Anasayfa / Ekonomi / AB ile ABD Arasında Ticaret Savaşları Devam Ediyor
AB ile ABD Arasında Ticaret Savaşları Devam Ediyor
AB ile ABD Arasında Ticaret Savaşları Devam Ediyor

AB ile ABD Arasında Ticaret Savaşları Devam Ediyor

Amerika Birleşik Devletleri tarafından yürürlüğe konan ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergilerini uygulamaya AB ülkelerinin de eklenmesi krize neden oldu. Bazı ürünlere gümrük vergisi konmasıyla birlikte başlayan ticari olayda son kriz nedeni ise otomobil sektörü oldu. İlave gümrük vergisi kapsamına otomobil sektörünün de girmesinden sonra ekonomi adına etkilerin büyük olacağı tahmin ediliyor.

Amerika Birleşik Devleti Başkanı Donald Trump’ın göreve geldikten hemen sonra uygulamaya aldığı bu politika özellikle çeşitli Avrupa ülkelerinde rahatsızlığa neden oldu. ABD’nin sergilemiş olduğu bu ekonomi politikası ve ticari olarak vermiş olduğu bu karar müttefiki konumunda olan AB’yi doğrudan etkileyerek ayrışmada rahatsızlığa sebebiyet verdi.

Karşılıklı olarak ticari uzlaşmazlık durumu artış gösterirken, özellikle ticari savaşlara otomobillerinde dahil edilmesi iplerin daha çok gerilmesine neden oldu. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ise, geçtiğimiz günlerde ithal çelik ve alüminyum alanında yüzde 25 vergi ve yüzde 10 gümrük tarife uygulanacağını belirtirken, AB bölgesine 1 Haziran’a kadar geçici bir muafiyet tanınmıştı. AB ise bu karara ilişkin ABD ile devamlı olarak müttefik olduğunu ve ulusal güvenlik açısından bir tehdit içermediğini ve sürekli olarak muaflık durumunun olmasını talep etmişti. Taraflar arasında yapılmış olan müzakerelere rağmen Amerika Birleşik Devletleri hiçbir şekilde bu kararından vazgeçmedi.

Misilleme Devam Ediyor

ABD’nin çelik ve alüminyum alanında koymuş olduğu gümrük vergilerinden sonra konu İhtilafı Dünya Ticaret Örgütüne taşınırken, kısa bir süre önce AB tarafından ticari olarakta misillemeler başlamış oldu. ABD tarafından alınan gümrük vergileri için tedbirler almaya başlayan AB, 22 Haziran tarihinden itibaren Amerika Birleşik Devletine ithal edilen barbunya, mısır, pirinç, yaban mersini, viski, tütün, sigara, puro, kot pantolon, nevresim, yat, ayakkabı, çelik ve tüp gibi yüzlerce farklı kategoriye ayrılan ürünler için yüzde 25 gümrük vergisi koymayı tercih etti.

AB, bu adımla birlikte toplam olarak 2.8 milyar liralık bir gümrük vergisi koymayı tercih etti. Aynı zamanda 3.6 milyar avroluk değerde dengeleyici bir tedbir koymayı tercih etti. AB tarafından alınan bu kararın ardından ise Trump yeni bir hamle yapmakta gecikmedi. Avrupa’dan ithali bulunan tüm araçlara yüzde 20 ek gümrük vergisi getirmek için tehditte bulunan Trump, bu konuda ABD’nin geri adım atmayacağını ve AB tarafından uygulanan bu politikanın kaldırılmaması halinde ABD’ye gelen tüm araç çeşitleri için yüzde 20 oranında gümrük vergisi konulacağının bilgisini verdi.

AB Komisyonu Başkanı Jyrki Katainen bu duruma ilişkin olarak ise eğer ABD tarafından bu misillemenin hayata geçirilmesi söz konusu olursa, bizimde bu duruma karşılık vermemiz söz konusu olur diyerek misilleme yaptı. Öte yandan ticari anlamda ortaya çıkan bu anlaşmazlık durumu G7 zirvesine de taşınırken AB ve ABD arası kısa çaplı bir krizin çıkmasına neden oldu.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.