Anasayfa / Ekonomi / Türkiye’ye 40 Milyon Turist Gelecek
Türkiye'ye 40 Milyon Turist Gelecek
Türkiye'ye 40 Milyon Turist Gelecek

Türkiye’ye 40 Milyon Turist Gelecek

Turizm Bakanı olan Mehmet Nuri Ersoy 2019’un ilk üç ayında 5,1 milyon turist ile turizmde bütün  zamanların rekorunun kırıldığını söyledi.

Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy 2020 yılının Ocak-Şubat ve Mart aylarını kapsayan ilk üç aylık döneme ilişkin Türkiye ye gelen turist sayısını açıkladı. Kurtulmuş, İlk üç ayın rakamlarına göre 5 milyon 138 bin turist, Türkiye’ye geldi. Bu daha önceki yılların bir rekorudur. İlk üç ay olarak geçtiğimiz yılla kıyasladığımızda yaklaşık yüzde 35 – 36’lık bir artış mevcuttur.

BU YIL SONUNA KADAR 40 MİLYON TURİST BEKLİYORUZ

Bakan Numan Kurtulmuş, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi salonunda düzenlenen ‘Turizm İstişare Kurulu Protokol İmza Töreni ne katıldı. Turizm sektörünün ortaklarını bir araya getiren törende konuşan Kurtulmuş, bu yıl 40 milyona yakın turist ziyaretçiyi beklediklerini belirtti. Geçtiğimiz yıl Türkiye, resmi rakamlarıyla 47,1 milyar dolarlık bir cari açığa sahibiz. Turizm sektöründe  geçen yılın rakamlarıyla 32 milyar dolarlık bir potansiyele çıktığını varsayarsak aşağı yukarı tek başına bu yıldan sonra turizm sektörü Türkiye’nin cari açığını kapatmaya gücü yetebilecek bir sektör olacak. Bu yıl, biz 38 milyon diyorduk ama rakamlar gösteriyor ki 40 milyonu bulacak. Geçen sene ki 26,5 milyar dolarlık turizm gelirini bu sene 32 milyar dolar olacağı açıklandı.

Turizm sektörü artış gösteriyor!
Turizm sektörü artış gösteriyor!
YILIN İLK ÇEYREĞİNDE BEŞ MİLYON 138 BİN TURİST GELDİ

Bu yılın ilk üç ayında gelen rakamların kendilerini çok umutlandırdığını belirten Bakan Kurtulmuş, 2020 yılı çok güçlü bir geri dönüş yolu oldu. 2020’de çok daha güçlü olacak. İlk üç ayın rakamları ortada. İlk üç ayın rakamlarına göre beş milyon 138 bin turist ziyaretçi  Türkiye ye geldi. Bu önceki yılların rekorudur. İlk üç ay olarak geçtiğimiz yılla kıyasladığımızda yaklaşık yüzde 35 – 36’lık bir artış oldu şeklinde konuştu.


Hakkında Esnaf Kefalet

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir