Anasayfa / İhtiyaç Kredisi / 2020 Yılında Faiz Oranları Ne Zaman Düşecek? (Güncel Faiz Oranları)
2020 Yılında Faiz Oranları Ne Zaman Düşecek?

2020 Yılında Faiz Oranları Ne Zaman Düşecek? (Güncel Faiz Oranları)

Günümüzde ev almak, araba almak ve diğer temel ihtiyaçlarını karşılamak için bir çok kişi banka kredisi almaktadır. Fakat son zamanlar da artan kredi faizleri sebebiyle insanlar bu gibi ihtiyaçlarını almak için  faiz oranlarının düşmesini beklememektedir. Yüksek kredi faizlerinden dolayı kredi alamayan vatandaş zor durum da kalmaktadır. Peki 2020 yılında faiz oranları ne zaman düşecek herkes bu haberi beklemektedir. Faiz oranlarıyla ilgili devlet önemli kararlar aldı. Hükumetin aldığı kararlar doğrultusunda kredi faiz oranları düşürülmeye başlanacaktır. 2020 yılında merkez bankasının faiz oranları AŞAĞIYA çektiği için krediyle ev ya da araba almak isteyen kişiler konut ve ihtiyaç kredisi çekememiştir. Faizin düşmesiyle gayrimenkul ve diğer yerlerde canlılık olacağı gözlenmektedir.

Banka Kredi Faizleri Ne Zaman Düşecek!

Kredi faizleri yüksek seviyeler de olduğu için vatandaşın alım gücü kredi alamadıkları için yok denecek kadar azdır. Ülke ekonomisi için bankalar oldukça önemli bir potansiyele sahiptir. Ancak faiz oranlarının yüksek olması sebebiyle vatandaş haklı olarak kredi kullananamaktadır. Kişiler kredi alamayınca da gayrimenkul satışı durma noktasına gelir. Satış olmayan bir yerde de ekonomi kötüye gider. Ekonominin canlanması ve halkın kredi alarak alım gücünün artması için devlet gerekli önlemleri almıştır. İlerleyen zamanlar da konut kredisi faiz oranlarının düşmesi söz konusudur. Yüz de 1 seviyesinin altına düşmesi beklenmektedir. Kesin bir rakam vermemiz şuan için söz konusu değildir. Aynı zaman da kredi faiz oranları düşük seviyeler de olursa kredi çeken kişi sayısında da artış olacaktır. İnşaat sektörü de bu hareketlilikle birlikte canlanacaktır ve satışlar da artış olacaktır.

Bankaların faiz oranları
Bankaların faiz oranları ne zaman düştü!

Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Müjdesi!

2020 yılında konut kredisi faiz oranları düşmüştür. Merkez Bankası faiz oranlarında indirim yapılacaktır. Devlet faiz oranlarının düşmesi ve ekonominin, gayrimenkul satışının artması canlılık olması için adımlar atmaktadır. Bu da faiz oranlarının düşmesi anlamına gelmektedir. Hedef önceki yıllardaki yüksek konut satışlarına ulaşmak ev alım ve satımların önünü açmaktır. Merkez Bankasının faiz oranlarındaki indirime göre bankalarda bu seviyelere uygun günlük, gecelik ve yıllık faiz politikaları düzenlemeleri talep edilecektir. Bunun yanı sıra ev almak isteyenler için de faiz indirimi yapılacaktır. Şu an ev almanın tam zamanı diyebiliriz. Bütün bankalar faizlerinde değişiklik yaptı. Bankaların konut kredisi için verdiği faiz oranları yüzde 0,99’dan başlamaktadır.

Konut kredileri faiz oranları
Konut kredilerinde faiz oranları düştü!

Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı; yüzde 0,98 olmaktadır. Banka tarafından gelen açıklamaya göre; banka ile kredili olarak çalışan konut üreticilerinden satın alınacak konutlarda müşterilere aylık 0,98 faiz oranı ve 120 aya varan vade seçenekleri ile 500 bin TL’ye kadar konut kredisi kullanma imkanı sunulacak.  Ancak müşterilere yansıtılacak olan oran yüzde 0,98 olmaktadır. Faizin geri kalan kısmı konut üreticilerinden sağlanacaktır.

Halkbank konut kredisi faiz oranı; yüzde 0,98’dir. 120 aya varan vadede 500 bin TL’ye kadar uygun faiz oranı ile kredi kullandırıyor. Bankanın yaptığı açıklamalar neticesinde; Halkbank’ın aktif olarak kredili çalıştığı firmalar ile yaptığı anlaşmalar neticesinde konut kredilerinde faiz indirimi yapılmıştır.  Ancak müşterilere yansıyacak olan oran yüzde 0,98 olarak belirlenmiştir. Geriye kalan oran konut firmaları tarafından karşılanacaktır.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Düşecek Mi?

İhtiyaçlarını karşılamak isteyen vatandaş faiz oranlarının yüksek olmasından dolayı kredi başvurusu yapmamaktadır. Faiz oranlarını  yüksek olmasından dolayı ihtiyaçlarını erteleyen vatandaş aslında sadece kendi ihtiyaçlarını değil ekonomik anlamda da canlılık sağlanması engellenmiş olur. Para olmadan alış veriş yapamayan vatandaş mağdur olduğu gibi esnafta satış yapamamaktadır. Bu sebeple konut kredisi gibi ihtiyaç kredisinin de düşmesi söz konusudur. Faiz düşünce kredi çeken kişilerde artış olacaktır. Alım gücü olacaktır ve ekonomi canlanacaktır. İhtiyaç kredisi almayı düşünen kişiler biraz bekleyerek faiz oranlarının düşmesiyle kredi çekerlerse daha karlı olacaklardır.Konut kredilerinde faiz oranları düştü!
Konut kredilerinde faiz oranları düştü!

