Anasayfa / Ekonomi / Bankalar Fon Toplama Yarışına Girdi
Bankalar Fon Toplama Yarışına Girdi

Bankalar Fon Toplama Yarışına Girdi

Mevduat ve kredi oranları faizlerinde yükseliş devam ediyor. Haziran ayının başı itibariyle faiz oranları 9.5 ile yılın zirvesine görmüş oldu. Küresel piyasalarda varolan ticaret savaşları özellikle ABD Merkez Bankası’nın faiz artışı konusunda gelişimi ve sıkı para politikaları nedeniyle devam ediyor. Bu gelişmelere ek olarak yurtiçinde enflasyon yüzde 10 üzerinde devam ettiğinden dolayı dövizdeki sert hareketler Merkez Bankası’nın ilave sıkılaştırmaya başlamasına neden oldu. TCMB 23 Mayıs tarihinde borç vermede faiz oranını 300 puan artırarak yüzde 10.5 oranından 16.5 oranına yükseltmiş oldu. 28 Mayısta para politikasında sadeleşme sürecine ilişkin operasyonel durumların ise hız kazanarak devam ettiği biliniyor. TCMB bu doğrultuda haftalık vadeli repo faiz oranlarını politika faizi olarak belirlemiş durumda. 7 Haziran tarihinde politika faizi 125 puan artırılarak bu şekilde yüzde 17.75 oranına erişmiş oldu.

Kredide Son 10 Yılın Zirvesi Yaşanıyor

Artışta emtia fiyatlarında meydana gelen artış yurt içinde yaşanan gelişmeler gelişmiş ülkelerde var olan finansal koşulların sıkılaşması gibi pek çok faktör gösterilmiş oldu. Küresel Piyasalar içinde ABD Merkez Bankası’nın yılın geri kalan döneminde iki kez daha faiz konusunda artış yapacağı tahmin edilirken yurt içinde de gelişmelere bağlı olarak sıkı politikanın devam edeceği öngörülüyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan alınan verilere göre kredi ve mevduat faizlerinde son 2 yıllık zamandan bu yana yükseliş trendi devam ediyor. Özellikle Merkez Bankasında geçtiğimiz 2 ayda faiz artışları mevduat ve kredi oranlarına da yansımış oldu. Yüzde 19.3 oranında bulunan ihtiyaç kredisi faiz oranı Haziran ayının ortasında Yaklaşık 470 puan artış göstererek 24.26 seviyesine ulaşmış oldu. İhtiyaç kredi faiz oranı ise göstermiş olduğu performanstan sonra Ocak 2009 tarihinden beridir en yüksek seviyesine ulaşmış olarak görülüyor. Bankalar tarafından en fazla kullandırım yapılan ticari kredi faiz oranından yine aynı dönem içinde yaklaşık 510 puan artış göstererek 17.65 oranından yüzde yirmi 22.74 oranına yükselmiş oldu. Bu alınan sonuçlardan sonra ise ticari kredi faiz oranında son 10 yılın zirvesi görüldü.

Kredide Son 10 Yılın Zirvesi Yaşanıyor
Kredide Son 10 Yılın Zirvesi Yaşanıyor

Son 6 aylık dönemin içinde kredi türlerinde en fazla yükselişi gösterin ise taşıt kredisi oldu. Yüzde 13.95 seviyesinde yer alan taşıt kredisi faiz oranı geçtiğimiz ayın ortasında 840 puan artış göstererek bu adamdan sonra 22.37 puana ulaşmış oldu. Aylık olarak ortalama Kredi faizlerinde göz atıldığında ise İhtiyaç kredisinde faiz oranları yüzde 2.02 taşıt kredisinde faiz oranları yüzde 1. 86 ve ticari kredilerde faiz oranları ise yüzde 1.90 seviyesine ulaştı. öte yandan sektörde mevduat ve kredi oranının %120 oranını görmesinden sebep yurtdışı form aletinin yükselmesinden sonra durumlardan bankalar fon toplama yarışına girdi.

Piyasa Bekleyişine Devam Ediyor

Analistler ise piyasada var olan faiz artışlarının önümüzdeki dönemler içinde aynı seviyede korunacağının bilgisini verdi. Özellikle Türk piyasalarında daha çok bekle ve gör durumunun hakim olduğunu belirten analistler, bu umutlu bekleyiş bir süre boyunca devam edeceğini öngörüyor.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.