Anasayfa / Ekonomi / 45 Milyon Turist Beklentisi Var
45 Milyon Turist Beklentisi Var
45 Milyon Turist Beklentisi Var

45 Milyon Turist Beklentisi Var

Otelciler ramazan bayramının hemen öncesinde erken rezervasyon konusunda patlama yaşandığını bildirdi. Bölgede kıyı kesimlerinde bulunan otellerin yüzde yüz doluluk oranına ulaştığının müjdesini veren otelciler bu sayede iç durgunluğun piyasadan bayramı tatili dolayısıyla silinebileceğini düşünüyor. Bu yaz özellikle daha önceki zamanlarda 40 milyon olan yıllık turist rekorunun, 45 milyon olarak değişeceği de bilinen şeyler arasında bulunuyor.

Turizm sektöründe büyük bir düşüş yaşanmış olup, 2022 yılı ile birlikte deyim yerindeyse bir toparlanma sürecine girilmişti. Özellikle Antalya 2022 yılına parlak bir şekilde giriş yaparken, bu yükselişini Mayıs ayı içinde de sürdürmeye devam etti. Okulların yaz tatiline girmesi ve seçim dolayısıyla rezervasyonlarda belli bir durgunluk meydana gelse de, Ramazan bayramına yaklaştığımız bugünlerde erken rezervasyonların sayısında önemli bir artış meydana geldi. Daha çok tatilciler kıyı alanlarda bulunan otelleri tercih ederken, 2022 yılında turizm sektöründe yeni bir rekorun gelmesi bekleniyor.

Yüzde Yüz Doluluk Oranı Olacak

Turizm sektöründe yaşanan canlılık Antalya Valisi Münir Karaloğlu tarafından dile getirilen gündemin en önemli maddelerinden biri halindeydi. Özellikle ramazan bayramının otel doluluk oranlarına yansıyacağını belirten Karaloğlu, şu anda ellerinde net bir verinin olmadığını ancak yüzde yüz doluluk oranını daha çok yabancı turistler aracılığıyla oluşturacaklarını belirtti.

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık ise, ramazan bayramı tatili ve seçim döneminin oldukça yakın olmasından dolayı ilk aşamalarda Haziran ayı içinde bir sakinliğin olduğunu, ancak bayrama yaklaşılan bu bir haftalık dönem içinde oldukça yoğun bir rezervasyon talebiyle karşılaştıklarını belirtti. Şu anda gelen taleplerin oldukça tatminkar olduğunu belirten Ayık, rakamların geçen yıla nazaran çok daha iyi olduğunu yineledi.

Turizm sektörü
Turizm sektöründe artış bekleniyor.

Turizm Sektöründe Büyük Hareket Var

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı ise, geçtiğimiz yıla nazaran yüzde 50 oranında bir artışın olduğunu kaydederek, önemli bir artış gördüklerinin altını çizdi. Haziran ayından sonra oldukça yoğun bir talep aldıklarını belirten Erkan Yağcı, okulların tatil olmasıyla birlikte tatilcilere iyi bir tatil zamanının kaldığını belirtti. Aynı zamanda bu durumun iç pazara da etki edeceğini belirten Yağcı, her geçen gün bu alanda daha üst seviyelerde bir taleple karşılaştıklarını belirtti.

Geçtiğimiz ay turizm sektöründe oldukça iyi bir ivme kazandıklarını belirten Yağcı, Haziran ayında ise geçtiğimiz yıla nazaran %35 oranında bir artışın var olduğunun altını çizdi. Özellikle bu sene içinde Avrupa ve Rusya pazarından rekor sayıda turist beklediklerini belirtirken sözlerine şöyle devam etti “ Rus pazarında mayıs ayı içinde yüzde 60 oranında bir büyüme söz konusu olmuştu. Gerçekten bu kadar büyük bir yükselme beklemiyorduk. Avrupa pazarı içinde bu durumun devam ettiğini söyleyebilirim. Özellikle Almanya halen en büyük pazarımız halinde bulunuyor. Almanya’da ise geçtiğimiz yıla oranla %70 oranında bir büyüme söz konusu.” diye konuştu.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.