Anasayfa / İş Fikirleri / Az Sermaye ile Kazançlı 2021 İş Fikirleri
iş-kurmak
Az Sermaye ile Kazançlı 2021 İş Fikirleri

Az Sermaye ile Kazançlı 2021 İş Fikirleri

Kendi işinizin patronu olmak istiyorsunuz. Fakat iş için çok fazla ödeneğiniz yok. Bu tip bir hayale kapılmadan önce girmek istediğiniz sektörlerle alakalı ciddi bir araştırma yapmak yararınıza olacaktır. İlk 6 aylık iş planınızı yapmanız gerekiyor. İşletmeler ilk yıllarında genel olarak başarısız olduğundan iş planı ile bu durumun üstesinden gelmeniz mümkün. Her yıl bu iş kervanına yeni konular ekleniyor. Bizlerde 2021 yılı için düşük maliyetler ile yapabileceğiniz farklı iş imkanlarını sizler için araştırdık.

Solucan Gübresi Üretimi

İlk duyduğunuzda kulağınıza tuhaf geliyor değil mi? Ancak bu üretim tarzı 2021 yılı itibari ile oldukça yaygınlaştı. Hem kazanç açısından hem de son yıllarda tarım ile uğraşanlar tarafından sıklıkla tercih edilen bir sektör haline gelen solucan gübresi üretimi ile siz de kazanabilirsiniz. Büyük sermayelere gerek duymadan sizde böyle bir iş kurabilirsiniz. Yapacağınız tek şey 150 bin adet Kırmızı renkte Kaliforniya solucanı almak. Bu işi kurmak için 40 metrekarelik bir alan sizlere yeterli olacaktır. Solucanlar sayılarını yılda ikiye katlamaktadırlar. Türkiye’de solucan gübresi üreten yaklaşık 4 bin tesis var. 11 adet üretim yapan lisans sahibi şirket yet alıyor. Solucanların tanesi 25 kuruşa mal oluyor. Ülkemizde yılda 70 bin ton gübre üretimi yapılıyor. Sizde solucan gübresi üreterek kazanabilirsiniz. sahibinden.com üzerinden solucan gübresi fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

solucan gübresi
Son yıllarda revaçta olan ve yaygınlık kazanan iş imkanı solucandan gübre elde etmektir.

Mantar Yetiştiriciliği

2021 yılı ile girişimcilerin talep ettiği alanlardan biri de mantar üreticiliği olmuştur. Şartlar sağlandığı için gayet kolay bir şekilde yetiştirilmektedir. Bunun için detaylı araştırma yapmanız yararınıza olacaktır. Üreteceğiniz mantar türü ile ilgili bir karara varmanız işinizi kolaylaştıracaktır. 50 metrekare bir alanda istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız 5 bin lira civarında bir miktara sahip olmanız gerekmektedir. Bu işe başlayarak bir kaç ayda kâr etmeye başlayabilirsiniz. Mantar üretiminden kazanmak istiyorsanız bütün koşulları haftalık ürün almak üzerine sağlamanız gerekiyor. İstiridye mantarı yetiştirmek için ortam ısısının 24 C derece olması gerekmektedir. Bu nedenle mantar üretimi yapılacak yerde klima olması gerekmektedir.

TAVSİYE:  Solucan Gübresi Ne Kadar Kazandırır? Kâr Maliyet Hesabı

İş-kur üzerinden sunulan ek iş imkanlarından faydalanmak için tıklayınız.

Catering (Yemek Servisi)

Yurt dışında çok sayıda görülen, son yıllarda ülkemizde de rastlanan Catering sektöründe de oldukça para var. Küçük dükkanlarla yemek sektörüne giriş yapıp büyük yemek firması haline dönüşmeniz hayal değil. Düşük maliyetlerle örneğin arabada pilav satarak bile bu işe başladığınızda kazandığınız miktarlara siz bile inanamayacaksınız. Bu sektörde başarısız olma ihtimaliniz çok düşük. Bunun sebebi ise yemek yemenin temel bir ihtiyaç olması. Çalışan insanlar, öğrenciler tarafından çok fazla tutulacağınıza inanıyoruz. Eğer yemek yapmayı seviyorsanız ve girişimcilik alanında faaliyet göstermek istiyorsanız bu fikir tam da size göre. İleride işlerinizi büyüterek düğün, nişan yani toplu yemekler yaparak işlerinizi büyütmeniz mümkün olacaktır.

catering
Yemek sektöründe zarar etmeniz mümkün değil.

