Anasayfa / Ekonomi / Ayakkabı Sektöründe Türkiye Farkı

Ayakkabı Sektöründe Türkiye Farkı

Ayakkabı ve giyim sektörü üreticileri için kurun seyri adeta bir nefes haline geldi. Rusya ve doğu bloğu ülkelerinde ayakkabı seçimi Türkiye’den yana yapılırken, hazırgiyim sektöründe de Türkiye dev siparişler almaya devam ediyor. Dolar ve euroda yaşanan değerlenme durumundan sonra, ayakkabı ve hazır giyim sektöründe de rekabetin gücü artış göstermiş durumda. Yabancılar siparişlerini arttırmaya başlarken,  sipariş konusu 5. Satın alma stratejileri ve beklentileri panelinde de yankılanmış oldu. Colveta, Hermes Otto, Varner gibi Dünyanın pek çok gözde hazır giyim üreticisi, Türkiye’den alınan giyim siparişlerini yüzde 20 oranında arttırmaya karar verdi.

Panelde konuşan TGSD Başkanı Hadi Karasu ise, bu yıl hazır giyim sektöründeki ihracatın 18 milyara ulaşabileceğine kesin gözüyle baktıklarını ve 5 yıllık zaman diliminin içinde ise bu rakamın 25 milyar seviyesine gelebileceğini bildirdi. Tekstil sektöründeki taleplerin artmaya devam ettiğini hatırlatan Karasu, özellikle hazır giyim sektöründe kaliteli ve çevreye duyarlı olan üretim yapma hedefinde olduklarını ve bunun sektör için ne kadar önemli bir konu haline geldiğine işaret etti. Öte yandan Türk hazır giyim sektörünün ihracat konusunda başarılı sonuçlar meydana getirdiğini kaydeden Karasu, bunun gelen ihracat verileriyle birlikte ne kadar açıkça belli olduğunu hatırlatarak siparişlerin arttığına  değinerek bu durumu ispatlamış oldu.  Bu konuda bir örnek veren Hadi Karasu, geçen yıl içinde Corvetto’dan 40 milyon liralık bir siparişin alındığını bu durumun ise günümüzde 65 milyon dolar olduğuna işaret ederek, bunun daha çok yükselmesini hedeflediklerini işaret etti. Toplam alımlar içinde bugün piyasanın yüzde 30’unu elinde tuttuklarını kaydeden Karasu, bu payın ise iş birliği içinde yüzde 50 hedefine ulaşacağını kaydetti.

Ayakkabı Sektöründe Türkiye Farkı
Ayakkabı Sektöründe Türkiye Farkı

Türkiye’yi Önemsiyoruz

Panel sırasında konuşma yapanlar arasında  H&M Avrupa Bölge Müdürü Serkan Tanka’da yer aldı. Tanka, Türkiye’nin bu konu hakkında gelişimine hızlı bir şekilde devam ettiğini ve büyüme performansındaki önemli verilere işaret etti. Bu yıl büyüme hedeflerinin planlandığı gibi devam ettiğini belirten Tanka, ihracat konusundaki hedeflerinin ise 1 milyar dolar civarında olduğunu panelde yapmış olduğu konuşma sırasında belirtmiş oldu.

Rusya Alımı Türkiye’den Yapıyor

Aynı zamanda ayakkabı sektörü içinde sipariş konusunda artışların olduğu bilgisi gelmeye devam ediyor. İstanbul Sanayi Ayakkabı Meclis Üyesi Hüseyin Çetin tarafından yapılan açıklamaya göre, Rusya’da yeni ayakkabı zincirleri oluşturulduğunu ve bunlar için alımların daha çok Türkiye’den yapıldığına dikkat çekildi.

Sektörün gümrük vergisi ile birlikte yüzde 30 büyüme yakaladığına dikkat çeken Çetin, bu alana özel olarak yatırımların yapıldığını ve yurtdışındaki çoğu firmanın ülkemizden ciddi şekilde alım gerçekleştirdiğinin bilgisini verdi. Rusya’da 5 mağazası olan kişilerin şimdilerde bu sayıyı 150’ye taşıdığına değinen Çetin, bunların 10’dan fazlasının sadece Türkiye’den alım gerçekleştirdiğini onayladı. Türkiye’de ise her yıl 380 milyon çift ayakkabının üretiminin sağlandığını belirten Çetin, bu durumun ülke ekonomisine büyük bir katkı sağladığını ve sektörün gelişimine de önemli katkılarının bulunduğuna değindi.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.