Anasayfa / Maddi Yardımlar / Adana’da Fakirlere Yardım Eden Dernek ve Kurumlar (Güncel)
Adana'da Fakirlere Yardım Eden Dernek ve Kurumlar

Adana’da Fakirlere Yardım Eden Dernek ve Kurumlar (Güncel)

Sağlık sorunları nedeni ile çalışamayan, aile nüfusu sebebi ile geçinemeyen birçok vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımız müracaatta bulunduklarında ya da herhangi bir şekilde tespit edildiklerinde kendilerine Türkiye genelinde çeşitli yardımlar verilmesi söz konusudur. 1 milyon 750 bin’i aşkın nüfusa sahip olan Adana ilimizde de yardıma muhtaç pek çok kişi bulunmaktadır. Bu kişilere yardımlar Adana Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri, vakıflar, dernekler ve Sivil Toplum Kuruluşları tarafından yapılmaktadır. Bu kurum ve dernekleri sizler için araştırdık.

Muhtaçlık Aylığı

Ülkemizde devlet tarafından yardıma muhtaç olan ve belirli bir gelirin altında bulunan kişilere belirlenen komisyonlar tarafından araştırma yapılması koşulu ile verilen bir muhtaçlık aylığı bulunmaktadır. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, üzerine kayıtlı herhangi bir gayrimenkulü bulunmayan ya da aylık geliri 592 TL‘. yi geçmeyen kişilere bağlanıyor. Muhtaçlık aylığı Vakıflar Genel Müdürlüğünce verilmektedir. Başvurular internet üzerinden kabul edilebildiği gibi il ve ilçe müdürlükleri tarafından da alınmaktadır. Muhtaçlık aylığı başvuru formunun eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Ayrıca engelli olan vatandaşlarımız engellilik oranlarını bildirmekle yükümlüdür. Geçen yıl itibari ile muhtaçlık aylığı 701 TL. olarak belirlenmiştir.  2021 yılında artan asgari ücret ile birlikte muhtaç aylığına da zam geldi. Muhtaçlık aylığı başvuru için tıklayınız.

Adana Büyükşehir Belediyesi

Belediyeler Sosyal Devlet anlayışı ile yardım yapan kurumlar arasında yer almaktadır. Sosyal Hizmetler birimleri ile belediyeler fakir vatandaşlara ayni ve nakdi yardım yapmaktadır. Adana’ da bu yardımlar Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından ulaştırılmaktadır. Başvurular Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ek binasında kabul edilmektedir. İletişim bilgileri;

Adres: Reşatbey Mahallesi Atatürk Caddesi Türkkuşu Sokak Seyhan/ Adana

adana-büyükşehir
Hayırlı İşler Sosyal Market Aracılığı ile Adana Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı yapmaktadır.

Telefon: 0322 455 35 00

Adana Büyükşehir Belediyesi gıda yardımlarını Hayırlı İşler Sosyal Market sloganı ile yürütmektedir. Bu projede iş adamları da dayanışma ve yardımlaşmanın gelişmesi maksadı ile çeşitli desteklerde bulunuyorlar. Sanayi Odası, Sanayi Borsası, Ticaret Odası ve Organize Sanayi Bölgesi yetkilileri tarafından desteklenen bu projede 20 bin aileye yardım kolisi dağıtılması hedefleniyor. Dağıtım için 6 ekip hazırlandı. Yardım kolilerinin içinde bulunan gıda malzemeleri;  şeker, sıvı yağ, un, kuru fasulye, makarna, nohut, çay, irmik, pirinç, şehriye ve tuz gibi temel ihtiyaçlardan oluşmaktadır. Yardım kolisi almak için yukarıda telefon aracılığı ile yapılan başvurular kabul edilmektedir. [email protected] adresi aracılığı ile de iletişim kurmak mümkündür. Gıda yardımlarının yanı sıra, kıyafet yardımı, eğitim yardımları, kira yardımı ve hava koşulları dikkate alınarak yakacak yardımları da yapılmaktadır.

Adana Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Seyhan Kaymakamlığına bağlı olan SYDV aracılığı ile vatandaşlara pek çok alanda yardım yapılmaktadır. Bu alanlar;

 • Evde bakım yardımı
 • Asker ailelerine verilen yardımlar
 • Eşini kaybetmiş dul kadınlara verilen yardımlar
 • GSS Gelir Testi
 • Şartlı eğitim ve sağlık konulu yardımlar
 • Nakdi ve ayni yardımlardır.
adana-sydv
Adana SYDV

Yardım talepleri e- vakıf aracılığı ile kabul edilmektedir. İnternet üzerinden başvuru yapmak yeterli olmaktadır. Vakfın yardım dağıtımına karar veren inceleme birimi bulunmaktadır. Bu birim başvuru sonrasında hane ziyaretleri yaparak başvuran kişilerin yardıma muhtaçlık oranlarını denetlemektedir. Hane ziyaretleri yoğunluk sebebi ile başvurudan 3-4 gün sonra yapılmaktadır. Kimlik ve adres bilgileri ile başvuru yapmak yeterli olmaktadır. Ayrıca formda hangi yardım talebinde bulunduğunuzu da işaretlemeniz gerekmektedir. İnternet üzerinden başvuruda bulunmak için tıklayınız.

Sisteme kayıtlı tamamlanmış  ve sonuçlanmış 187568 adet başvuru vardır. Ayrıca sistem üzerinden başvuru durumunuzu sorgulamanız da mümkündür.

Vakıf İletişim Bilgileri:

Adres: Reşatbey Mahallesi, Ordu Caddesi Yeğenağa Aptartmanı Numara: 23/1  Seyhan/Adana
Telefon: 0322 352 67 94

Çukurova Vakfı

Kaymakamlığa bağlı olan bu vakıf kadınlara, asker ailelerine, eğitim alanında öğrencilere, sağlık alanında hasta ve engellilere, öksüzlere ve maddi anlamda durumu olmayan ailelere ayni ve nakdi yardımlar yapmaktadır. Belirlenen muhtaçlık şartı 423,58 TL‘ dir. Ayrıca başvurulacak alanlara göre talep edilen belgeler de farklılık göstermektedir. Başvurular şahsi olarak kaymakamlık binasında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılmaktadır. Başvuru şartlarını öğrenmek için tıklayınız.

Umut-Der

Bu dernek 2008 yılında kurulmuştur. 2012 yılında Gıda Bankacılığı statüsüne kavuşmuştur. Nakdi yardımlar, gıda yardımları, giyecek yardımları, sebze meyve, ayakkabı ve ev eşyası yardımları yapılmaktadır. Dernek bu zamana kadar yaklaşık 16 bin aileye ulaşmıştır. Mağdur, fakir ve muhtaç kişilere yardımlar yapılmaktadır. Derneğe müracaat eden vatandaşlar evlerinde komisyonlarca ziyaret edilir. Komisyonun kararı sonrası yardım edilir. Ayrıca yardımlar yalnızca belirli dönemlerde değil, yılın her ayında yapılmaktadır. Bu sayede ihtiyaç sahiplerinin daha fazla mağdur olarak kalmalarının önüne geçilmektedir. Ay bazında en fazla 900 aileye kadar yardımlar yapılabilmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım ve Destekler hakkında bilgi almak için tıklayınız.
umutder
Umut-Der Adana ilinde ayni ve nakdi yardım yapan derneklerden biridir.

Adana Dost Eller

Dost Eller derneği yurt içinde yardımlar yaptığı gibi yurt dışında da çeşitli projeler ile ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya devam eden bir dernektir. Derneğin geniş bir yardım yelpazesi bulunmaktadır. Gıda, giyim, eğitim, sağlık, barınma, kira yardımı, evlenme, iş kurma, konut alanlarında her türlü ayni ve nakdi yardımlar yapılmaktadır. Özellikle Adana il merkezi ve ilçelerinde yardım yapan dernek yurt dışında 16 farklı ülkede faaliyet göstermektedir. Dernek resmi kurumlarca denetlenmektedir. Ayrıca  “TBMM Üstün Hizmet Ödülü” ve “Uluslararası Halil İbrahim Buluşmaları En İyi Proje Ödülü” ne layık görülmüştür. 2003 yılından beri herhangi bir ırk, dil, din ayrımı yapılmaksızın ihtiyaç sahibi herkese yardım yapılmaktadır. Kimsesizlere, yetim ve öksüzlere, ekonomik durumu olmayan öğrencilere, eşi vefat etmiş bulunan dul kadınlara, sel, yangın vb. felaketler neticesinde zarar görmüş olanlara, sağlık durumu yerinde olmayanlara, maddi durum yetersizliği sebebi ile evlenemeyen çiftlere, sünnet yapamayan ailelere yardımlar yapılmaktadır. Banka hesapları yolu ile bağış göndermek için tıklayınız.
dost-eller
Adana Dost Eller çeşitli alanlarda yardım yapan bir dernektir.
Bağış yolu ile yardımlar kabul edilmektedir. Ayrıca dernek kermes vb. programlar ile de gelir elde ederek muhtaç kişilere verilecek olan yardımları bu sayede elde edebilmektedir. Sizler de ihtiyaç sahiplerine buradan online bağış olarak yardımda bulunabilir ve yardım gönüllüsü olabilirsiniz.

