Anasayfa / Emekli / Emekli Maaşları Kaç Para Olacak
2019 Yılı Emekli Maaşları Kaç Para Olacak

Emekli Maaşları Kaç Para Olacak

Aralık ayı enflasyon rakamlarının da açıklanması memur, emekli, Bağkur ve SSK emekli vatandaşlarımızın aylıklarında artışa neden oldu.

Her yıl yapılan emekli maaş zamları 2021 yılının Ocak ayında da yapılacak. Bütün emeklilerin gözü Ocak ayında gerçekleşecek olan zamma çevrildi. Şimdi sevinçlerini bir nebze daha arttırmak için 2021 yılında yapılacak olan zamlı maaşlarını almayı bekliyorlar.. Enflasyon oranlarına göre belirlenecek olan zamlar ile ilgili bütün detaylar haberimizde..

Enflasyon Artışı Zammı Da Beraberinde Getirdi

SSK ve Bağ-kur emeklileri memur emeklileri gibi Temmuz ve Ocak ayları olmak üzere yılda iki kere zam alıyorlar. Bu zamlar geçmişe dayalı olan 6 aylık enflasyon oranına göre belirleniyor. Eğer enflasyonda artış görünüyorsa bu maaşlara da yansıyor. Enflasyon artışı yıllık olarak % 12 olarak belirlendi TÜFE yıllık yüzde 11,84 aylık da % 0,74 oranında arttı. 2021 yılında maaşlara yansıtılacak zamlar içn baz alınan enflasyon rakamlarının belirlenmesi ile birlikte emekli SS’K’ lı ve memur emeklileri için verilen zam son şimdide 6,49 ‘lık fark yansıtılacak.

Enflasyon Artışı Zammı Da Beraberinde Getirdi
Enflasyon Artışı Zammı Da Beraberinde Getirdi.

Merkez Bankasına Göre Zam Tahminleri

Sosyal Sigorta Kurumundan ve Bağ-kurdan emekli olanların zamları belli oldu. Şimdiden 12.26‘lık zammı garantileyen emeklilerin net zamları 3 Ocak’da açıklandı ve geçtiğimiz son 6 aydaki enflasyon oranlarına bakılacak ve ona göre karar verilecek.  Bu tahminlere ve beklentilere göre 6 aylık sürecin toplamında enflasyon oranları 14.84′e çıkabilmektedir. Yani bu sonuca göre Ocak ayında SSK ve Bağ-kur emeklilerine verilecek zam %15′e çıkabilir.

TAVSİYE:  Emekliye Konut Kredisi Veren 5 Banka ve Şartları (Güncel Faiz Oranları)
Merkez Bankasına Göre Zam Tahminleri
Merkez Bankasına Göre Zam Tahminleri

2021 Zamlı Emekli Maaşları Ne Kadar?

Aralık ayı enflasyon oranının açıklanması ile maaşlara ilave % 1,49 artışla birlikte memur ve memur emeklilerinin maaşlarına bu aydan itibaren geçerli olmak üzere toplamda yüzde 5,49 artış yapıldı. Aynı dönemde SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarında ise yüzde 6,50 artış sağlandı. 2021 yılında bu rakamlar baz alınarak maaşlara zam yapıldı. Kasım ve Aralık ayında oluşan enflasyon oranın 0 çıkması halinde bile bu oranlar üzerinden zam uygulaması yapılacaktır. Kesin oranlar bunlardır.

Emekliye Müjde! Yüzde 13 Zam
Emekliye Müjde!

2021 Yılı Meslek Grupları Maaş Zamları

Enflasyon oranlarına göre belirlenen zamlarda memur emeklilerinin, işçi emeklilerinin, tarım emeklileri ve esnaf emeklilerinin maaşlarının tahminleri belli oldu. Ocak ayında memur emeklilerine %5,49‘lük uygulanacak zamma %6,49 civarında da enflasyon farkı uygulanacak. İşçi, tarım ve esnaf emeklilerinin maaşlarına zam uygulanacak. Uygulanacak olan zamlarda;

 1. 2021 yılında en düşük emekli maaşı buna göre 1.181,86 TL.’ den 1.258,68 TL. çıkacak.
 2. 2021 yılında en yüksek emekli maaşları ise ek ödeme dahil 5.887,20 TL.’den 6.269,87 TL.’ ye ulaşacak.
 3. 2021 yılı zam emekli aylığı ödemeleri Ocak ayınsa emeklilerin cebine girecek. SSK’lı emekliler ve Bağ- Kur emeklileri Ocak ayının 17’si ila 28’i arasında yeni zamlı emekli maaşlarını hesaplarında görecek.
 4. En düşük memur maaşı; 3 bin 878 TL.’ye yükselecek.
 5. Müsteşar; 14,867 TL.
 6. Öğretmen maaşı: 5298 tl.’ye yükselecek.
 7. Polis maaşı: 6,011 TL. yükselecek.
 8. 2000 yılında sonra emekli olan işçi emeklilerinin en düşük maaşı: 1983 TL. ye yükselecek.
 9. 2000 yılından önce emekli olan işçi emeklilerinin en düşük maaşı: 2112 TL.‘ye yükselecek.
 10.  Bağkur emeklisi Esnaf emeklilerinin en düşük maaşı: 1784 TL. yükselecektir.
 11. Bağkur emeklisi tarım çiftçi emeklisi 1330 TL.
 12. Çiftçi emeklilerinin en düşük maaşı: 1178 TL.’den 1367 TL.‘ye yükselecektir.
TAVSİYE:  Eşi Vefat Eden Kadın Ne Kadar Emekli Maaşı Alır?

