Anasayfa / Ekonomi / 3 Yıl İçinde 1.4 Milyar Liralık Doğum Yardımı Yapıldı

3 Yıl İçinde 1.4 Milyar Liralık Doğum Yardımı Yapıldı

Bakanlık aracılığıyla yapılan doğum yardımında 3 yıllık dönem içinde milyonlarca yeni doğan bebek için 1.4 milyar liranın üzerinde maddi bir yardım yapıldı. Edinilen bilgilere göre Bakanlık tarafından başlatılan dinamik nüfusu korumak ve aileleri güçlendirmek için yapılmaya başlanan doğum yardımı uygulamasında toplam olarak ödenen doğum yardımı tutarı bu şekilde milyon tutara ulaşmış oldu.

Yeni doğan bebeklere ilk altın adı taşıyan kampanya dünyaya gelen T.C vatandaşı veya mavi kart sahibi olan bebekler için destek sağlıyor. Bu uygulama canlı doğan birinci bebeğe 300, ikinci için 400 TL, üçüncü ve daha sonraki bebekler için 600 liralık bir ödeme gerçekleştirmiş oluyor. Annenin vefatı durumunda veya annenin Türk vatandaşı olmaması durumunda ise, doğum yardımı babanın banka hesabına yatırılıyor. Bu şekilde başlayan uygulama özellikle annelerin en çok maddi anlamda yardım gereken zamanlarında büyük bir yardım sağlamış oluyor. Bu sayede zorluklarla dolu olan dönem içinde en azından maddi anlamda bir rahatlama sağlanmış oluyor.

5 Aylık Zaman İçinde 465 Bin Anneye Destek Verildi

Bakanlık tarafından paylaşılan verilere göre, uygulamanın başlamış olduğu günümüze kadar doğum yardımlarının toplam miktarı 1 milyar 472 milyon 880 bin TL’ye ulaşmış oldu. Bakanlık doğan 3 milyon 77 bin 206 çocuk için bu şekilde doğum yardımı yapmış oldu. Bu yardımların toplamında ise 2 milyon 849 bin 369 anneye doğum yardımı olarak 1 milyar 269 milyon TL ödenmiş oldu. Mayıs ayının son dönemine kadar doğum yardımı için toplam olarak 465 bin 8 anneye ödeme yapılmış oldu. Bakanlık bu dönemin içinde 480 bin 575 bin çocuk için ödeme gerçekleştirdi.

5 Aylık Zaman İçinde 465 Bin Anneye Destek Verildi
5 Aylık Zaman İçinde 465 Bin Anneye Destek Verildi

Doğum Yardımı İçin Başvurular Nereye Yapılıyor?

Doğum yardımı yapılan makam ise Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olmaktadır. Öte yandan kişilerin başvurularını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Sosyal Hizmet Merkezlerine doğrudan yapmaları lazımdır. Yurtdışında yaşamakta olan vatandaşlar ise, Konsolosluklar ve Büyükelçiler aracılığı ile ilgili başvuruları yapabilirler.

Bu tutarın aileye değil, sadece annelere yapıldığını belirtmek gerekiyor. Hatta Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından doğum yardımı parası sadece annenin hesabı üzerine PTT üzerinden gönderilmiş olur. Yani gönderilen yardım parasını sadece annelerin çekebilmesi mümkün olacaktır. Doğum yardımı konusunda ise mesleki açıdan herhangi bir kısıtlamanın olmadığını hatırlatmamız gerekiyor. Mesleği ne olursa olsun doğum yardımından bütün anneler yararlanabilir. Memur annelerde bu yardımdan yararlanabilmekte ve doğum yardımını almak için herhangi bir engeli bulunmamaktadır. Memur annelerin bu yardımı alabilmesi için mutlaka başvurusunu gerçekleştirmesi gerekir. Aynı zamanda anne ve bebeğin sağ olması şartı bu kişilerde aranan durumlardan biridir.

Yani ölü doğumlarda doğum yardımının gerçekleşmesi söz konusu değildir. Bu yapılan yardımlardan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar yararlanmaya hak kazanabilir. Başka bir ülkenin vatandaşlığında bulunan kişilerin bu parayı alabilme hakkı ise yoktur.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.