Anasayfa / İhtiyaç Kredisi / Kamyon Otobüs İpotekli Kredi Veren Bankalar
Kamyon Otobüs İpotekli Kredi Veren Bankalar
Kamyon Otobüs İpotekli Kredi Veren Bankalar

Kamyon Otobüs İpotekli Kredi Veren Bankalar

Ticari faaliyet gösteren kişilere Kosgeb tarafından kamyon kredisi veriliyor. Aynı zamanda esnaf kefalet kredileri kapsamında da şoför esnafına kredi veriliyor. Kamyon, tır gibi araçlar pahalı olması sebebi ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar peşinatsız ve taksitle tır almak istiyorlar. Bunun yanı sıra en kolay taşıt kredisi veren bankaları araştırarak 60 ay vadeli taşıt kredisini arıyorlar. Ticari araç için uzun vadeli kredi istiyorsanız Esnaf Kefalet Kredi ve Kooperatifleri tarafından verilen kredilere başvuru yapabilirsiniz.  Bankalar, müşterilerine kredi verirken karşılığında teminat olması adına taşınır veya taşınmaz bir gayrimenkulü bankaya ipotek gösterilmesini talep ediyorlar. İpotek olarak konut, imarlı arsa ve taşıt gösterilebiliyor.

Ticari Araç Kredisi Veren Bankalar

Ticari araç kredisi veren bankalar tır ve kamyon alımları için de kredi vermektedir. Bu krediler için bankalar satın alınacak olan aracın rayiç bedelinin %70’e kadarını da karşılayabilir, tamamına da kredi imkanı sağlayabilir. Bu bankanın inisiyatifine kalmış. Ticari araç kredisi veren bankaların şartları ve faiz oranları da birbirinden farklı olmaktadır. Araç kredilerinin faiz oranları genel olarak 36 ay oluyor. Ticari araç kredisini;

Ticari Araç Kredisi Veren Bankalar 
Ticari Araç Kredisi Veren Bankalar

Belirttiğimiz gibi bu bankaların faiz oranları, şartları ve ödeme seçenekleri birbirinden farklı olacaktır. Size en uygun, en düşük faiz oranlı bankayı seçerek işletmeniz için gerekli olan araç için kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Veren Bankalar (EN UZUN VADELİ)

Tırcı ve kamyoncular başkasının altında çalışmak istemedikleri için kendi araçlarını alarak kimseye hesap vermeden gönül rahatlığı ile çalışmak isterler. Ancak sermayesi yetmeyenler bu isteklerini ya birikim yapana kadar ertelemek ya da o fiyata denk gelebilecek bir malını satarak karşılamayı beklemek durumunda kalmaktadır. Kredi notu, gelir durumu ve geçmişteki kredi sicili müsait olanlar da bankalara müracaat ederek kredi başvurusu yapıyorlar.

Taşıt Kredilerin Vadeleri Değiştirildi

Taşıt kredilerin vadeleri BDDK nın yeni düzenlemesi ile değiştirildi. Buna göre;

 • Buna göre nihai fatura değeri 300.000 TL’nin üzerinde olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde vade sınırı 48 aydan 36 aya indirildi.
 • Nihai fatura değeri 750.000 TL’nin üzerinde olan taşıt alımı amacı ile kullandırılan kredilerde vade sınırı 48 aydan 24 aya çekilirken,
 • Taşıt teminatlı kredilerde vade sınırı 48 aydan 36 aya düşürüldü.
60 Ay Vadeli Taşıt Kredisi Veren Bankalar 
En Uzun Vadeli Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Bankalara kredi başvurusu yapılması halinde eğer koşullara uyuyorsanız tır ve kamyon alımları için ister sıfır ister ikinci el olsun 48 ay vadeli olarak kredi kullandırılmaktadır.  Alınacak olan ağır vasıta türüne göre bankadan ikinci el veya sıfır araçlar için bankanın koyduğu özellikler birbirinden farklıdır. Bunlar yaş sınırı, kredi üst limiti vb. hususlardır. Bankaların verdiği ticari araç kredileri ve taşıt ipotekli kredilere ilişkin bilgileri her banka için ayrı ayrı sınıflandırdık.

Vakıfbank Kamyon ve Otobüs İpotekli Kredi

Vakıfbank tarafından verilen taşıt kredilerinde aracın fatura bedeli 120 bin TL’yi aşıyor ise hesap edilen değerin 120 bin TL’ye kadarlık kısmı için %70 oranında, 120 bin TL’yi aşan kısmı için ise %50 oranında kredi verilir. Eğer aracın değeri 120 bin TL’nin altında ise uygulanacak vade 60 ayı, 120 bin TL‘nin üzerinde ise 48 ayı geçemez. Banka ödemeler için de kolaylık sağlamakta olup aylık, 3 aylık şeklinde ödeme seçenekleri sunuyor. Taşıt kredileri yalnızca kredi notu yüksek ve geçmişteki kredi sicili temiz olan kişilere kullandırılmakta olup kullandırılan kredi karşılığında alınan araç ipotek edilerek teminat olarak alınır. Banka gerekli görülen durumlarda ek belge veya kefil talep edebilir.