Emeklilikte Yaşını Tamamlayıp Eksik Prime Takılanlar

Emeklilik için yaşını tamamlamış fakat ödenmemiş primleri için emekli olamayan vatandaşlar için yeni bir kanun ile emekli olma fırsatı doğmuştur. İş bulamayan, bulup da herhangi bir sebepten dolayı çalışamayan fakat emekli olma yaşını doldurmuş kişiler prim eksikliği yüzünden emekli olamıyorlardı. Artık bu gibi kişiler de eksik primlerini devlete borçlanarak emekli olabilecekler. Önceki zamanlarda yapılandırma kanunu getirilerek Bağ-kur emeklilerine eksik primlerini borçlanarak emekli olma fırsatı verilmişti. Yeni yapılan düzenlemelere göre Sosyal Sigorta Kurumundan emekli olanlar için de yapılandırma kanunu getirilerek prim borçlanması ile emekli olabilecekler.

Primini Tamamlayıp Yaşa Takılanlar İçin Erken Emeklilik

Birçok insan yaşını tamamlamış eksik primleri yüzünden emekli olamazken geriye kalanlar ise primlerini tamamlayıp yaşa takılanlardır. Yeni çıkarılan kanun ile eksik primli vatandaşlar devlete borçlanarak emekli olabilecek. Yaşa takılanlar için de erken emeklilik gündem konusu oldu. Fakat Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın açıklamalarına göre 3 Ekim tarihinde gerçekleştirilen kabine toplantısının sonrasında verdiği basın açıklamasında erken emeklilik ile alakalı şunları söylemiştir; “Bu husus kabinede gündeme gelmedi. Konu kabinenin gündeminde yok. Değerlendirilmesi mecliste yapılır” şeklinde konuştu. Bu durumda da hükumet tarafından erken emekliliğin söz konusu olmadığı belirlenmiş oldu.

Emekli Olma Şartları

İş hayatları boyunca prim biriktirip daha sonrasında da emekli olmaya hak kazanan bir çok insan vardır. Ancak bazıları prim eksikliğinden bazıları da yaşları yüzünden emekli olamamaktadırlar. Emekli olmak için gerekli şartları sizler için araştırdık. Bayanlar için ve erkekler için emekli olmanın şartları aşağıdaki gibidir. Eşi vefat eden bayanların ne kadar emekli maaşı alacağı hakkında bilginiz var mı?

Erkekler İçin Emeklilik Şartları

Sigorta zamanının başlangıcı 8 Eylül 1976 yılından önce olan erkek SSK’lılar için; 

 • Yaş olarak 55 yaşını doldurmuş olmak veya 5000 gün primi olması,
 • 55 yaşını doldurmamış olanlar için ise 25 seneden beri sigortasının bulunması,
 • Minimum 5000 gün, yaşlılık, ölüm sigortaları ve malülen emeklilik primi ödenmiş olma şartlarını tam anlamı ile yerine getirmiş olan emekli adayları bu hakka sahip olabilirler.
TAVSİYE:  65 ve 75 Yaş Üstü Emekliye Kredi Veren 5 Banka Şubesi (Güncel)

Sigorta zamanı 8 Eylül 1999 günü ve sonrasında işe girip emeklilik bekleyenlerin ise; 

 • Yaş sınırlaması 60’tır. 60 yaşını tamamlamayan erkek bireyler emekli olamayacaklardır.
 • Yaş sınırlamasının haricinde bir de 7000 gün sayısında çalışmış olmaları gereklidir.
 • Bu tarihten sonra sigortalılık günü yoktur. 7000 günü doldurmuş olmak ve 61 yaşından gün almış olmak emekli olabilmek için yeterli olacaktır.
Erkekler İçin Emeklilik Şartları
Erkekler İçin Emeklilik Şartları

Bayanlar İçin Emeklilik Şartları

Belirli bir süre sigortalı bir işte çalışıp veya çalışmadan primlerini ödeyen ve bayanlardaki yaş sınırlamasını tamamlayan kadınlar emekli olmaya hak kazanabilirler. Bayanların erkek bireylere göre emekli olabilmek için prim ödeme gün sayıları daha azdır. Bayan çalışanlar yaş haddinde de emekli olarak maaşlarının bir kısmını alabiliyorlar.

 1. Sosyal Sigorta Kurumundan emekli olan bayan çalışanların emekli olmak için yaşları işe başlama tarihlerine göre değişiklik gösterecektir.
 2. İşe ilk defa 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra başlamış ve bu tarihten sonra sigortalı olmanız durumunda 58 yaşında emekli olabilirsiniz.
 3. Emeklilik yaşını tamamlamanız halinde bir de 7200 gün şartını da tamamlamanız gerekmektedir.
 4. Emeklilik yaşını tamamlamışsınız fakat 31 Aralık 2035 tarihine kadar 7200 iş günü primini tamamlamazsanız emeklilik için hak kazanamazsınız.
Bayanlar İçin Emeklilik Şartları
Bayanlar İçin Emeklilik Şartları

Oluşan enflasyon şartlarına göre artış ve azalış gösterecek olan zamların 4 aylık süreçteki enflasyon oranlarına göre belirlenen zamları bu şekildedir.


Hakkında Finansal Uzmanı (T)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir