Anasayfa / Kredi Kartı / Askere Gidenin Kredi Kartı Borcu Ne Olur? (2021)
Askere Gidenin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?
Askere Gidenin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Askere Gidenin Kredi Kartı Borcu Ne Olur? (2021)

Askerlik yaşına gelmiş olan veya tecilini bozdurup vatani görevini yerine getirmek için askere gidecek olan gençlerin kullanmış oldukları kredi kartları ve bu kartların borçları veya aylık taksit tutarları askerde iken de devam eder mi? Askere gidenin kredi borcu ne olur gibi sorular  gençlerimizin kafasını oldukça meşgul etmektedir. Hepimizin de bilmiş olduğu gibi ülkemizde bulunan bir çok banka gelir belgesi olmadan kredi başvurusunda bulunan veya kredi kartı çıkartmak isteyen vatandaşlarımızın taleplerini geri çevirmez ve ödeme güçlerinin üzerinde olmayacak şekilde kredi kartı kullanmaları için yetki verirler. Bir çok banka müşterisi ise kart borçlarının ödemelerini düzenli yaparken çok sayıda vatandaşımız da kredi borçlarını aksatarak ödemek zorunda kalır. Hal böyle olunca da kredi notlarında düşüklük meydana gelir ve bankaların kara listesine girme oranları artış göstermiş olur. Bu durum da askere gidecek olan gençlerimiz de kredi kartı borçlarını nasıl ödeyeceğini düşünür. Veya kart borcunu dondurup donduramayacağını araştırmaya başlar. Tüm bu konuların cevaplarını makalemizin akışında bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Askerde de Devam Eder Mi?

Ülkemizde bulunan bankalar içerinde herhangi birinin müşterisi iseniz ve bankaların size sunmuş olduğu kredi kartlarından birine sahip iseniz ve aynı zamanda askere gidecekseniz eğer bankaya olan kredi kartı borcunuzu nasıl ödeyeceğinizi düşünüyor olabilirsiniz veya borcunuzun asker ocağında da devam edip etmeyeceğini merak ediyor olabilirsiniz.

askere giden kredi kartı borcunu ödemeye devam eder mi
Askere giden kredi kartı borcunu ödemeye devam eder mi?

Kredi kartı başvurusu yapmış olduğunuzda veya kart kullanmaya karar vermiş olduğunuzda ne olursa olsun kart borcunuzu zamanında ödemeniz gerektiğini biliyorsunuz. Eğer kart borcunuzu veya bankaya bulunan kredi borçlarınızı zamanında ödemezseniz kredi notunuz otomatik olarak düşecek ve güvenirliğinizi yitirmeye başlayacaksınız. Bu durumda askere gidiyor olmanız veya asker ocağında vatani görevinizi yerine getiriyor olmanız kart borcunuzun silinmesine sebep olmaz veya borcunuz dondurulamaz. Hal böyle olunca da askerde olmanız kart borcunuzu ödemenizi engelleyemeyecek ve ne olursa olsun borcunuzu zamanında ödemeniz gerekecektir. Eğer askere gitmeden önce kredi kartı borcunuzu kapatma şansınız varsa askerde iken borç ödeme derdinden kurtulursunuz. Fakat buna gücünüz yetmiyor ise bankalara giderek borcunuzu yapılandırabilir ve daha az miktarlarda taksit ödemesi yapabilirsiniz.

TAVSİYE:  Aynı Bankadan Aynı Bankaya EFT Havale Saatleri (Güncel)

Kredi kartı borcunuzu E- devletten sorgulama yapabilir ve öğrenebilirsiniz.

Askerde Kredi Kartı Kullanılır mı?

Kredi kartı olan vatandaşlarımız askere giderken kartlarını yanlarında götürebilirler fakat askeriye içerisinde kredi kartı kullanımına izin verilmez. Hal böyle olunca da kredi kartını sadece çarşı izninizde ve askeriye dışarısında kullanmanız mümkün olacaktır. Sahip olmuş olduğunuz kredi kartının aylık ödemelerini düzenli olarak yapmış olduğunuz taktirde kredi notunuz oldukça yüksek olacaktır. Ve yine aynı şekilde bankanın sunmuş olduğu avantajlı taksit imkanlarından yararlanabileceğiniz gibi bankaların sunmuş olduğu diğer avantajlı olanaklardan da yararlanabileceksiniz.

Askeriye de kredi kartı geçerli mi
Askeriye de kredi kartı geçerli mi?

Askere Kredi Verilir Mi?

Askere gidecek olan vatandaşlarımız veya asker olan vatandaşlarımız bankların sunmuş olduğu avantajlı kredi imkanlarından yararlanmak için başvuruda bulunmuş olduklarında kendilerinden gelir belgesi istenecektir. Gelir belgesi bulunmayan askerlerin ise kredi talepleri geri çevrilebilir. Fakat son dönemlerde yapılan düzenlemeler ve alınan yeni kararlar ve yasalar sayesinde sözleşmeli olarak askerlik yapan çok sayıda gencimiz bulunmaktadır. Bu gençlerimiz askerlik görevlerini yaparken aynı zamanda sözleşme süreleri dahilinde aylık olarak maaşa bağlanır ve her ay düzenli olarak maaş ödemeleri yapılır.

Sözleşmeli askerlik yapan vatandaşlarımız bankalara kredi talebinde bulunmuş olduklarında bankaların kara listesinde olmamış olmaları dahilinde ve kredi notlarının yüksek olması dahilinde talep etmiş oldukları kredi tutarları olumlu olarak karşılanabilecektir.

Asker Aylığından Kimler Yararlanabilir? Maaş Ücreti Ne Kadardır?

Asker aylığı adı üstünde olan bir yardım türüdür. Bu aylıktan asker eşleri veya asker anneleri yararlanabilir. Fakat Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından düzenlenen bu yardımlardan zorunu askerlik görevini yerine getirmek için birliğine teslim olan muhtaç er ve erbaşların aileleri düzenli olarak asker aylığı alabileceklerdir. 2021 yılı içerisinde asker aylığı alacak olan ailelerin alacakları miktar 300 Türk Lirası olarak belirlenirken iki ayda bir 600 Türk Lirası olarak yatırılmaktadır. Yatırılan bu aylığı tüm PTT şubelerinden alabilirsiniz. Askerlik görevi tamamlana kadar aileye yapılan bu yardım düzenli olarak iki ayda bir ailenin adına yatırılır. Bu ödeme 12 aydan fazla olmayacak şekilde ödenir. Ayrıca ne zaman başvuru yapılırsa o tarihten itibaren ödeme yapılmaya başlanır.

TAVSİYE:  Esnafa Yüksek Limitli 5 Kredi Kartı (250.000 TL.)

Eğer geç Başvuru yapılmış ise geriye dönük hiç bir ödeme yapılmayacaktır.

Asker Aylığı
Asker Aylığı  bir çeşit devlet yardımıdır.

Askere gidenin mevcut kredi kartı veya kredi borcu aynı şekilde devam eder. Herhangi bir borç dondurma durumu söz konusu değildir.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir