Anasayfa / Hayvan Kredisi / Kurbanlık Fiyatları Açıklandı! (Koyun-Dana)
kurbanlık fiyatları 2018 - Kurbanlık Fiyatları Açıklandı! (Koyun-Dana)
kurbanlık fiyatları 2018

Kurbanlık Fiyatları Açıklandı! (Koyun-Dana)

Kurban bayramı gelmeden önce koyun, keçi veya büyükbaş dana düve almak isteyen vatandaşlarımız en uygun ve ucuz fiyat arayışına başladılar. Kurban bayramına az bir süre kala kurbanlık satışları da başladı. Kurbanlık alırken nelere dikkat edilmeli? Hangi kurbanlıklar tercih edilmeli? Ülkemiz genelinde geçen yıl canlı hayvan fiyatları ortalama olarak 29 TL. ile 30 TL. arasında seyrediyor. Türkiye genelinde en yüksek fiyatlar ise İzmir ilimizde 33 TL. ve Çanakkale ilimizde 34 TL. olmaktadır. 2018 yılında Resmi Gazete’de kurbanlık satış pazarlarının kurulması, fiyatların belirlenmesi, usulüne uygun olmayan şekilde satış yapılması durumunda cezai işlemler kurbanlık fiyatları resmi gazete suretini okuyabilirsiniz.

kurbanlık hayvan fiyatları 2018 esnafkefalet.net - Kurbanlık Fiyatları Açıklandı! (Koyun-Dana)
kurbanlık hayvan fiyatları esnafkefalet.net sitesinden öğrenebilirsiniz. 

Kurban Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Koç, koyun, kuzu, düve, keçi hangi hayvanı alırsanız alın Allah rızası için aldığınızı unutmayın. Allah’ın rahmetine erişmek başka bir durum, rızasını elde etmek başka bir durumdur. Bu işler öyle başkasının yazdığından okuyup yazarak olmaz.  Satın alacağınız hayvan sağlıklı ve kurban edilmeye layık bir hayvan olmalıdır. Eğer bu şartları taşımıyorsa kurban edilemez.

Kurban Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Büyük şehirlerde her ne kadarda daha önceleri dini ibadetimiz gereği kurban kesmek için seferber olsak da her yıl büyük şehir belediyelerin almış olduğu tedbirler gerçekten taktire şayandır. Toplu halde satış ve kesim merkezlerinin oluşturulmuşu hem cevre hemde insan sağlığı için ciddi bir gelişme olarak DÜNYA genelinde taktir almıştır. Lakin, her ne kadarda sağlık konusunda belediyelerimiz hassas davransa da kurban kesecek olan vatandaşlarımızın da hayvan alırken bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. Bu hususları sıralarsak,

 1. Mutlaka alacağınız hayvan dini kilogramlara uygun olamalı. Koyun en aşağı 1 yaşında dana, düve 2 yaşında olması gerekir. Deve kesecekler ise en aşağıya 5 yaşında alması gerekmektedir.
 2. Besili ve sağlıklı olması kesinlikli ile gebe olmaması gerekmektedir. Bu neden ile veteriner sağlık kartının olması ve aşı kartının olmasına dikkat edilmelidir.
 3. Kulakları küpeli olması gerekir. Kulaklarında küpe olması TÜRKVET sistemine kayıtlı olduğuna, ithal değildir anlamına gelmektedir.
 4. İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde Büyükbaş yada koyun, koç gibi küçük baş hayvan alacaklar hayvanlara ait nakil ile pasaport belgelerinin olmasına dikkat etmelidir.
 5. Kurbanlık hayvanların erkek olmasına özen gösterilmelidir.

Kurban Kesim Yerlerine Dikkat Edilmelidir!

Kaçak kesim yaparak ciddi para cezaları yememek için mutlaka belediyeler tarafından belirlenen yerlerde kesim yapılması gerekir. Özellik ile büyük şehirler de bu kurala uymanızı kesinlik ile tavsiye ederim. Geçen yıl yayımlanan resmi gazete hayvan başına en az 1.255 TL para cezası yememek için aşağıdaki uyarıları mutlak suret ile dikkate alınız.