Adana İnsani Yardım Derneği

Adana İnsani Yardım Derneği kısa adı ile ADYAR 2008 yılında kurulmuştur. Yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösteren bir dernektir. Kadın, çocuk, hasta, yaşlı, dil, renk, cinsiyet vb. ayrımlara gitmeden her kesime yardımlar yapılmaktadır. İHH ile ortak çalışmalara imza atmaktadır. İHH ise Adana ilinde yapacağı faaliyetleri bu dernek vasıtası ile gerçekleştirmektedir. Online olarak bağış kabul edilebilmektedir. Yardımda öncelik için aciliyet şartı aranmaktadır. Ağır hastalara ya da afetzedelere bu konuda öncelik tanınmaktadır. Ayrıca bu yardımlar bağışçının talebine göre yapılmaktadır. Dernek kurban bağışlarını da kabul etmektedir. Örneğin bir dernek bağışçısı, bağışının eğitim alanında yapılmasını talep ediyor. Bağış ihtiyaç sahibi öğrencilere yönelik olarak verilir. Bağışçı, bağışının nereye yapıldığını öğrenmek isteyebilir. Bu durumda dernek bu isteği yerine getirmekle yükümlüdür.
adyar
ADYAR, İHH ile ortak faaliyet göstermektedir.
Kişisel bilgiler mahremiyet açısından kimse ile paylaşılmamakta, ayrıca görüntü vermek istemeyen ailelere saygı duyulmaktadır. Bu şekilde yardım sahipleri de rencide edilmemiş olur. Bağışlar Kuveyt Türk ya da Albaraka Türk katılım bankaları aracılığı ile de kabul edilmektedir. Ayrıca yardım talepleri; Ulucami Mahallesi Kızılay Caddesi Numara: 77 Seyhan/Adana adresinden kabul edilmektedir.
Sizde bu devlet kurumları ya da Sivil Toplum Kuruluşları aracılığı ile yardım talebinde bulunabilirsiniz. Devlet kurumları genel olarak Adana il sınırları içinde ikamet şartı aramaktadır. Bu nedenle ilçelerde ikamet ediyorsanız, ikamet ettiğiniz ilçe belediyesine ya da vakfına başvuru yapmanız gerekecektir.
Her yıl sağlanan yardımlar 2021 yılında da verilmeye devam edilecektir. 

Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

30 yorum

 1. Lütfen bizede yardım edin çok zor durumdayım 3tane çocuğum var evim kira eşim böbrek hastası çalışamıyor evimin kirasını veremiyorum çocuklarım okuyor ihtiyacını alamıyorum ne olur bizede Allah için yardım edermisiniz kendim için değil çocuklarım için çok zor durumdayız

 2. Ne olur benimde sesimi duyun biz 7 nüfusuz ve hiç bir gelirimiz yok kiracıym 5 çocuk elinizden öper ve birşeye ýetişemiyorum ne olur yardımda bulunun…kahvaltıyı bulsam tüpün bitiyor onu hallettim derken pazarm geliyor obitmeden kiram o bitmeden faturalar birtürlü bu çıkmazdan kurtulamıyor un ve çok üzülüyorum kargaşamız kavgamız hiç bitmiyor

 3. Lütfen bizede yardım edin evimiz yok kiracıyız eşimin bi işi yok iki tane çocuğumuz var

 4. Kiraciyım 3çocuğum var kiramı ödüyemiyorum gıda kira yardımı istiyorum

 5. Kader Karataş

  4çocugum var eşim çalışmıyor gıda paketi yardımı istiyorum lütfen yardım edin çok zor durumdayım lütfen yardım edin sesimizi duyurmak istiyoruz

 6. Ben engeliyim kuah kalp şeker hiper tansiyon hastasıyım evim kira 2 odalı evde kirada yaşıyoruz bana yardım ederseniz sevinirim

 7. Bizimde ihtiyacımız var 3 çocuğum var işsiz bizede yardım edin

  • Eşim çalışmıyor 4 çocuğum var astım hastasiyim çalışamıyorum yardımcı olsaniz seviniriz