Vakıfbank Kamyon ve Otobüs İpotekli Kredi 
Vakıfbank Kamyon ve Otobüs İpotekli Kredi

Vakıfbank tarafından araç kredilerinin yanı sıra yüksek limitlerdeki ihtiyaçlarınız için de araç ipotekli kredi imkanı sağlıyor. Sahip olunan aracı ipotek göstererek nakit ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Taşıt ipotekli olarak verilen kredinin özellikleri ise şu şekildedir;

 • Kredinin faiz oranı %1,59 tir.
 • Maksimum vadesi 36 olup aylık, 3 aylık dönemler ile ödendiği gibi değişken taksitler ile de ödenebilmektedir.
 • Kullandırılacak olan kredinin limiti ipotek edilecek olan taşıtın markasına, modeline ve tipine göre belirlenecek olan bedelin %50’si kadar kullandırılmaktadır.
 • Krediye teminat olarak gösterilecek olan aracın Kasko Sigortası Vakıfbank tarafından yapılacaktır.
 • Krediden faydalanacak olan kişilerin hakkında yapılan kredi notu, sicil gibi hususlardan olumlu netice alınması gereklidir.
Vakıfbank Taşıt Kredisi

Krediden faydalanacak olan kişilerin T.C kimlik belgesi, araç ruhsatı ve gelir belgesi ile birlikte en yakın Vakıfbank şubesine müracaat etmesi gereklidir.

Akbank Taşıt Kredisi

İstediğiniz taşıta Akbank kredileri sayesinde kavuşabilirsiniz. Banka aracın tipini ve modelini önemsemeksizin taşıt kredisi veriyor. İster sıfır kilometre, ister ikinci el araçlarınız için kredi veren bankanın verdiği kredinin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Taşıtın nihai fatura değeri 120 bin TL’yi aşıyor ise fatura bedelinin 120 bin TL’ye kadar olan kısım için %70 oranında, 120 bin TL’den yukarı olan kısmı için ise %50 oranında kredi kullandırılır.
 • Şayet aracın ederi 120 bin TL’nin altında ise %70 oranında kredi verilmektedir.
 • Kredi başvurusunda bulunacak olan kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gereklidir.
 • Düzenli ve belgeleyebilecek bir gelirinin olması gerekmektedir.
 • Kredi vadesi süresince kişilere Hayat Sigortası yapılacak olup, gerçek kişilere Ferdi Kaza sigortası da yapılacaktır.
 • Kişinin satın alacağı konutun üzerine ipotek konulur. Eğer borç ödenmez ise araca el konulur.
 • Krediye konu olan araca Kasko Sigortası yaptırılacaktır.
 • 12 ay vadeli %1,49,  24 ay vadeli %1,49,  36 ay vadeli %1,45,  48 ay vadeli %1,45, 60 ay vadeli %1,45 faizlidir.
Akbank Taşıt İpotekli Kredi
Akbank Taşıt İpotekli Kredi

Vatandaşın ihtiyaçlarını gidermeleri adına bankalar var gücü ile çalışarak çeşitli birçok kampanya düzenliyorlar. Bu kampanyalardan bir tanesi de yüksek tutardaki ihtiyaçlarını karşılayamayan ve gelir durumu da talep ettiği krediye yetmeyen kişiler için hazırlanmıştır. Ancak taşıt ipotekli kredi yerine konut ipotekli kredi vermektedir. Kendinize veya bir yakınınıza ait olan bir evi ipotek göstererek uzun vade seçenekli krediden yararlanabilirsiniz.

Kredi almak için 18 yaşını doldurmuş olmalısınız. Aynı zamanda kredi notunuzun riskli grupta olmaması ve geçmişte ödenmeyen borçlar yüzünden siciliniz olumsuz etkilenmemiş olmalıdır. Belgeleyebilecek bir gelirinizin olması gerektiği gibi kendinize ait veya rızası olan bir yakınınıza ait konut veya işyeri ipoteği ile kredi alabilirsiniz. Kullandırılacak olan kredi yaşadığınız hanede bulunan kişilerin aylık gelirlerinin %50’sini geçmeyecek şekilde olması gereklidir.

Akbank tarafından verilen ipotekli krediden faydalanmak için nüfus cüzdanı fotokopisi, gelir belgesi, ipotek edilecek gayrimenkulün tapu fotokopisi ile birlikte en yakın Akbank şubesine başvuru yapılması gerekmektedir. Detaylar.

Ziraat Bankası Araç İpotekli Kredi

Ziraat Bankası sıfır ve ikinci el araçlar için 60 aya varan vade ve düşük faizler ile araç kredisi vermektedir. Ancak verilen taşıt kredileri için aracın bankada ipotekli kalmasını talep ediyor. Araç ikinci el olması halinde 5 yaşında olması gereklidir. Kullandırılan kredinin vadesi 60 aydır. Krediye karşılık teminat olarak araç ipotek ettirilmesi gereklidir. Kişi bankaya olan borcunu ödemezse araca el konulur. Gerekli görüldüğü durumlarda ek güvence talep edilebilir. Kredi için aylık uygulanan faiz oranı %0,96’dır. Buna göre;

 • 50 bin TL taşıt kredisi çekmeniz, 24 ay vade talebinde bulunmanız halinde %1,75 faiz oranı ile aylık  2.673,60 TL, 
 • 50 bin TL taşıt kredisi çekmeniz, 36 ay vade talebinde bulunmanız halinde %1,75 faiz oranı ile aylık  1.993,28 TL, 
 • 50 bin TL taşıt kredisi çekmeniz, 48 ay vade talebinde bulunmanız halinde %1,75 faiz oranı ile aylık 1.663,44 TL TL, 

Kredi başvurusu için en yakın Ziraat Bankası şubesine müracaat edebilirsiniz. Bankanın araç ipoteğine verdiği ihtiyaç kredisi hakkında bilgi almak için ise taşıt rehinli kredi linkine tıklayarak içeriği inceleyebilirsiniz.

Bankalar otobüs ve kamyon ipoteğinden daha çok konut, otomobil ve arsa ipotekli kredi imkanı sağlıyorlar. Bu sebeple kamyon, otobüs veya ticari faaliyet için gerekli araçların alımları için Esnaf Kefalet ticari araç kredilerine başvuru yapabilirsiniz.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.