Anasayfa / Ekonomi / Araç Kiralamada Rekor Doluluk Elde Edildi

Araç Kiralamada Rekor Doluluk Elde Edildi

Bu dönemde artan seyahat talepleri araç kiralama hizmetine de doğrudan etki etti. Son günlerin en parlak dönemini yaşayan sektörde doluluk oranları yüzde 90-95 seviyelerine ulaşmış oldu. Özellikle tatil zamanının başlaması ve ramazan bayramındaki süreçle birlikte bu sonucun ortaya çıktığı tahmin ediliyor.

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği Başkanı İnan Ekici yapmış olduğu açıklama sırasında bu dönemlerin üst üste gelmesinden dolayı pek çok vatandaşın tatil bölgesine akın ettiğini duyurdu. Özellikle okulların kapanması ve ramazan bayramı tatilinin denk gelmesi araç kiralama hizmetinde önemli verilerin alınmasına neden oldu. Ekici, bu alanda rekor bir seviyenin elde edildiğini belirtirken tahmini olarak yüzde 95 seviyesine kadar bir araç doluluk oranına ulaştıklarının altını çizdi.  Ekici bunun yanında kalan diğer oranlar adına kişileri uyardı. Vatandaşları yer kapabilmeleri için erken rezervasyonun öneminden bahsetti. Tatile çıkmak isteyen kişilerin bundan sonraki süreçte mutlaka ellerini çabuk tutmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Araç Kiralama Bir İhtiyaç Oldu
Araç Kiralama Bir İhtiyaç Oldu!

Araç Kiralama Bir İhtiyaç Oldu

İnan Ekici, özellikle Türkiye piyasası içinde her daim uygun fiyatlı araçların bulunabileceğini haber ederken, ekonomi sınıfı araçlarda büyük bir kolaylık alınabileceğinin bilgisini verdi. Ekici tarafından yapılan bilgilendirmeye göre ekonomi tipinde bulunan araçların 130 ile 140 TL arasında bir maliyetle kiralanabilmesi mümkün bir hale geliyor.

Lüks araç sınıflarında ise bu rakamlar 500 ile 600 lira seviyesinde bulunuyor. Özellikle artan araç maliyetlerinin hemen akabinde araç kiralama firmalarının bu alanda zorlandığını sözlerini ekledi. Ekici aynı zamanda buna rağmen rekabet ortamından dolayı fiyatların halen korunmaya devam ettiğinden bahsetti.

Günlük araç kiralama hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin eski zamanlarda daha fazla ödeme yapması gerektiğinden söz eden Ekici, bugün konunun aslında bir ihtiyaç haline geldiğini belirtirken sözlerine şu şekilde devam etti. “Son dönem içinde günlük araç kiralama hizmetine olan talep artışı konusunun seyahat ihtiyacına ve hava yolu taşımacılığının daha çok yaygınlaşmasına bağlayabiliriz. Bu hizmetin yanı sıra saatlik olarak araç kiralama hizmetleride son zamanlarda oldukça fazla popüler hale geldi. Spor ve kongre etkinliklerinin çok sık bir şekilde yapılıyor. Durumun böyle oluşu günlük araç kiralama hizmetini mevsimsel hizmet konusundan kurtararak her daim tercih edilebilir bir sektör haline getirmiş oldu. Ayrıca araç kiralamanın geniş sayıdaki araç modeline ev sahipliği yapıyor. Bundan dolayı bu alana olan yönelim her geçen gün biraz daha artış gösteriyor. Yeni araç satın almayı düşünen vatandaşlar bu araçları araç kiralama hizmeti üzerinden deniyor. Daha sonra ise satın alıp almayacağına bu şekilde karar veriyor.” şeklinde konuştu.

En Çok Ekonomi Tipi Araçlar Tercih Ediliyor

Öte yandan TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı Ekici, ekonomi tipinde bulunan araçların daha fazla tercih edildiğini ve daha çok tatil amaçlı bu araçlara yöneldiklerinden bahsetti. Araç kiralama hizmetine en çok talep gelen iller ise İstanbul, İzmir ve Ankara olmuş durumdadır.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.