Danışmanlık Hizmeti Vermek

Emlak sektöründe sıklıkla karşılaştığımız danışman kelimesi size para kazandırabilir. Danışmanlık hizmeti sunmak için öncelikle bir sektör belirlemeniz gerekiyor. Küçük bir ofis açarak bu sektöre giriş yapabilirsiniz. Fakat öncelikle bir çevrem oluşsun diyorsanız bu hizmeti internet üzerinden sağlamanız öncelikli olarak yararınıza olacaktır. Bu sektör de ülkemizde son yıllarda revaçtadır. Markalaşma ve pazara girme sürecinde işletmeler insan kaynakları hizmetlerinden muhasebe alanına kadar birçok konuda danışmanlık hizmeti sunan birçok firma ve şahıs bulunmaktadır. Bu sektörün lisans düzeyinde bir eğitimi yoktur. Yalnızca bu konudaki tecrübeniz özellikle uzun süredir aynı işi yapıyor olmanız size birçok artı katacaktır.

Çekici Hizmeti Sunmak

Bu iş için gereken bazı belgeler vardır. Kamyon ve çekici için K belgeleri gereklidir. Bu iş için 1 tane de çekmeye yarayan araç almanız gerekmektedir. Çekici fiyatları 30-40 bin arasında değişmektedir. Şöyle bir bakıldığında bu iş maliyetli görünmektedir. Fakat bir çevreniz varsa ve oto tamircileri ile ilişkileriniz iyi ise kısa sürede kazancınızı kâra dönüştürebilirsiniz. Bu nedenle bu işe girmeden önce gerekli araştırmaları iyi bir şekilde yapmalı ve gerekenleri hazırlamalısınız.

TAVSİYE:  Çadırda Mantar Yetiştiriciliği Maliyet Hesaplaması (Güncel)
çekici hizmeti
Bir çekici aracına sahip olmanız durumunda bu işten para kazanabileceksiniz.

Freelance İşler Yapmak

Freelance serbest çalışma demektir. Eğer bu şekilde çalışıyorsanız mesai saatlerini belirlemek yalnızca sizin tekelinizde olacaktır. Proje ve iş bazlı çalışırsınız. Bu sebeple size verilen işi zamanında yerine getirmeniz yeterli olacaktır. Yani size verilen 1 iş için 1 gün dinlerek diğer gün yoğun çalışma temposu ile yetiştirmeniz mümkün olacaktır. Mekana bağlılık söz konusu değildir. İş aldığınız şahıs ya da firma tarafından sizden istenen işi vaktinde yetiştirmenizdir. Yazarlık, logo tasarımları, web tasarımı, anket doldurarak, online satış yapmak gibi işlerle sizde para kazanabilirsiniz. Tecrübe ve bilgi birikiminiz olan alanlarda iş almanız yararınıza olacaktır. Bu sayede bir müşteri kitlesi yakalamış olur ve tavsiye üzerine de işler yapabilirsiniz. Belki de hiç sermaye gerektirmeden 1 bilgisayar programı ile yüksek meblağlarda ücret elde edebilirsiniz.

Fotoğrafçılık ya da Stüdyo Açmak

Artık stüdyo açmaya bile gerek kalmadan internet üzerinden alınacak iş teklifleri ile para kazanmanız mümkün oluyor. Düğün sezonlarında nişan, düğün fotoğrafı çektirmek için insanlar sıraya giriyorlar. Bu nedenle sahip olmanız gereken tek şey bir fotoğraf makinesi olacaktır. Bunun yanı sıra küçük ve uygun kiralı olan bir dükkan tutmanız da yararınıza olabilir. Fotoğraf basmak isterseniz maliyetlerde değişiklik meydana gelecektir. Fakat günümüz şartlarında 1 düğün albümü en düşük şartlarda 1.000 TL tutmaktadır. Bu işten para kazanmak için çevrenizin ne kadar geniş olduğu da önemli bir kriter olacaktır. Çevrenizden faydalanarak ilerleyen zamanlarda kâr etmeniz mümkün olacaktır.

fotoğrafçılık
Bir fotoğraf makinesine sahipseniz para kazanmanız mümkün.

Yumurta Üretimi Yapmak

Yumurta ile ilgili yapılan haberler ve son düzenlemelerden sonra artık insanlar yumurta konusunda hassas davranıyor.Köy yumurtası ve organik yumurta üreten çiftliklerin sayısı bir hayli çoğaldı. Siz de az sayıda tavukla bu işe başlayabilirsiniz. En çok yumurta yapan tavuk türleri üzerinde gerekli araştırmaları yapmanız kâr elde etmenizde en önemli faktör olacaktır. İşletmeniz küçükken bir çevre edinebilir önce elden yumurta satışları yapabilirsiniz. En uygun organik yumurta şu an itibari ile adet fiyatı olarak 1 TL‘dir. İleride üretimleri artırarak yumurta fabrikalarına da satış yapabilirsiniz. Artık marketlerde bile organik reyonları bulunmakta. Bu marketlerle anlaşma yaparak yumurtalarınızı onlara satarak gelir elde edebilirsiniz.

TAVSİYE:  Evde İplik Temizleme İşi Veren Fabrikalar Fason Firmalar (Güncel)

Çay Ocağı Açmak

Çay olmazsa olmaz ihtiyaçlarımızdan biridir. Bunun için size tavsiyemiz düşük maliyetle kendi işimin patronu olacağım diyorsanız çay ocağı açmak. 1 kilo çayın 20 TL olduğunu hesaba katarsak bardak başına çayınızı 1 TL olarak ücretlendirdiğinizde ne kadar kâr elde edeceğinizi varın siz düşünün. Çayın yanı sıra farklı içecek seçenekleri de sunduğunuz taktirde para kazanmanız kolay bir hâl alacaktır.

çay
Çay ocağı açarak kazanç elde edebilirsiniz.

Stand Açmak

Ürün standları aşmak sizlere sunacağımız diğer bir iş imkanı olmaktadır. Artık insanların sürekli uğrak noktası sayılan alışveriş merkezlerinde stand açmak düşük maliyetle iyi bir kazanç demek. Çay, kahve ve yiyecek standları açmak, parfümeri standları , tatlıcı standları, çiğ köfte standları çok satış yapacağınız alanlardan olmaktadır. Bir markanın bayiliğini alarak da kazanma ihtimalinizi yükseltebilirsiniz. Ancak bu işe girmeden de bazı araştırmalar yapmanızda yarar vardır. Örneğin bazı firmalar ile görüşüp onların bayiliklerini almak için uğraşabilirsiniz.

Yaşam Koçluğu Yapmak

Hayatın stresli bir hal alması ve yaşam standartlarının yükselmesi hali ile hayatın da zorlaşması neticeleri ile birçok insan artık yaşam koçları edinmeye başladı. İş ve özel hayatlarında başarı elde etmek isteyen insanlara bir nevi psikolog ve yol gösterici niteliği sunan yaşam koçları da günümüz itibari ile arttı. Yaşam koçu olabilmek için herhangi bir lisans eğitimi almaya gerek yoktur. Gerekli kursları tamamlayıp belgeleri aldıktan sonra sizde küçük bir ofis kurarak bu işe başlayabilirsiniz. Ofis kurmak istemiyorsanız bu işi evinizden de yapabilirsiniz.

yaşam-koçu
Herhangi bir lisans eğitimi almanıza gerek kalmadan bu işi yapabilirsiniz.

Düşük maliyetle yapabileceğiniz iş imkanları daha çok sıralanabilir. Bu işlerden kazanç elde etmek istiyorsanız öncelikle sektör konusunda iyi bir araştırma yapın. Çevrenizi genişletin ve sektörel bir çoğunluk elde edin. İşlerinizde başarılar dileriz. 🙂


Hakkında Ekonomi Uzmanı (N)

Ekonomi konusunda bilgi ve deneyim sahibiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir