Anasayfa / Ekonomi / Bağ-Kur’lulara Emeklilik Müjdesi!
Nakit Sıkıntısı Yaşayan ve Emekli Olmak İsteyenlere Müjde!
Bağ-Kur'lulara Yapılandırmanın Fırsatları Neler?

Bağ-Kur’lulara Emeklilik Müjdesi!

Ne Zamana Kadar Oluşmuş Prim Borçları Yapılandırılabilecek?

Prim Borçları  yapılandırılacak. Prim borçları içn yapılacak olan ödemelerin başlaması bekleniyor. Başvurular SGK’ ya yapılacak. Peşin veya 18 eşit taksitte ödeme yapılabilecek.

Gecikmiş Olan Borçlar İçin Hesaplama Nasıl Yapılacak?

Gecikmiş olan faizler borçlardan silinecek ve Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) üzerinden hesaplama yapılabilecek. Peşin ödeme yapanlardan, Yİ-ÜFE tutarının sadece %10’unun tahsili yapılacak. İki taksitte ödeme yapacak olanlardan ise yine Yİ-ÜFE  tutarının  %50′ si oranında indirim yapılacak. Fakat indirimin yapılabilmesi için tutarın ilk 2 taksit ödeme süresi içinde ödenmesi gerekiyor. Taksitin seçilmesi ile, Yİ-ÜFE  ve ana para tutarıyla hesaplanan borçlar belirlenecek.

Bağ-Kur'lulara Emeklilik Müjdesi!
Bağ-Kur’lulara Emeklilik Müjdesi!

Bağ-Kur’lulara Yapılandırmanın Fırsatları Neler?

Bağ-Kur’lular borcundan yapılandırma fırsatı ile kolay bir şekilde kurtulabiliyor. Bağ-Kur’lulara 3 farklı kategoride indirim uygulanacak. Bu kategoriler;

  • İstihdam teşviki,
  • Sağlık,
  • 5 puan indirimdir.

Eğer Bağ-Kur’lu şartları yerine getirirse kolay bir şekilde emekli olabilecek. Bu vatandaşlar için haciz işlemleri ve icra takipleri yapılmayacak. Böylece vatandaşlar;

  • Kamu ihalelerine girebilecek,
  • İstihdam teşviklerinden yararlanacak,
  • Nefes kredisi başvurusunda bulunabilecek.

Sağlık yardımlarından yararlanamayan Bağ-Kur’lular, borçlarının yapılandırılması ve ilk taksitin ödenmesi halinde sağlık yardımlarından yararlanabilecek. Borcunu yapılandıranların elde edeceği avantajlardan biri de düzenli ödeme yapanlara uygulanan 5 puanlık indirimdir.

Dondurulmuş Hizmet Süresini Canlandırmak Avantajlı mı?

Bağ-Kur’lu vatandaşların borcu yüzünden dondurulan sigortalılık süreleri canlanacak. Bunu yapmak için 31 Ağustos tarihine kadar bütün borçlarının ödenmesi gerekmektedir. Bu süreler canlandırılmak istendiğinde, SGK’ ya ait olan bütün prim borçlarını hesaplaması gerekmektedir. Bu şekilde hizmet süresini canlandırabilirsiniz. Bu sene canlandırma yapıldığında aylık tutar 700 liradan yapılıyor. Yeni çıkan yasa ile primler bugünkü değer üzerinden değil, borcun yapılmış olduğu seneye göre hesaplanması gerekiyor. Bunu yapmak için bütün borcun faizinin silinmesi zorunludur. Peşin ödeme ile yapılırsa  yurt içi üretici tüketim endeksi üzerinden %90 indirim uygulanacaktır.

Nakit Sıkıntısı Yaşayan ve Emekli Olmak İsteyenlere Müjde!

SGK, prim borcunu, sigorta süresini ya da borcunu yapılandırarak emekli olabilmek için Bağ-Kur’luya büyük bir imkan sağlıyor. Ziraat Bankası’nda sigortalılar aylık %1,12 faiz oranı ve 2 sene vade ile kredi kullanabilecek. Kredinin geri ödemesi maaş ile yapılacak.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.