 1. Şehirler de kurban kesmek isteyenlerin KURBAN KOMİSYONLARI tarafından belirlenen yerlerde veya KESİM HANELERDE kesimlerini sağlaması gerekir.
 2. Köylerde kurban keseceklerin kapalı bahçeleri tercih etmesi gerekmektedir.

KESİNLİK İLE HER NERESİ OLURSA OLSUN ” CADDE ” veya ” PARK ” gibi yerlerde kurban kesilmesine müsaade edilmeyecektir.

Toplum Sağlığı Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban kesiminde en dikkat edilmesi gereken kesinlik ile hijyendir. Hem adağınızın kabulü için hemde aile sağlığımızı korumak için mutlaka hijyene önem vermemiz gerekir. Kurbanda yapılan en büyük hatalardan biri de israftır. Bir çoğumuz hayvan kelle, bacak ve akciğerlerini yemediğimiz için atmaktayız. Halbuki kurbanlık hayvanın tırnakları ile öd hariç her yeri yenilmektedir. Bu neden ile bu saydığımız organlar haricini atmamız her açıdan iyi olacak. Atacaksak dahi mutlaka! derin çukurlar kazanılarak bertaraf etmemiz icap eder.

Kurbanlık Fiyatları 2019 Yılında Kaç TL Olacaktır ?

Kurban fiyatları canlı olarak genelde tartılarak belirlenir. Ama bir çok yer de hayvanın sırt bölgesi el ile kontrol edilerek göz kararı pazarlık ile belirlenmektedir. Geçtiğimiz yıllarda küçükbaş hayvanlarda fiyatlar 500 TL den başlayıp 1500 TL kadar büyükbaşlarda ise 5.000 TL den başlayıp 25.000 TL kadar seyretmişti. 2019 yılı için ise kurbanlığı kilo bazlı alacaksanız, aşağıdaki canlı kilogram fiyatlarını gözden çıkarmanız gerekir.  Kurbanlık fiyatları artacağı söylense de aynı seviyelerde kaldı.Maalesef bu sene kurban fiyatları vatandaşları oldukça zorlayacak gibi duruyor. Piyasalardaki dalgalanma ekonomiyi olumsuz etkilediği gibi yaklaşan bayramla birlikte kurbanlık fiyatları şimdiden tırmanışa geçmiş durumda. Büyükbaşlarda fiyat 7 bin ile 18 bin arasında değişmekle birlikte küçükbaşlarda ise fiyatlar 700 TL’den başlamakta ve 1200 TL’yi bulmaktadır. Genel olarak kilo fiyatları ise 30-35 TL arasında değişmektedir. Geçtiğimiz yıllarda düve kesimin egelen yasaklama da bu artışı tetiklemekle birlikte bugünlerde en ucuza kurban arayışları şimdiden başladı. Bazıları erken alarak düşük fiyata kurban edinip beslemek istemekle birlikte kimileri kurban alımını son dakikaya bırakarak son anda yapılan indirimlerden faydalanmak istemektedir. Ancak kurban besicileri bu yıl son dakika indirim yapmamakla oldukça kararlıdır. Eskiden hayvan pazarlarında yapılan satışlarda özellikle arife günü fiyatlar değişiklik göstermekte ve satıcı ellerinde kalan hayvanları son anda elinden çıkartma telaşını düşerdi. Ancak son bir kaç yılda bu anlayış değişti. İmkanı olanın kurbanını erken olarak beslemesi şu an için daha cazip görünmektedir.

 1. Adana, Kars, Bingöl, Hakkari, Mardin ve Kars ilimizde en düşük fiyat 27 TL.
 2. Bilecik, Eskişehir, Bursa, Kütahya ilimizde 28 TL.
 3. İzmir, Çanakkale, Edirne, Muğla ilimizde 35 TL.
 4. Ankara, İstanbul, İzmir gibi illerimizde ise 30 TL. ye satılmaktadır.
kurbanlık koyun fiyatları 2018 - Kurbanlık Fiyatları Açıklandı! (Koyun-Dana)
Kurbanlık koyun fiyatlarını inceleyebilirsiniz. 

Adaklık Kurban Bağışında Bulunabilirsiniz ?