ING Bank ihtiyaç kredisi faiz oranı: yüzde 0,99

Yapı Kredi  ihtiyaç kredisi faiz oranı: yüzde 1,31

İş Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranı: yüzde 1,09

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi; 1,12

Parayı Faize Yatırmak Ve Faiz Kazancı

Elinizde belli bir miktar para var ve hemen kullanmayı düşünmüyor yatırım yapmayı düşünüyorsanız paranızı bankaya yatırmanız sizin için avantajlı bir seçenek olacaktır. Parasını faize yatırmak isteyen kişilerin bilmesi gereken önemli bir konu ise istediği zaman parasını bankadan çekemez. Banka ile anlaştığınız vadeden önce paranızı bankadan alamazsınız. Bunun için acil ihtiyaç duyacağınız nakdinizi mevduat faizine yatırmak  doğru bir seçenek olmayabilir. Herkesin bildiği gibi parayı faize yatırmak şu şekilde gerçekleşir. Banka da vadeli hesap açmak ve yatırım amaçlı ayırdığınız paranın vadeli hesapta birikmesidir. Vadeli hesapta banka ile sözleşme yapılır. Aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık gibi vade süreleri vardır. Size uygun vade seçeneğini seçerek sözleşme imzalarsınız ve bu vade süresinden önce paranızı çekmeyeceğinizin garantisini bankaya vermiş olursunuz. Bu süreçte paranız banka tarafından kullanılır ve kilitlenir. Size bankaya yatırdığınız para üzerinden piyasa koşulları ve faaliyetleri ile orantılı olarak faiz verilir.

Parayı faize yatırmak ve faiz kazancı
Parayı faize yatırmak ve faiz kazancı nasıl olur?

Mevduat Hesabından Para Kazanmak

Bankalara yatırdığınız para karşılığında, yatırdığınız para miktarına, vade ve faiz oranlarına göre faiz miktarı değişiklik gösterir. Yani bankaya paranızı yatırıyorsunuz banka paranızı belirlenen vade süresine kadar kullanıp size faiziyle geri ödeme yapıyor. Bankaların her birinin faiz oranları birbirinden farklıdır. Bankalar müşteri toplamak için rekabet içine girmektedir. Çeşitli kampanyalar yaparak müşteri çekiyorlar. Hoş geldin faizi, ilk yatırım faizi gibi kampanyalarla size farklı faiz oranları teklif ediyorlar. Bankalardan alacağınız faiz miktarı yatırdığınız paranın miktarına, bankanın faiz oranına, piyasaya göre değişiklik gösterir. Mesela; ING Bank %14 vadeli hesap faizi veriyor. Bu da 10.000 TL olarak yatırdığınız paranız 1 sene sonra 11.232 TL olarak alacağınız anlamına geliyor.

Ev Almak Mı Vadeli Mevduat Mı Daha Karlı?

Bir çok kişi parasını nasıl değerlendirebileceğini araştırmakta ve kararsız kalmaktadır. Bazıları ev, arsa alarak bazıları ise bankaya mevduat hesabı açarak faize yatırmaktadır. Buna karar verirken paranızın miktarı önemlidir. Büyük şehirlerde ev fiyatları yüksek olurken küçük yerleşim yerlerinde daha uygundur. Paranız ev almak için yeterli değilse bankaya yatırmanız sizin için uygun olacaktır. Ya da iyi bir araştırmacı olup uygun gelişmekte olan yerlerden arsa alarak iyi bir yatırım yapmış olursunuz.

Hangisi daha mantıklı
Ev almak mı mantıklıdır? Vadeli hesap açmak mı?

Parayı Faize Yatırma Hesaplama

2020 yılında genel olarak bakıldığında faiz oranları yüksek görülmektedir. Bu parasını faize yatırmayı düşünenler için karlı görülmektedir. Bazı bankaların faiz oranları %22 seviyelerine kadar çıkmıştır. Faiz miktarını hesaplamak için bankaların sitelerine girip paranızın miktarını vade süresini yazarak hangi bankadan ne kadar para alacağınızı hesaplayabilirsiniz. Buna göre size uygun cazip gelen bankaya paranızı yatırabilirsiniz.

faiz oranları
2020 faiz oranları

Parayı Faize Yatırmak Günah Mı?

Parayı faize yatırmak bazı kişiler tarafından günah sayılmasa da faiz meselesi İslam dininde açık ve net olarak haram kılınmıştır. Bunun nedeni faizin haksız kazanç olmasıdır. Faiz islam dininde alması da vermesi de haram olan bir şeydir. Müslüman olan islama uygun yaşayan bir çok kişi faiz konusunda hassas davranmaktadır. Parasını değerlendirmek isteyen ve faize yatırmak istemeyen kişiler altın alıp yatırım yapabilirler.

Akbank vadeli mevduat hesaplamak için tıklayınız.

Ev almayı düşünüyorsanız şu an tam zamanı! Düşük faiz imkanlarını kaçırmayınız!1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir