bedelli askerlik kredisi hizmeti sağlamıştı.
bedelli askerlik - Bedelli Askerlik Kredisi Şartları Neler?
Ferhat Doğan

Bedelli askerlik hizmetinden faydalanmak istiyorsanız, Bedelli Askerlik Platformu Kurucu Başkanı Ferhat Doğan‘ı takip etmenizde yarar var. Güncel olarak yapılan paylaşımlarla bedelli askerlik hakkında anlık olarak bilgi edinebilirsiniz. Gerekli duyuları http://www.tsk.tr adresinden de takip edebilirsiniz.

Getirilmesi beklenen yeni düzenlemeler neticesinde tek tip askerliğe dönülmesi bekleniyor. Eğer bu kanun yasalaşır ise askerlik herkes için aynı olacak olup 3 ay zorunlu, geriye kalan 9 ay bedelli olarak yapılabilecektir.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Ekonomi Uzmanı (N)

Ekonomi konusunda bilgi ve deneyim sahibiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Hopp!