Anasayfa / Ekonomi / Bakan Açıkladı: Başvuru Sayısı 1 Milyonu Geçti
Bakan Açıkladı: Başvuru Sayısı 1 Milyonu Geçti
Bakan Açıkladı: Başvuru Sayısı 1 Milyonu Geçti

Bakan Açıkladı: Başvuru Sayısı 1 Milyonu Geçti

Çevre ve Şehircilik Bakanı, imar barışı için bayram sonrası dönem içinde rekor bir sonuca ulaştıklarını belirtti. Bu imkandan yararlanmak isteyen konut ve iş yeri sahiplerinin başvuru sayısını sadece iki haftalık süreç içinde 1 milyon 38 bin 655’e taşıdığını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı, konu hakkında merak edilenleri yanıtladı. Bakan başvurusunu yapan kişilerin konutlarda yüzde 3, iş yerlerinde ise yüzde 5 oranında bulunan bedelleri ödediği takdirde belgesine kavuşacağını ve böylelikle kaçak durumundan dolayı ceza almaktan kurtulacağını kaydetti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı aynı zamanda imar barışının şu an itibariyle rekor bir başvuruya ulaştığına dikkat çekerken, iki hafta içinde bu alanda rekor bir sayının elde edildiğinden bahsetti. 8 Haziran tarihinden sonra e-devlet üzerinden de alınan başvurular sonucunda imar ve iskan sıkıntısının bu şekilde çözüldüğüne değinen bakan, yapıların tamamının bu şekilde kayıt alınmasının hedeflediğini sözlerine ekledi. Bu kapsamda vatandaşların yaşadığı tüm mağduriyetin sonlanması adına iki haftadan beri yoğun bir şekilde çalıştıklarını bildiren Bakan, vatandaşların bu başvurulara yoğun bir şekilde ilgi gösterdiğini kaydetti.

Bakan, özellikle Ramazan Bayramı tatilindeki süreçte müracaatların daha çok katlandığını belirtirken, bayramda bu imkana başvurmak isteyen vatandaşlar sisteme akın etti, İmar barışına bu süreç içinde 1 milyon 38 bin 655 kişi başvuru yapmış oldu ifadelerine yer verdi.

İmar Barışı
İmar Barışının başvuru süresi sona ermiştir.

İmar Barışı Başvuruları 31 Aralık’a Kadar Sürecek

İmar barışı düzenlemesine göre Yapı Kayıt belgesi almak isteyen vatandaşlar e-devlet sistemini kullanarak başvuru işlemlerini gerçekleştirebiliyor. İnternet ortamında başvuru yapmakta zorluk yaşayan vatandaşlar ise, başvurularını Çevre ve Şehircilik il müdürlükleri ve ilçelerde bulunan tapu müdürlükleri üzerinden yapabilirler. Başvurular sona ermiştir. Başvuru bedelleri internet dahil olmak üzere yatırılabilmiştir. Bunun için vatandaşlar Ziraat Bankası şubelerini kullanarak başvuru süresinin son gününe kadar imar barışı için gerekli olan bedeli ödemek durumunda. Düzenlemeden yararlanmayı düşünen kişiler aynı zamanda konu hakkında tüm merak ettikleri bilgilere imarbarisi.csb.gov.tr adresi üzerinden ulaşabiliyor.

Yapı Kayıt Belgesi adına yapılan başvurular, yapı malikleri tarafından veya vekili tarafından e-devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor. Bunun için yapı kayıt belgesi formunun doldurulması ve ilgili kuruluşlara durumun bildirilmesi yeterli olacaktır. Müracaatlar eğer e-devlet sistemi üzerinden yapılırsa, yapı kayıt bedelinin yatırılmasının hemen ardından yapı belgesi e-devlet sistemi üzerinden alınmaya hazır olacak. Başvuru eğer bir kuruma yapılmış durumdaysa, o zaman kişilerin formu eksiksiz bir şekilde doldurduktan hemen sonra, yapı kayıt belgesi bedelini ödeyerek formu sistemde onaylatılmak üzere ilgili müdürlüğe göndermesi gerekiyor. Daha sonrasında ise yapı kayıt belgesi için başvuruda bulunan kişiye ilgili belgenin bir örneği gönderilmiş olacaktır. Yapı kayıt belgesinin bedeli ise, yapı arsasının emlak vergi değeri, arsa ve arazi metrekaresi gibi değerler üzerinden hesaplama yapılarak bu şekilde belirlenmiş olur.

İmar Barışından yararlanmak isteyenler için başvuru tarihleri şu anlık sona ermiştir. Tekrar başlaması söz konusu olduğunda başvuru tarihlerini sizlerle paylaşacağız.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.