 8. Bizimde ihtiyacımız var bizede yardım ci olun

 9. Sadece kızım için bir koli süt istiyorum

  • Kader Karataş

   Belediyemizden yardım istiyorum 4 çocuğum var biri 9. Biri 8. Biri 5. Biri 4. Sınıf öğrencisi eşim çalışmıyor gıda ve eğitim yardımı istiyorum

 10. Mrb ben ayse ben çok zor durumdayım evim kira 11 aylık oğlum var şimdi 7 aylık hamileyim eşim babasının yannda çalışıyor haftalık 500 tl veriyor ve bize yetmiyor elektrik su faturaları ve oğlumun erzagina zor gidiyor ve benm hıc sosyal güvencemde yok zor durumdayız lütfen bize el uzattın allah rızası için isterseniz gelip bakabilirsiniz konsularada sorabilirsinz

 11. Aysel karğı

  Eşim askerden yeni geldi iş bulamıyor 3çocuğum var biri okula gidiyor evim kira zor geçiniyorum 2goz odada yaşıyorum lütfen yardım edin

 12. Ben bir esnafim esnaflara çok burcum var ödeyemiyorum çok şikiştiriyorlar inanın çok mağdurum hayır severlerden yardim bakliyorum

 13. Yardım ya sadece yardim 3 çocuğum var evim baraka lütfen ya lütfen bizlerinde görün duyun

  • pınar hanım ulasabileceğim bir telefon numarası yada sosyal medya hesabı verirseniz yardımcı olmak isterim

   • banada yardımcı olurmusunuz eşimden ayrıldım madde bağımlısıydı ailemin yanında kalıyorum 2çocugum var ailem istemiyor çocuklarımı hergün dile getiriyorlar pisikolojim bozuldu bu durumdan
    çok zor durumdayım kiraya çıkmam gerekiyor durumum yok numaramı bırakıyorum lütfen bana ulaşın 5416266498

 14. Sultan aydoğan

  Ne olur yardima ihtiyacim var esim mahkum 3 tane cocugum var onlara bakmakla hukümluyüm hiç bir gelirim yok 2 cocugum okuyor kızım 4 yasinda bana ihtiyaci var calısamiyorumda ne olur bana yardım elinizi uzatın sagilarımla

  • Allah için banada yardım edin 2 tane çocuğum var eşim bazen çalışıyor bazen çalışmıyor evim kira zor geçiniyorus yardım edin

 15. Merhablar. Ben Adana Seyhan da yaşıyorum.Eşim inşaat işçisi başka mesleği yok.Etrafa bankalara borcu çok.İnşaat sektörü durunca tamamen mağdur olduk.Ben haftanın bir günü ev temizliğine gidiyorum,iki çocuğum var,biri üniversite birinci sınıf diğeri lise son bu sene oda üniversiteli olacak inşallah.Amaçok zor şartlarda yaşıyoruz.Oğlum kendi burs parasından kendi yurdunu ödüyor ve bizlere bile yardım etmeye çalışıyor.inanın etin bile tadını unuttuk diyebilirim.Lütfen eşime bir iş verin,yardım dilenmek istemiyorum.Sadece eşime düzenli maaşı olacak bir iş istiyorum.Lütfen sesimi duyun

 16. Merhaba ben murat ben şimdi burda ne yazsam belki inanmayacaksiniz onun için şunu demek istiyorum beni sorun sorurcurun ve gerçekten yardima ihtiyacım var

 17. merhaba ben ögrenci yardımı almak istıyorum 3 cogum var 1 unıversıte 2 si orta ögretımde babaişsiz onları okuta bilmek istıyorum kendim için degil onlar için istıyorum yardımcı olursanız sevinirim

 18. Dönüş yapin allah rizasi için cok zor durumdayiz sesimizi duyun ewimiz gece kondu

 19. Selâmün aleyküm annem Sagir dilsiz konusanıyor abim sağır dilsiz konusamiyor babam mefat etti evimiz kira yardım edin bize allah razısi icin dönüş yapin bize çok zor durumdayiz

  • 4 çocuğum var 3 eski eşimden ve benimlen kalıyorlar gerçekten muhtacım çok zor geçiniyoruz kira borcumuzda bulunmaktadir allah rızası için bana yardım edin lütfen

 20. Bana cevap vermediniz

 21. Yardim istiyorum kocam hasta kanser oglum engelli yalan soylemiyorum evimkira kocam calismiyor evde

  • 3çocuğum var eşimkronik hastası ķızım raporluastım hastası birgelirimizyok sağlık Maddi yardımı istiyorum

  • Lütfen bizede yardım edin evimiz yok kiracıyız eşimin bi işi yok iki tane çocuğumuz var

Average
5 Based On 21

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.