Özellik ile büyük şehir illerimizde bir çok vatandaşımız hisseli olarak kurbanlığa girmektedirler. İnternet üzeriden bağış yapacaklar 620 TL vermeyi kabul etmelidirler. Tek hisse olarak belirlen kurban fiyatlarını isteyen birden fazla hisseye de dahil olabilmektedir. İnternet üzerinden kurban alacak olan vatandaşlar İHH ( İnsanı Yardım Vakfı ) tarafından belirlen İBAN adresi şudur.

Bu noktada kurbanlık almadan önce dikkat edilmesi gereken hususları sizler için listeledik;

 • İlk olarak koç koyun ve keçinin bir yaşını doldurması; manda ve sığır türevi hayvanların iki ve devenin de en az beş yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 •  Kurbanlık olarak seçilecek hayvanın burun kısmı kuru yada  çatlak olmamalıdır. Kuru ya da çatlak olması hayvanın daha önceden enfeksiyon geçirdiğini veya ateşi olduğunu göstermektedir. Burun, hayvanın sağlık durumunu haber veren en büyük belirtidir. Bu sebeple nemli ve parlak burnu olan hayvanların tercih edilmesi gerekir.
 • Ayrıca tüylerinin parlak olması, gözlerinin mat olamaması da kurbanlık olarak seçilecek hayvanın sağlığı hakkında bizlere bilgi vermektedir.
 • Ayrıca seçim yapmadan önce mutlaka hayvanın gebe olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Zira gebe olan hayvanlar kurbanlık olarak seçilemez.
 • sağlık hususunda son olarak değinmemiz gereken nokta ise kurbanlık olarak seçilecek hayvanın bir ya da iki gözü kör olamaz. Dişlerinin çoğu düşmüş; kulakları olmayan veya doğuştan kulaksız hayvanlar kurbanlık olamadığı gibi; kuyruksuz veya kuyruğunun büyük bir kısmı kesilmiş,  yürüyemeyecek kadar kötürüm veya topal olan ve hasta  kuyruğu bilinen hayvanlar da kurban olarak seçilemez.

İnternet Üzerinden Kurban Fiyatları 620 TL

 • T.C. Ziraat Bankası TR 66 0001 0004 8802 1249 9450 07
 • Albaraka Türk TR 16 0020 3000 0028 7839 0000 09
 • Türkiye Finans Bankası TR 24 0020 6000 0400 3279 3000 01
 • Kuveyt Türk TR 50 0020 5000 0009 9999 9000 01
 • Halk Bankası TR 43 0001 2009 7540 0012 0100 80
 • Posta çeki ile: 160 54 51

İHH tarafından sunulan bu hizmet için detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlarımız 0-212-631-21-21 numaraları arayabilirler.

Et ve Süt Kurumu tarafından belirlenen güncel hayvanın tüm bölgeleri için satış fiyatlarını da inceleyebilirsiniz.

Kurban Etini Nasıl Saklamalıyız?

Kurban etinin dayanma süresi, kesim durumuna veya parçaların büyüklüğüne göre değişmekle birlikte normal buzdolabı koşullarında en fazla 5-6 gün saklanabilmektedir. Ancak, etler kıyma haline getirildiği takdirde bu süre 2-3 gün ile sınırlanmaktadır. Etleri daha uzun süre muhafaza etmek isteyenler ise dondurucuda – 18 derecede saklaması gerekmektedir. Dondurulmuş etlerin saklanma süreleri 4-6 aydan fazla olmamalı ve bu etler çözdürüldükten hemen sonra tüketilmelidir.

Ayrıca sanitasyon ve hijyen açısından etleri kesmekte kullanılan bıçak ve kesim tahtasının sebze, meyve veya diğer kesim gerektiren yiyeceklerde kullanılmaması gerekmektedir. Vatandaşların hayvan fiyatları haricinde mutlaka belediyelerin izin verdi pazar yerlerinden hayvanları almaları gereklidir.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Hakkında Cemil Tefeciler

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinde uzun yıllar çalıştım ve emekli oldum. Gönüllü olarak tüm esnaf meslektaşlarıma başvuru için yapmaları gerekenleri anlatmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Hopp!